BloggerSosyal Medya

Blog Nasıl Açılır – 5 Kolay Adımda Blog Açmak

Blog Nasıl Açılır blog açmak için yapmanız gereken 5 ana adım vardır. Ücretsiz Nasıl Blog Açılır 30 dakika gibi kısa bir sürede blog sahibi olabilirsiniz.

1. Blogunuzu açacağınız platformu belirleyin.(WordPress vb.)
2. Blogunuz için bir web barındırma (hosting) seçin.
3. Kendi alan adınıza bir blog nasıl kurulur.
4. Yeni blogunuz tasarlayın.
5. İçerik için faydalı kaynaklar.

Not: Eğer blogger gibi ücretsiz bir blog oluşturma aracı kullanacaksanız ilk 3 adım sizin için geçerli değildir. Daha hızlı ilerlemek için Blogger Ne Demek – Blogger ile Blog Açmak

Ve böylece muhteşem bir blog sahibi oldunuz. Yukarıda özetleyerek sunduğumuz bu adımları şimdi biraz detaylı inceleyelim.

1. Blog oluşturacağınız platformu seçme

Bir blog açmaya karar verdiğiniz zaman yapmanız gereken ilk şey hangi platformu kullanacağınıza karar vermektir. Bir çok websitesinin kullandığı ve hemen hemen webteki her içeriğe uyum sağlayan wordpress ile blog açmanız mümkün. Bu size önerebileceğimiz bir blog oluşturma sistemidir.
Wordpress’in milyonlarca kullanıcısı vardır. Sayısız eklenti ve tema seçeneği ile wordpress sitenizi kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır - 5 Kolay Adımda Blog Açmak Blogger Sosyal Medya

WordPress.com ile blog açmak: Sitenizin içeriğini kendi sunucularında ücretsiz olarak barındırır. Ancak burada açılan bloglarda wordpress’in sınırlı bir sürümü kullanılabilir. Yine başlangıçta para yatırmak istemeyen ve sonradan sitesini kendi sunucusuna taşımak isteyen kullanıcılar için idealdır.

Artıları :
Kurulum masrafı yokrur.
Kullanımı oldukça kolay. Kodlama ve tasarım bilgisi gerekmez.
Birçok teme seçeneği vardır.

Eksileri:
İşlevsellik sınırlıdır.
Profesyonel görüntüden uzaktır.
Blogunuza teknik anlamda sahip değilsiniz.
Blognuzun alan adı .wordpress.com ile biter.

Not: Buradiki yazılan ‘eksi’ değerler eğer wordpress.com üzerinden blog açarsanız geçerlidir. Kendi web barındırma alanına kurduğunuz wordpress için bunlar geçerli değildir.

Elbette blog açma siteleri wordpress ile sınırlı değildir. WordPress’in birçok alternatifi bulunmaktadır.

Bunlardan en pöpülerleri blogger, tumblr’dır. Ancak wordpress bu ikisinden daha iydir. Aralarında ki temel fark wordpress için web barındırma alanı ücreti ödemenizdir.

2.Ücretli Web barındırma mı yoksa Ücretsiz alternatifleri mi?

İşte hızla ilerliyoruz ve geldik ikinci adıma. Burada önemli bir karar vermeniz gerekiyor. Blog açmak için ücret ödemeyi düşünüyor musunuz? WordPress, blogger, tumblr vb. ücretsiz blog açma fırsatı sunar ancak bazı sınırlamalar vardır.

Blog Nasıl Açılır - 5 Kolay Adımda Blog Açmak Blogger Sosyal Medya

Kendi alan adınıza sahip olamazsınız : Örneğin blogger ile blog açtığınızı varsayalım. Blogunuzun alan adı şu şekilde görünecektir. blogadı.blogspot.com . Çirkin bir görüntü Öyle değil mi?

Bazı sınırlamalar vardır: Ücretsiz bloglarda bazı sınırlamalar vardır. Örneğin paylaşmak istediğiniz bir videoyu yükleme imkanı yoktur.

Ama kendi hostinginizde kendi alan adınıza kurduğunuz bir blog tamamen sizin kontrolunüzdedir. Ve blogunuza istediğiniz alan adını alabilirsiniz. Peki bunun için ne kadar ödeme yapmanız gerekmektedir. Bir .com ile biten alan adına ortalama 50-60 Tl civarında ödeme yaparsınız. Hosting için ise seçeceğiniz firmaya ve pakete göre değişkenlik gösterir. Ortalama bir blog için 250-300 tl bir hosting uygun olacaktır.

3. Alan adına bir blog nasıl kurulur. (Hosting ve alan adı almayı seçtiyseniz.)

Blog Nasıl Açılır - 5 Kolay Adımda Blog Açmak Blogger Sosyal Medya

Eğer ben tamamen kontrölümde olan bir blog açmak istiyorum diyorsanız, kendi hostinginize ve alan adıza wordpress kurmaya karar verdiğinizi varsayarak devam ediyoruz.

Burada beğendiğiniz bir alan adı bulmalısınız ve hosting temin edeceğiniz bir firma seçmelisiniz.

Alan adı : Blogunuzun URL’sidir. (Google.com Google’ın url’sidir. Basit!) Alan Adı nedir?
Hosting(Web barındırma) : Site dosyalarının internette erişime açılmasını sağlayan alnlardır. Bu alanları sağlayanlar ise sitenizin dosyalarını kendi sunucu bilgisayarlarında bulunduran firmalardır.

Genelliklle birçok hosting firması tek bir tıklama ile wordpress kurulumu seçeneği sunar. Bu nedenle wordpress kurulumu gerçekten çok kolaydır. İhs, Turhost, internetbilişim gibi hosting firmaları bunlara örnektir. WordPress kurulumunu yapamamanız halinde firma yetkileri ile iletişime geçip kurmalarını isteyebilirsiniz.

Worpress kurulumu tamamlandıysa yapmanız gereken yönetici sayfasına gidip blogunuzu düzenlemeniz gerekiyor. Yönetici ekranını www.blogadi.com/wp-login.php adresinden giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifresi kurulum aşmasında belirlenir.

İlk giriş yaptığınızda size biraz karışık gelebilir. Ancak endişelenmeyin 2-3 gün kullandıktan sonra aslında ne kadar basit olduğunu göreceksiniz.

4. Blogunuzun Görünümünü Düzenleyin.

Şimdi ise blogunuzun istediğiniz gibi görünmesini sağlayın. Yönetici paneline giriş yaptıktan sonra Görünüm>Temalar menüsünden ücretsiz temalara erişebilirsiniz. Ayrıca internette basit bir arama ile binlerce ücretsiz veya ücretli temaya ulaşabilirsiniz.

Mümkün olduğunca profesyonel görünen basit bir tema seçmelisiniz. Ve blogunuzun ilgi odağı neyse ona göre bir tema seçmelisiniz. Futbol ile alakalı bir blogun temasının moda teması olması anlamsızdır. Seçeceğiniz temada gezinme kolay olmalıdır. Yani blogunuzun ziyaretçileri sitenizi rahatlıkla kullanabilmeli ve istediği içeriğe rahatça ulaşabilmelidir.

5. Blog içeriğinizi oluşturmaya başlayın

Şuana dek yazılanlar teknik konulardı. Tüm bunlardan hiçbirşey anlamasanız bile tüm bunları sizin için yapabilecek biri ile makul bir fiyat karşılığında anlaşabilirsiniz. Böyle kişilere webmaster forumları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Blog için en önemli ayrıntı içeriktir. Burada içerik oluştururken faydalanabileceğiniz birkaç içerik var :

Anahtar kelime kullanımı – Trafiğiniz Artsın
Bir niş blog açmak için 5 Öneri

Önemli : Bu yazı yeni blog açacaklara rehber niteliğinde hazırlanmıştır. Burada anlatılan her bir adım için ayrıca detaylı bir yazı eklenecektir. Anlamadığınız yerler veya sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı