Genelİş Fikirleri

CV Hazırlama – Ücretsiz İngilizce CV Hazırlama Formu İndir

İş başvurusunda mı bulunacaksınız? Mükemmel bir cv hazırlamak için eksiksiz kılavuzumuzu takip edin ve işe alınma şansınızı büyük ölçüde artırın.

CV Hazırlama iş başvurusu sırasında en dikkat edilmesi gereken konulardandır. CV Hazırlama Formu sırasında, asıl önemli konu, başvurulacak firmanın istediği özellikleri, CV Örnekleri kısmına bakarak, o firmanın aradığı kriterleri bizlerde kendi CV’mizde ( Özgeçmiş) eklemeliyiz.

İdeal bir cv hazırlamak çok zor bir görevmiş gibi görünebilir. Ancak bu yazıda vereceğimiz parlak ipuçları ile bir cv nasıl hazırlanır en iyi şekilde öğreneceksiniz. O halde işverenleri hayran bırakan bir özgeçmiş nasıl yazılır öğrenmek için yazıyı sonuna kadar okuyun. Kendinizi rahat hissedin ve bu yazıyı sonunda kadar sıkılmadan okuyun.(Hatta çayınızı kahvenizi hazırlayın 🙂 ) Ve ardından kendi adınıza hazırlamış oldunuz  en iyi cv örneğine bakacaksınız.

CV Örnekleri Nelerdir? Boş CV Örnekleri

Özgeçmişinizi yazmaya başlamadan önce, özgeçmişinize ekleyeceğiniz geçmişteki işlerinizi ve dikkate değer başarılarınızı bir liste halinde hazırlayın.  Böylece bahsedilmeye değer olmayan diğer işlerinizi ayırt etmiş olursunuz.

Hazırlayacağınız cv iki sayfadan fazla olmamalıdır ve inceleyecek olan işe alım görevlisinin dikkatini çekecek şekilde iyi hazırlanmış olmalıdır. Özgün ve yeterince iyi bir cv hazırlamak için çalışmanız gerekir. Diğer adaylar arasından sıyrılmak için belirli şeyleri aşırı yapmaktan kaçınmak gerekir. Cv hazırlama konusunda dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Bu konuda hazır cv şablonu denemek faydalı olabilir.

Cv şablonu indirin

Örnek cv şablonu incelemek isterseniz buradan bir cv şablonu indirebilirsiniz.  Burdan indereceğinizde dahil olmak üzere bir çok ücretsiz cv örneği var.

İşverenler Bir Cv’de Ne Görmek İster?

Asla başka bir işe alım başvurusu için hazırladığınız cv’yi farklı bir yere göndermeyin. Her işe alım başvurusunda farklı bir cv hazırlanmalıdır. Bir işe başvuracağınız zaman özellikle işverenin ne aradığını düşünerek cv hazırlayın. Genellikle insanlar, bir CV hazırladıktan sonra işin bittiğini ve bunu her iş başvurusunda kullanabileceğini düşünür. Bu biraz doğru olsa da , özgeçmişinizi ve deneyiminizi o iş için doğru olduğunuzu göstermek için uyarlamaya çalışmalısınız.

Bu, her yeni bir iş başvurusu için sıfırdan yeni bir CV nasıl hazırlanır diye düşünmeniz gerektiği anlamına gelmiyor.  Her yeni başvuruda cv hazırlamak için uğraşmayın. Ancak hangi deneyim veya becerilerinizin o işvereni etkileyeceğini düşüyorsanız bunların başvurunuzda öne çıkmasını sağlayın. Ayrıca iş başvurusunda bulunacağınız şirket hakkında bilgi sahibi olun. Her işletmenin kendine göre işleyişi vardır.  Bu nedenle web sitelerini, sosyal medya hesaplarını, iş ilanlarını araştırın ve şirketin nasıl yapılandırıldığını görmek için mevcut çalışanlara bakın.

Mükemmel Aday Olmayı Hedefleyin

İşverenlerin yeni bir işe alımda çalışanda belirli özellikler arayacaklardır. Bu nedenle mükemmel aday siz olmalısınız. Bununla birlikte, belirli becerilere veya ilgili iş deneyimine bağlı olsa da, işverenlerin her zaman peşinde olduğu bir dizi kilit kişisel nitelik ve beceri vardır.

Profesyonel CV Örnekleri Word Formatında İndir 2020

 • Öz yönetim (zaman tutma dahil)
 • Takım çalışması ve liderlik
 • Problem çözme
 • İletişim yetenekleri
 • Ticari farkındalık
 • Müşteri Hizmetleri
 • Akademik ve müfredat dışı başarılar
 • BT becerileri
 • Bağlılık ve coşku

Sizi bu iş için ideal aday yapan nedir?

Şimdi işverenin ne aradığını düşündünüz, kendinizi buna göre modellemenin zamanı geldi . CV’nizde asla bir şey uydurmayın veya olmadığınız biri gibi davranmayın – bunun yerine, eğitiminizin, iş deneyiminizin ve ilgi alanlarınızın yönlerini teklif edilen işe göre vurgulayın ve uyarlayın.

En İyi CV Formatı Nedir?

Cv hazırlamak için en iyi cv formatı nedir. CV’nizi yazmaya başlarken, deneyimlerinizi en iyi nasıl ifade edeceğinizi düşünün,işveren söyleyeceklerinizi kolayca anlayabilsin ve takip edebilsin.Popüler iki format var, ters kronolojik ve beceri tabanlı. Her ikisinin de belli avantajları var ve istediğinizi seçebilirsiniz. Beceriye dayalı hazırlanan özgeçmişler genellikle daha önce çok fazla iş deneyiminizin olmadığı işlere başvururken en iyisidir – kazandığınız becerilerin bu işe nasıl aktarılabileceğini belirtmenize olanak sağlar. Başvuracağınız iş için birçok deneyiminiz varsa eğer kronolojik cv en iyisidir.Seçiminizi hangisinden yana kullanırsanız kullanın , hepsi iki A4 kağıdına sığmalıdır.

Ters Koronolojik Cv, Bu cv hazırlamak için kullanılan en yaygın CV türüdür. Ters kronolojik bir özgeçmiş yazmanın en iyi yolları şunlardır:

 • Önceki iş deneyiminizi / niteliklerinizi kronolojik sırayla, en yenileri üstte olacak şekilde listeleyin
 • Bu rollerde neler öğrendiğinizi ve neler başardığınızı açıklayın. Mümkün olduğunca spesifik olun ve sonuçlara odaklanın
 • İlerlerken becerileri vurgulayın veya sonunda bunları özetleyin (ancak kendinizi aynı becerileri tekrar ederken bulursanız, becerilere dayalı bir düzen ile daha iyi durumda olabilirsiniz).

Becerilere Dayalı Cv, Bu ipuçları, becerilere dayalı mükemmel bir CV yazmanıza yardımcı olacaktır:

 • Önce becerilerinizi vurgulayın
 • Başvuracağınız iş için en iyi beş beceriyi seçin, ardından eğitim, iş ve diğer etkinlikler dahil olmak üzere çeşitli durumlardan her beceri için iki veya üç örnek seçin
 • Ardından, iş deneyiminizi ve niteliklerinizi yıllarla birlikte ve temel görevlerin veya başarıların kısa bir özetini listeleyin.

Bu tür bir CV, iş tanımını doğrudan hedeflemenize yardımcı olabilir, ancak örneklerinizi olabildiğince spesifik tutmaya çalışın ki belirsizleşmesin.

CV’nize neleri dahil etmelisiniz

CV’nizin düzenine karar verdikten sonra, eklenecek belirli içeriği düşünmeniz gerekir. CV’niz  boyunca deneyimlerinizi ve becerilerinizi en iyi şekilde göstermek için şu beş adımı izleyin :

 1. İletişim bilgilerinizi verdikten sonra, kendinizi kısaca açıklamak için kısa bir kişisel ifade ile takip etmenizi öneririz (en fazla bir veya iki cümle)
 2. Eğitim ve  istihdam tarihi başlıkları altında, son birkaç yıldaki ilgili deneyimleri yazın.
 3. Her biri için, hangi becerileri öğrendiğinizi veya neler başardığınızı göstermek için bir veya iki anahtar örnek ekleyin . Sadece bir beceri geliştirdiğini söylemeyin, nasıl olduğunu açıklayın . Örneğin, “Öğrenci gazetesinin sosyal medya hesaplarını yönettim ve daha ilgi çekici içerik geliştirerek takipçilerimizi % 25  artırdım”, “Sosyal medya yönetiminde beceriler geliştirdim” demekten daha iyidir
 4. İş tanımına geri dönün ve örneklerinizi doğrudan buna bağlamaya çalışın. İşverenlerin aradığı temel becerilere bakın ve bunlara sahip olduğunuzu nasıl gösterebileceğinizi düşünün.
 5. Karakterinizi ve kişiliğinizi aktarmaya yardımcı olmak için sonuna daha geniş kişisel ilgi alanları ekleyin.

Bunları göz önünde bulundurarak, CV’nizi yukarıdan aşağıya biraz daha detaylı inceleyelim. Aşağıdaki adımlarda, belirli bir sektördeki işler için başvuran öğrenciler ve yeni mezunlar arasında daha popüler olan ters kronolojik düzeni kullanacağız.

CV’nizi nasıl yapılandırırsınız

Mümkün olan en iyi öğrenci CV’sini yazmak için, şu sırayla yapılandırmanızı öneririz:

1.İletişim Detayları:

İlk olarak, tam adınızı sayfanın üst kısmında büyük bir yazı tipiyle görmek isteyeceksiniz. Bunun altına mevcut adresinizi (yakında taşınacaksanız güncel tutmayı unutmayın), e-posta adresinizi ve iletişim telefon numaranızı ekleyin. Bununla alakalı olduğunu düşünüyorsanız, LinkedIn profilinize , Twitter sayfanıza veya kişisel web sitenize bir bağlantı da ekleyebilirsiniz . Uyruğunuzu ve konuştuğunuz dilleri de bu bölümde belirtebilirsiniz.

2.Kişisel Beyan(İsteğe bağlı):

Kendinizi iki cümleden daha kısa sürede aday olarak özetleyebileceğinizi düşünüyorsanız, o zaman burada yapın. Kişisel beyanınız basitçe kim olduğunuzu ve ne tür bir iş aradığınızı belirtmelidir. Örneğin, “Ben sağlam bir 2: 1 derece için doğru yolda olan bir lisans İktisat öğrencisiyim. Şu anda, şirketinize sunabileceğim beceri ve istekleri tamamlamak için perakendede yarı zamanlı iş arıyorum. ” Kulağa hoş gelmediğini düşünüyorsanız bu beyanı dahil etmek zorunda değilsiniz . Özgeçmişinize yalnızca güçlü bir açılış cümlesi olduğundan eminseniz kişisel bir ifade eklemenizi öneririz.

3.Eğitim ve Nitelikler:

Bu bölümde, önce en son eğitiminizi (ör. Üniversite), ardından  Düzeylerini (veya eşdeğeri) listeleyin. Tüm eğitim bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.

4.İstihdam Geçmişi:

Yukarıdaki eğitim bölümünde olduğu gibi, istihdam geçmişinize en son işinizle başlamalısınız. Ücretli çalışma (tam zamanlı ve  yarı zamanlı ), gönüllü çalışma , staj yerleştirmeleri gibi işleri dahil etmelisiniz. Her yerde çalıştığınız ayları ve yılları, ayrıca şirket adını ve özel iş unvanınızı belirtmeniz önemlidir. Başvurduğunuz işe uygunluğunuzu vurgulamak için, her deneyim altında kazandığınız temel becerileri, sorumlulukları ve deneyimleri vurgulayın ve bunların şu anda başvurduğunuz görevle alakalı olduğundan emin olun .

5.Başarılar (İsteğe Bağlı);

Bu bölüm kesinlikle gerekli değildir, ancak sizi bir kişi olarak etmenize yardımcı olabilir ve sizi rekabetten ayırabilir. Bir spor takımının kaptanlığını yapmak, bir Genç Girişim programını kazanmak veya hatta bir web sitesi başlatmak (en fazla dört veya beş başarı ekleyin) gibi bir dizi müfredat dışı başarınızı ekleyebilirsiniz.

6.Diğer Yetenekler:

Beceriye dayalı bir CV’de buna sahip olamazsınız, ancak aksi takdirde bu alan, vurguladığınız ana becerileri genişletme ve birkaç tane daha ekleme fırsatı verir. BT, diller ve hatta tam, temiz bir sürücü belgesine sahip olmak gibi belirli beceriler bu bölüme dahil edilmelidir. Ve tabii ki, aldığınız tüm çevrimiçi kurslar ! Başvurduğunuz rolle ilgiliyse, daha da spesifik olun ve Adobe Photoshop veya Premier Pro gibi yetenekli olduğunuz bilgisayar programlarından bahsedin . Bu, işe alım mülakatında size sorulabilir , bu yüzden herhangi bir şey uydurmayın ve sorulması durumunda ilgili örnekleri hazır bulundurun.

7.Hobiler ve ilgi alanları (isteğe bağlı):

CV’ye hangi hobileri dahil edeceğiniz konusunda seçici olun . Muhtemelen düzinelerce kişisel ilgi alanınız vardır, ancak bunların kaçının gerçekten işverenin ilgisini çekeceğini düşünün. Kısa tutun ve “okumak” veya “sosyalleşmek” gibi bariz şeyleri eklemeyin – bu, kendinizi diğerlerinden farklı kılmak için başka bir fırsattır. Enstrüman çalmak, seyahate çıkmak ve gönüllü çalışmak gibi şeyler çok daha iyi seçeneklerdir. Bu bölüm, iş dışında ne yaptığınızı gösterme ve işverene karakteriniz hakkında başka bir fikir verme fırsatınızdır.

8. Referanslar:

CV’nizi tam olabilmesi için bir referans bölümünüzün olması gerekir . Bir akademik ve bir önceki işveren olmak üzere iki kişi eklemelisiniz . Yerden tasarruf etmek için “Talep üzerine referanslar sağlanabilir” diyebilirsiniz, ancak hemen iki kişi sağlayabiliyorsanız, bu sizin yararınıza olur. Referans olarak alıntı yapmadan önce mutlaka ilgili kişilerden izin istemelisiniz. Bir işveren size danışmadan, ilgili kişiler ile iletişime geçerse zor durumda kalabilirsiniz.

Cv’nizi Nereye Göndermelisiniz

CV’niz tamamlandıktan ve ondan memnun olduğunuzda, bir sonraki zorluk, onu potansiyel işverenlerin masalarına koymaktır. Reklamınızı etkili bir şekilde dağıtmanın birkaç yolu vardır:

 1. CV’nizi kariyer.net gibi iş sitelerine gönderin .  İşverenler profilinizi arayabildiği, CV’nizi indirebildiği ve sizi bir pozisyon için başvurmaya davet edebildiği için bu önemlidir.
 2. Özgeçmişinizi çalışmak istediğiniz şirketlere verin ve açık pozisyonlar hakkında bilgi almayı isteyin. Şu anda boş bir pozisyonları olmasa bile, kayıtlarına almak için CV’nizi vermeyi teklif edin (bu aynı zamanda söz konusu şirket için çalışmaya istekli olduğunuzu gösterir).
 3. Reklamı yapılan işler için doğrudan başvuruda bulunun – bu reklamlar büyük olasılıkla CV’nizi isteyecektir.

Cv hazırlamak temalı yazımızın sonuna geldik. Rehberdeki bilgilerden faydalanarak temiz bir CV hazırlayabilir rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

İncelemek için Ücretsiz bir cv şablonu indirin.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı