Genel

Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı Kümes Fiyatları

Tavuk kümesi nasıl olmalı salma tavukçuluk yapanların en büyük sorunudur. Tavuk kümesi yapımı nasıl olmalı ki kış aylarında tavuklar soğuktan korunsun.
Aslında soğuktan koruma işlemi yazında gereklidir fakat yazın kısmi olarak geçerlidir. Yaz veya kış aylarında soğuktan etkilenen tavuklar hastalanır ve kısa sürede bu tüm kümeste yaygın hale gelir. Bundan dolayı tavuklarınızı soğuktan korumak bu iş için en önemli kısımdır. Buna göre tavuk kümeslerimizi rüzgar, yağmur gibi etkenlerden korumamız gerekli.

Tavuk Kümesi Yapımı

Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı Kümes Fiyatları Genel

Öncelikle bir tavuk kümesi nasıl olmalı onu anlatmak istiyorum daha sonra yaz ve kış aylarında tavuk kümeslerine yapacağımız uygulamayı anlatacağım. Tavuk kümesleri her 5 tavuğa 1 metrekare alan düşecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu tavuğun içeride rahat yaşamasına etki ettiği gibi tavuklar arası yaklaşımın az olacğaı için hastalıkların yayılma süreside uzayacaktır. Ayrıca bu alanın büyük olması tavuğun rahat etmesi demektir ve rahat tavuk size daha çok yumurta ile karşılık verecektir. Tavuk kümesinin yüksekliği aslında 1 metreden az olmaması gerekli. Lakin sizin içeride rahat temizlik yapmanız için en az 1.5 metre yapmanızı öneriyoruz.  Ayrıca kümesteki yükseklik bizim follukların yüksekliğinide ayarlamamız açısından önemlidir. Folluklar en az 70 cm yüksekte olmalı. Folluklar üst üste durmamasına dikkat edinki, alt follukta duran tavuğun başına üst folluktaki tavuk pislemesin. Tavuk kümeslerinin taban kısmına gelirsek.Tabanlar soğuk olmaması lazım ve ayrıca tavuğun eşeleyeceği bir zemin olması lazım. Bizim en ideal gördüğümüz tavuk folluğu en altta beton zemin (beton zemini yırtıcı hayvanların kümese girmesini engellemek için yapılır.) ,üste tahta zemin (Tahmta zemin tabanın ısısı için önemlidir.), onun üstüne ise talaş beyaz kum karışımı bir zemin (bu zemin ise tavuğun eşeleme ihtiyacı için) yapılmalıdır. Ayrıca tavuk yetiştiriciliği hakkında bilgi için Köy tavuğu yetiştirmek yazısını okuyabilirsiniz

Yaz Aylarında Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı

Tavuk kümesimizi inşaa ederken 3 tarafı açık olacak ve 1 tarafı tamamen kapalı olacak şekilde yapılması lazım. Kapalı olan tarafı ister duvar örün, isterseniz tahta ile yapın ama kapalı kısımdan rüzgar girmemesi lazım. Bundan dolayı kapalı kısım kuzey tarafta olacak. Kuzey rüzgarları soğuk eseceği için kapalı kısım soğuk rüzgarları kümese almayacaktır. Diğer açık olan 3 tarafın ise kümes çiti dediğimiz içeriye serçe gibi küçük kuşların giremeyeceği delikleri olan bir çit çekilmesi lazım. Ayrıca bu çiti 2 kat çekerseniz içeriye diğer hayvanların çiti delip geçmesinide önlersiniz.
Kışın Tavuk Kümesi Nasıl Olmalı
Dediğimiz gibi kış ayları bizim tavuklarımız için en kritik günlerden biridir. Fakat gerekli kontroller yapılırsa hiç kafanızı yormanıza gerek kalmayacak. Yaz aylarında 1 tarafı kapalı 3 tarafı açık ve kapalı taraf kuzey cephesine gelecek şekilde ayarlanmalı demiştik. Yaz ayı yaptığımız yapı üzerinde bir kaç değişiklik ile kış ayına kümesimizi hazır hale getireceğiz. Açık olan taraflara şeffaf naylon alıp her tarafını kapatacağız. Yani yaş yağmur girmeyecek şekilde. Yalnız içeride günlerce hapis kalacak hayvanların dışkılarıyla beraber içeride ki hava kontrolünüde sağlamamız gerekli. İçeride ki havayı devir dayım etmek için güney cephenin en üstüne 20 cm kadar bir boşluk açın. Fakat gerektiğinde hemen kapatılabilecek şekilde olursa iyi olacaktır. Ayrıca doğu ve batı cephesine ise bir avuç içi kadar büyüklükte 2 şer tane delik açın ve işlemi tamamlayın. Böylelikle doğu ve batıdan esen rüzgarlar kümesimizin içerisinde hafiiften bir devirdayım yaparak pis havayı dışarı atmasına yarayacaktır.
Kış aylarının çok sert geçtiği yörelerde ve mekanlarda çiftliklerimize özel bir ısıtma sistemi yapılabilir. Eğer kümesiniz 300 400 gibi hayvan barındıracaksa zaten içeride soba yakmak gerekli ki sobadan hayvanları korumanız şart. Sobanın etrafına bir korumalık yaparsanız hayvanlar çok yaklaşıp veya üzerine atlayıp yanmasınlar. Eğer kümesiniz küçük ise hava sıcaklığının aşırı düştüğü günlerde bir teneke içerisine ateş korlayıp içeriye koyun. Fakat yine etrafına bir korunak yapın ki hayvanlar yanmasın.
Soru : merhaba, yaptığım araştırmalarda bir tavuk için, günde 100, 125GR yem deniliyor. siz, 50, 70GR diyorsunuz. yüzyirmibeş gram üzerinden düşünecek olursam maliyetler fazlaca yüksek oluyor. ve işin cazibesi kalmıyor. nihayetinde milyonluk çiftlik kurmayacağım için, maliyeti ve karı önemsiyorum. 2. olarak da tavuklardan ayda ortalama kaç yumurta alacağımı da merak ediyorum. cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Cevap : Benim hesaplarım ile 50 70 gr nasıl derseniz; ben hesaplarımda arsa büyüklüğünü geniş tuttum ve hayvanların yayılma alanlarını genişlettim. Böylece doğadaki besinleri yemesine daha çok olanak verirsek 0 a bile düşer bu. Tabi verdiğim yemler daha çok yumurta verdiriyor. Ama yem maliyeti 0 denince maliyet çok fazla düşüyor. Eldeki tüm yumurtalar kar olarak size kalıyor.
Soru : ben bu işi yapmak istiyorum orduda rakam biraz yüksek bu Yüzden kış ayları soğuk bu Kümes Şart mı bu Şekil olması
Cevap : Bu şekil olması şart değil biz burada tavuğun yaşayacağı en ideal şartları sunduk. Eğer kış ayları sert geçen bir yerdeyseniz yapmanız gerek soğuğa karşı bir kaç önlem almaktır. Ama anlattıklarımız doğrultusunda ilerlemeniz ve ekstra soğuğa önlem almanızı öneririz.
Soru : Hangi ilaçları. Hangi hastalıklarda kulanilir?isimleri nelerdir.
Cevap : İlaçlar hakkindaki en iyi bilgileri veteriner hekimler bilir. Kullandığınız tür, doğa şartları vs. her türlü etkene göre değişen ilaçlar mevcut. Bunun için benim tavuk ilaçları hakkında kesin bir bilgim yok.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı