İş Fikirleri

Geleceğin Meslekleri – Önü Açık Meslekler

Önümüzdeki yıllarda çok para kazanıp ayrıca saygınlığı artacak meslekleri sizler için derledik.

Dünyada binlerce farklı meslekler olsa da sizler için geleceği olan meslekleri, en çok kazandıran meslekleri ve önü açık meslekleri derledik. Ayrıca bu mesleklerin açıklamalarına da göz gezdirmenizi öneririz.

Geleceğin Meslekleri

  1. Mobil Yazılım Geliştiriciliği
  2. Oyunlaştırma
  3. Robotik Yazılım
  4. Sosyal Ağ Uzmanlığı
  5. Yapay Zeka Uzmanlığı / Mühendisliği
  6. Nesnelerin İnterneti Uzmanlığı
  7. Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı
  8. Dijital Dedektif / İzsürücü

#1 – Mobil Yazılım Geliştiriciliği

Dünyada şu anda aktif olarak kullanılan 4.78 milyar farklı elektronik mobil cihazın olduğunu ve bunun her yıl en az 500 milyon arttığını biliyor muydunuz? Mobil yazılımlar şu anda bile en çok kazandıran iş dallarından biri. Dünyada herkesin kullanabileceği bir mobil uygulama tasarımı ile oldukça iyi gelirler elde edebilirsiniz. Sadece mobil uygulama yapıp yayınlayarak değil ayrıca hazır bir projeyi satarak ya da bir firma için mobil uygulama tasarlayarak da sabit gelirler elde etmeniz münkün.

#2 – Oyunlaştırma

Oyunlaştırma aslında bir meslek değil özellikle şirketlerin İnsan Kaynakları birimlerinde yeni işe alınan personelin en hızlı şekilde firmaya ayak uydurması adına üretilmiş bir metot. Fakat günümüzde oyunlaştırma uzmanları sadece İK’cılara değil tüm kılavuz gerektiren meslek dallarında oyunlaştırma üzerinden anlatı sağlamakta.

#3 – Robotik Yazılım

Bilgisayar programcılığından farklı olarak robotik yazılım kendi ürettiğiniz bir devrenin bir işi halledebiliyor olmasına verilen isim sayılabilir. Robotik Yazılım ile bilgisayar programcılığı arasında keskin farklar yoktur ve aynı bilgisayar programı yazar gibi hazırlanabilmektedir. Ayrıca günümüzde çocuklara dahi kazandırılmaya çalışılan bir beceridir.

#4 – Sosyal Ağ Uzmanlığı

Sosyal Ağ Uzmanlığı sanılanın aksine takipçi satan, çekiliş yapan sayfa sahipleri değildir. Sosyal Ağ Uzmanı markanın sosyal medya üzerindeki marka imajını, kriz yönetimini, post planlama, eğilim izlemeleri gibi birçok parametreleri yöneten ve en iyi şekilde bu verilerden yararlanıp içerikleri dünyalara duyuran kişidir. Sosyal Ağ Uzmanı olmak için çok iyi bir şekilde istatistik, kullanıcı davranışı ve kullanıcı deneyimi tasarımı bilmeniz gerekmektedir.

#5 – Yapay Zeka Uzmanlığı / Mühendisliği

Yapay Zeka Mühendisliği özellikle üniversitelerde yavaş yavaş bölümleri açılmaya başlanan bölümlerden biridir. Henüz ülkemizde çok yeni olsa da yapay zeka ile büyük veri dediğimiz BigData’yı anlamamıza ve onu bizim için yorumlayabilmesine yaramakta. Günümüzde en gelişmiş yapay zekalardan biri Google’ın reklam servisleridir. Bunun yanı sıra marka adına iletişim kurabilen, sohbet edebilen yapay zekalar da oldukça revaçta.

Yapay zeka sadece dijital trendlerde değil özellikle sağlık sektöründe tanılama sürecinde, hemşire odaklı yardımlarda da oldukça gelişmiş durumda. Bunun dışında aynı şekilde savunma sanayilerinde ve ülke ordularında da oldukça güçlü yeri olan bir mühendislik türüdür.

#6 – Nesnelerin İnterneti Uzmanlığı

Günümüzde birçok elektronik ev eşyası, endüstriyel yapılar internet üzerinden çalışmakta ve kullanıcısına hizmet vermekte. Bu cihazlar üzerinde teknik personellik ya da programcılık da oldukça revaçta ve gün geçtikçe evde internete bağlanabilen cihazlar arttığı için gözde bir meslek dalı olma yolunda ilerlemekte.

#7 – Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı

Bazı internet sitelerine girdiğinizde aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan siteye üye olabildiğinizi ya da içinde zaman geçirebildiğinizi bazı internet sitelerinin içinde ise kaybolduğunuzu, hemen terk ettiğinizi fark ettiniz mi? İşte burada var olan fark birinde kullanıcı deneyimi konusunda iyi bir tasarlanmış arayüz. Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı, her meslek türünde yan görevi bulunabilecek; kullanıcıların üründen ya da hizmetten en iyi şekilde verim alabilmesini sağlayan tasarım türüdür.

#8 – Dijital Dedektif / İzsürücü

İşlenen suçların yarısının internet üzerinden gerçekleştiğini biliyor muydunuz? İnternette işlenen suçlarda suçu işleyen kişi eğer dikkatli biri ise normal kullanıcılara kendini kapatıp ortadan kaybolabilir. Bu tip suçlarda ya da farklı olaylarda dijital dedektifler kişi özgürlüğüne müdahale etmeden bu kişilerin takibini ve saptanmasını yapabilmekte. Günümüzde ve gelecekte oldukça kazançlı olan bu meslek türü aslında İnternetin Amirliği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı