GenelProgramlar

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma – Pc ss Alma

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma ekran görüntüsü alma kısayoluna her zaman ihtiyaç vardır. Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma Kısayolu ile hızlıca ekran resmi alın. Sanıldığı gibi ekran görüntüsü alma zor bir işlem değildir. Çeşitli sebeplerden dolayı ekran görüntüsü kaydetmeniz gerekebilir. Peki en kısa yoldan bilgisayarda ekran görüntüsü alma nasıl yapılır.

Ekran Görüntüsü Kaydetme

Ekran görüntüsü kaydetmenin en kısa yolu klavyenizdeki ‘Windows + PrntScr‘ tuş kombinasyonu kullanmaktır. Bu tuş kombinasyonunu kullanarak alacağınız ekran görüntüsü tüm ekranı kapsayacaktır. Ekran görüntüleri ‘Resimler’ klasörünün altında ‘Ekran Görüntüleri’ klasörünün içine kaydedilir. Ayrıca ekran resmi hafızaya da kopyalanır. Herhangi bir görsel düzenleme programı açıp direk olarak resmi yapıştırabilir, üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.  Bu en hızlı pc de ekran görüntüsü alma yoludur. Ancak belirttiğimiz gibi ekranın tümünü kaydedecektir. Ekranın sadece belirli bir alanını kaydetmek isteyebilirsiniz. Endişe etmeyin! bunun da kolay bir yolu var.

Not : Bu yöntem ile aldığınız bir ekran resmini, görsel düzenleme pragramı kullanarak kırpabilir sadece isteğiniz alanın görünmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde altı mavi ile çizili olan tuş ‘Windows‘ tuşudur.
Kırmızı ile gösterilen tuş ‘PrntScr‘ tuşudur.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma - Pc ss Alma Genel Programlar

En iyi Ekran Görüntüsü Alma Programı

‘Ekran Alıntısı Aracı’

Bilgisayarda ekran resmi almak için kullanabileceğiniz harika bir araç var. ‘Ekran Alıntısı aracı’ ile saniyeler içerisinde ekranın istediğiniz bir bölümünü kaydedebilirsiniz. Bilgisayarınızın arama bölümüne ‘Ekran alıntısı aracı’ yazarak aracı çalıştırabilirsiniz. Programı açtığınızda aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız.

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Alma - Pc ss Alma Genel Programlar

‘Seçenekler’ penceresinden kendinize göre düzenlemeler yapabilirsiniz. Çeşitli ayarlar bu menüde bulunmaktadır.

‘Mod’ penceresinden ekran alıntısı yapacağınız biçimi seçebilirsiniz. Örneğin açık olan bir ‘pencere’nin tümünü almasını yada diktörtgen bir şekilde yapacağınız seçimi almasını isteyebilirsiniz. Ayrıca serbest bir seçim yaparak da ekran görüntüsü alabilirsiniz.

‘Geciktir’ penceresinde, Yeni düğmesine tıkladıktan kaç saniye sonra ekran fotosu almaya başlayacağını seçebilirsiniz.

Bu araç ile ekran fotoğrafı çekme için ‘Yeni’ düğmesine tıklayın. Ardından ekran fotosu almak istediğiniz yeri dikdörtgen biçiminde seçin. Seçimi yaptıktan sonra  otomatik olarak seçtiğiniz alan alınacak ve resim kaydetme penceresi açılacaktır. Burada resmi hangi isimle ve nereye kaydedeceğinizi seçip devam edebilirsiniz.

Ekran alıntısı aracı ile aldığınız ekran fotosu üzerinde ufak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bilgisayarda ss alma

(ss = Screenshot) 

Bilgisayarda ss alma elbette bunlarla sınırlı değildir. Bunların yanında kullanabileceiğiniz gelişmiş programlarda mevcuttur. Ancak burada belirttiğimiz ekran görüntüsü alma yolları en hızlı olanlarıdır. Ekran fotosu almak için farklı bir program kullanmak isterseniz Gadwin PrintScreen programını kullanabilirsiniz. Önceden yapacağınız ayarlamalara göre Gadwin PrintScreen ile seri şekilde ekran fotosu alabilirsiniz. Alınan ekran resminin kaydedilecek yeri, resmin boyutu, resmin ismi gibi ayarlamaları önceden yapıp seri bir şekilde ekran fotosu alabilirsiniz.

Burada saydıklarımız programın sadece bazı özellikleri. Programı indirip incelediğinizde içerinde harika özelliklerin olduğunu göreceksiniz.

Gadwin programının ücretsiz sürümünü indimek için buraya tıklayabilirsiniz.

İphone Ekran Görüntüsü alma

İphone marka bir telefona sahipsiniz ve telefonunuzdan ekran görüntüsü almak istiyorsunuz. İphone Ekran Görüntüsü almak için İphone ekran görüntüsü alma ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Awesome Screenshot ile web sitesinden tam boy görüntü alma

Chrome tarayıcı kullananlar için ücretsiz olarak sunulan Awesome Screenshot eklentisi ile programsız olarak web sitesinden tam boy görüntü alma işlemlerinizi hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Bu eklentinin kullanımı ile ilgili web sitesinden tam boy görüntü alma yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayarda En İyi Ekran Görüntüsü Alma Kısayolu Programı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı