MobilTeknoloji

Dış Kaynak Kullanımı Nedir?

İşletmelerin asıl hizmet ya da ürün üzerinde odaklanmasını sağlayan bir iş geliştirme modeli olan dış kaynak kullanımı çok önemlidir.

Dış Kaynak Kullanımı Nedir? Mobil Teknoloji

Dış Kaynaklar Ne Kadar Zamandır Kullanılıyor?

1980’li yıllara dayanan dış kaynak kullanımı bir iş modeli ve yönetim stratejisi olarak 1990’lı yıllardan sonra yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eğer dış kaynak kullanımı nedir diye merak ediyorsanız, dış kaynak kullanımı işletmelerin bünyesindeki öz yeteneklerin dışında ihtiyaç duyacağı işler için gerekli olan yetenek ve iş gücünü işletme dışından kendi alanında uzmanlaşmış kişilerden almasıdır.

Dış Kaynak Kullanımının Avantajları

Her ne kadar dış kaynak kullanımının sebebi olarak finansal endişeler gösterilse de aslında dış kaynak kullanımı maliyet avantajları dışında çok daha fazla avantaja sahiptir. Bu avantajlar şu şekildedir:

⦁ Temel Yeteneğin Gelişimini Sağlar

Etkin ve teknik bir yönetime giden yolu açan dış kaynak kullanımı temel yeteneğin gelişimini sağlayarak rekabet üstünlüğü sağlayacaktır.

⦁ Riskin Azalmasını Sağlar

Yapılan tüm yatırımlar belirli bir risk altındadır. Bu konuda dış kaynak kullanımı yatırım maliyetlerini azaltacağı için krizlere karşı işletmenin daha dayanıklı hale gelmesini sağlayacak ve riski azaltacaktır.

⦁ Esnekliğin Arttırılmasına Yardımcı Olur

Ani değişimlere uyum sağlayabilmeleri için işletmelerin esnek bir yapıda olması gerekmektedir. Bu konuda dış kaynak kullanımı işletmelerin daha çabuk karar vermesine, müşterilerinin ihtiyaçlarına daha çabuk cevap vermesine, değişimlere anlık reaksiyonlar vererek uyum sağlamaları konusunda yardımcı olmaktadır.

⦁ Sabit Sermaye Masraflarının Azaltılmasına Yardımcı Olur

Sadece öz kaynaklar ile faaliyetleri gerçekleştirmek işletim ve sermaye masrafına yol açacaktır. Bu nedenle dış kaynak kullanımı karlılığın artışına ve sabit sermaye masraflarının azalmasına katkıda bulunmaktadır.

⦁ Kaynak Transferi ve Kaynakların Yeniden Dağılımını Sağlar

Dış kaynak kullanımına başvuran bir işletme önceden kullandığı üretim araçlarını elden çıkaracağı için kaynakların yeniden temel yetenek üzerinde yoğunlaştırılmasını ve önemli bir kaynak transferini sağlar.

⦁ Hız Kazanılmasını Sağlar

Bu konuda dış kaynak kullanımı avantajları arasında yer alan hız kazanımı, işletmenin konularında uzmanlaşmış olan taşeron firmalardan yararlandığı dış kaynaklar ile önemli ölçüde hız kazanması konusunu kapsamaktadır.

⦁ Kaliteyi Arttırır

Kalite yönetimi yöntemlerinden birisi olan dış kaynak kullanımı işletmelerin temel yetenekleri dışındaki işleri alanlarında uzman taşeron firmalar yardımı ile yapması sonucu her fonksiyon için istenen kaliteye ulaşılmasını sağlayacaktır.

⦁ Teknoloji Avantajından Yararlanmaya Yardımcı Olur

Yeni ürün geliştirme, tanıtım, dağıtım, pazarlama gibi fonksiyonları dış kaynak kullanımı ile gerçekleştirdiğinde bu konuda yeni teknolojilere ulaşma şansını yakalayacaktır.

⦁ Küçülme Sağlar

İşletmeler dış kaynak kullanımına başvurduğunda yapı olarak yalınlaşmaktadır. Böylelikle işletmeler yeniliklere daha çabuk uyum sağlar ve işletmeler küçülerek finansal açıdan büyürler.

Dış Kaynak Kullanımı İçin Tavsiyeler

İşletme olarak karınızı arttırmak, kriz yönetimi ve risk yönetimi konusunda daha başarılı ve daha dayanıklı olmak istiyorsanız dış kaynak kullanımına başvurmanız kaçınılmaz olacaktır. Peki, dış kaynak kullanımı sırasında nelere dikkat edilmelidir? ⦁ Dış kaynak kullanımından yararlanacağınız taşeron firmaların alanlarında uzman firmalar olduğundan emin olunuz. Yoksa dış kaynak kullanımı istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

⦁ Anlaşacağınız firmaların güvenilir firmalar olduğundan emin olunuz. Güvenilir taşeron firmalara ulaşmak için referansla seçim yapabileceğiniz gibi piyasada genel bir araştırma da yapabilirsiniz.

⦁ İşletme olarak temel yeteneklerinizi iyi belirleyiniz ve bu yeteneklerinizin dışında kalan ve dış kaynak kullanımına başvuracağınız konuları iyi saptayınız.

⦁ Dış kaynak kullanımı sürecinde desteğe ihtiyacınız varsa şirketinizin analizini gerçekleştirecek diğer firmaların hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı