İş Fikirleri

Tekstil Mühendisliği Maaşları ve İş Olanakları 2020

Tekstil Mühendisliği Maaşları tekstil mühendisliği bölümü okumak isteyenlerin merak ettiği bir durum. Tekstil mühendisliği nedir iş olanakları nasıldır?

Son dönemin konuları ara mesleklerinden biri haline gelen tekstil mühendisliği maaşları hakkında internet sitelerinde, çeşitli forumlarda ya da sosyal medya meslek gruplarında pek çok farklı konu başlığı altında sorgulamalar yapılmaktadır. Bunların başında ise tekstil mühendisliği maaşları ve tekstil mühendisi birinin nerelerde iş bulabileceği hakkındaki sorular gelmektedir. Yazımızın devamında her iki sorunun cevabını içeren detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tekstil Mühendisliği Maaşları ve İş Olanakları 2020 İş Fikirleri

Tekstil Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’de ihracatın önemli bir bölümünü tekstilin oluşturduğu düşünüldüğünde tekstil mühendisliği maaşları iyi durumdadır. Tekstil mühendisliği oldukça ihtiyaç duyulan bir meslek dalı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle özel sektör kuruluşlarında tekstil mühendislerine verilen maaşlar arasında ciddi oynamalar ya da uçurumlar olabilmektedir. Kısacası tekstil mühendisinin alacağı maaşın belirlenmesinde söz konusu şirketin çapı, büyüklüğü ve geçmişi oldukça belirleyicidir.

Bir diğer önemli nokta ise tekstil mühendisi olarak iş hayatında yer alan kişinin iş hayatındaki tecrübe durumudur. Üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümünü yeni bitirmiş, hayata yeni atılmış birisi tecrübesizlik nedeniyle sektörde on yılı devirmiş bir tekstil mühendisine kıyasla daha az maaş alacaktır. İşte bu gibi unsurlar tekstil mühendisliği maaşlarının belirlenmesinde önemli rol oynayan kıstaslardır.

Genel itibarıyla bakıldığında tekstil mühendisleri maaşları en az 3.000-3.500 TL civarlarında başlamakla birlikte şirketin büyüklüğüne, pozisyonun önemine ve edinilen deneyime göre maaş skalası giderek yükselebilmektedir.

Tekstil Mühendisleri Nerelerde Çalışabilirler?

Tekstil mühendisliği hakkında oldukça merak edilen bir diğer konu tekstil mühendislerinin nerelerde çalışabileceklerdir. İçinde bulunduğumuz 2020 yılında bir tekstil mühendisi nerelerde iş bulabilir?

* Moda sektöründe iş yapan şirketler
* Üretim ve tasarım sektöründe yer alan şirketler
* Fabrika müdürlüğü
* Fabrikalarda üretim mühendisi, şefi ya da müdürü pozisyonu
* Fabrikalarda teknik mühendis, şef ya da müdürü
* İhracat ağırlıklı iş yapan hazır giyim şirketleri

Tekstil malzemelerinin geliştirilmesi, giysi teknolojisine ait her türlü ekipmanın verimli ve düzgün çalışmasını sağlama, mevcut üretim risklerinin asgari seviyeye indirilmesi ve üretim sonucunda ortaya çıkan ürünlerin kalitesini standartlara uygun bir şekilde sağlama gibi görevleri olan tekstil mühendisleri yukarıda sıralamış olduğumuz alanlarda kolaylıkla iş bulabilirler.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı