İş Fikirleri

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

DOĞRU MESLEK NEDİR?

Doğru meslek kişinin kendi becerileri doğrultusunda gerçekleşen kişiyi yapabileceği diğer mesleklere göre kendisine daha güvenilir daha verimli sağlayan meslektir. Kişiler kendilerini mutlu hissettiği daha aktif işler gerçekleştirdiği daha çok verim elde ettiği ve günün sonunda bıkkınlık hissi uyandırmayan meslektir. Günümüzde çoğu kişi kendine uygun doğru mesleği yapamamaktadır ve bunun sonucunda insanlar daha az verimli daha mutsuz bir hale gelmektedir.Bu nedenle meslek seçimi çok önemlidir. Eğer kişi başarılı olmak istiyorsa mutlaka doğru mesleği bulmalı ve onunla ilgilenmelidir. Eğer kişi kendisi için doğru mesleği yapmazsa hem kendi hem de işveren kişi zararlı çıkar. Çünkü en başta söylediğimiz gibi az verim olursa bundan işveren etkilenir. Mutsuz bir günden de işi yapan kişi etkilenir. Yani hiçbir kedi aslan gibi verimli olamaz.

DOĞRU MESLEK SEÇİMİ İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Kişinin hobileri

El becerileri

Görsel zeka

Yetenek

Matematiksel veya sözel zeka gibi özellikler kişilerin meslek seçimi konusunda dikkate alınması gereken bazı özelliklerdir. Bu özelliklerin yanında kişilik özellikleride dikkate alınmalıdır.

Kişiler eğer kendilerine uygun mesleklerin ne olduğuna karar veremiyorsa kendilerine bazı sorular sorabilir. Bunlar; Nasıl işler beni mutlu eder? Hangi çalışma ortamı bana göre en uygun? Yeteneklerim neler? Neleri yapmak beni daha verimli hale getirir? gibi farklı sorularla kendine uygun işleri bulabilirler.

GELEĞİN MESLEKLERİ NELER?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sanayi, tekstil, gıda gibi birçok alanda yeni meslek grupları ortaya çıkmaktadır. Bu meslek grupları aslında ana mesleklerden ayrılmış alt kollar olarakda yer almaktadır. Gelecekte hangi meslekler bizi bekliyor bunlara bir göz atalım.

Drone pilotu

Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Veri Analisti

İklim Mühendisliği

İnsan DNA Programcısı

Robot Teknisyeni

Yapay Zeka Eğitmeni gibi bir çok meslek grupları evrilen dünya da ihtiyaç haline gelmiş ve ihtiyaçların karşılanması için uygulanmaya başlanmıştır. Teknolojinin daha çok ilerlemesi durumunda yine günümüzden uzakta farklı meslek grupları da ortaya çıkabilir. Eğer sizde araştırmış olduğunuz geleceğin meslekleri arasında kendinize uygun ve doğru mesleği görebiliyorsanız bunun için bir adım atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı