Dijital Sağlık Nedir?

Dijital Sağlık Nedir?

Dijital sağlık sizi hayata bağlayan nabız, tansiyon, respirasyon ve kan satürasyonunuzu elinizdeki cep telefonuyla ya da bileğinizdeki akıllı saat ile takip etme olanağı sunmaktadır. Hatta size ne zaman doktora gitmeniz gerektiğini, size hastalığınız ile ilgili detay veren, ilaç takviminizi düzenleyen sağlık koçunuzdur.
Kolunuza takılan dijital bileklikler size ara sıra uyarılarda bulunuyor ve hareketsiz kaldığınızın uyarısını vererek size bisiklet sürmeyi, koşu yapmayı ve yürüyüş yapmayı öneriyor. Dünyanın en büyük birçok firması bu teknolojinin oluşturduğu Pazar potansiyelini elinden kaçırmamak için yatırım yapalar.

Dijital Sağlık Nedir? İş Fikirleri Para Kazanma

Dijital Sağlığın Gözdesi Fotopletismografi

Dijital sağlık gün geçtikçe önemini arttırarak insanlığa hizmet etmeye devam edecektir. Fotopletismografi sinyaller kalp hakkında şimdilik EKG sinyalleri kadar ayrıntılı bilgi vermez fakat birçok kardiyovasküler hastalığın haberini verir. Hileli Brawl Stars Nasıl Yüklenir
Bu sinyaller temel de iki parçada incelenir; statik komponenti damarsal problemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir iken dinamik komponenti ise kardiyo problemlerine göre ve kan hacmi hakkında sağlıklı bilgiler verir. Fotopletismografi sinyallerin morfolojik karakteristiklerinden ne gibi hastalıkların habercisi olduğu hala araştırma konusudur. Yapay zekânın bir alt basamağı olan sinir ağları büyük ölçüde bu sinyallerin kuvvetlerini analiz etmekte kullanılır.
Tahmin edildiği gibi bu araştırmalar başarıya ulaşırsa tıp polikliniklerin de doktorunuzun EKG sonuçlarını okuyup size bilgi vermesi, aile hekiminizin görüntülü konuşma ile sizden verileri toplayıp kardiyo sağlığınız hakkında bilgi vermesi vb durumlar yakın zamanda gerçekleşecek gibi duruyor.

] }
No comment