İnternet Vpn Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kurulur?

Vpn Nedir internet vpn olarakta bilinen vpn internette gezinirken gizlenmenizi sağlar.  Vpn Programı İndirerek sizde internette güvende kalın.  Sanal özel ağ olarakta bilinen vpn , uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan İnternet teknolojisidir. VPN sanal ağ uzantısı oluşturduğu için, VPN ile ağa bağlanan bir cihaz, fiziksel olarak bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri alışverişinde bulunabilir.

Vpn Ne işe Yarar Nasıl Çalışır?

Vpn üç ana yolla koruma sağlar.

Gerçek IP adresinizi ve konumunuzu gizleyin : Bir VPN hizmetine bağlandıktan sonra, internete yeni bir ağ geçidi sunucusundan gönderilirsiniz. Bu, IP adresinizi aldatır ve gerçekte bulunduğunuzdan farklı bir şehir veya ülkedeymişsiniz gibi görünmesini sağlar.
İnternet trafiğinizi özel bir VPN tüneli aracılığıyla kapsülleyin: İnternetteki veriler paketler halinde taşınır. Bir VPN ile tüm veri paketleriniz ek veri paketleri içinde saklanır. Bu kapsülleme, genel ağlar içinde özel bir tünel oluşturur.
Özel verilerinizi şifrelemeyle karıştırın : Bir VPN hizmeti kullanırken, internet trafiğiniz ve tünel içindeki kişisel bilgileriniz şifreleme kullanılarak karıştırılır. Bu, bir VPN bağlantısının dış güçler tarafından kesilmesini neredeyse imkansız hale getirir.

En güvenli VPN şifreleme türlerinden bazıları şunlardır:

OpenVPN
L2TP / IPSec (Katman 2 Tünel Protokolü)
IKEv2 / IPSec (İnternet Anahtar Değişimi sürüm 2)
SSTP (Güvenli Yuva Tünel Protokolü)
SSL (Güvenli Yuva Katmanı)

VPN Ağını Ne Zaman Kullanmalısınız?

Genel ağlarda gezinirken, evde, ofiste, seyahat ederken veya coğrafi kısıtlamaları olan bir ülkede yaşarken veya mobil cihazlarda VPN kullanın. Gizli olarak gezinmek (veya IP adresinizi taklit etmek) istediğinizde bir VPN kullanın.

Genel ağlar üzerinden bir VPN kullanın
Halka açık Wi-Fi kullanırken, bilgisayar korsanlarının ve diğer varlıkların özel verileri halka açık ağlar üzerinden , bir parola ile bile görüntülemesi ve çalması kolaydır . En azından, halka açık Wi-Fi üzerindeyken oturum açma bilgileri ve parolalar gibi hassas bilgileri korumak için bir VPN kullanmak önemlidir. Bu, havaalanları, oteller, kafeler, okullar ve kütüphanelerdeki Wi-Fi bağlantı noktalarını içerir .

Evde bir VPN kullanın
Ev ağları, sıkı bir şekilde kontrol edilen erişimle genellikle özeldir. Ancak, Google aramalarınızdan ziyaret ettiğiniz web sitelerine ve satın aldığınız şeylere kadar çevrimiçi yaptığınız her şey IP adresinize bağlanabilir. Çoğu durumda, bu bilgiler derlenir ve pazarlama amacıyla bir kimlik atanır ve genellikle kalıcıdır ve silinemez.

Arama motorlarının ve reklamverenlerin her hareketinizi izlemesi fikrinden hoşlanmıyorsanız, çevrimiçi etkinliklerinizi gözetleme girişimlerinden kaçınmak için bir VPN kullanın. Faaliyetlerinizi izlemeye çalışan herkes (İSS’ler, arama motorları, pazarlamacılar ve hükümetler) içindekini değil, yalnızca VPN tünelinizi görecek. Bu, web taramanızı evde bile gizli tutar.

Ofiste bir VPN kullanın
Birçok şirket çalışanların iş yerinde interneti kullanmasına izin veriyor. Ancak, işvereninizin ziyaret ettiğiniz web sitelerini takip etmesini istemeyebilirsiniz. Bu, şirket ağını kullanırken cep telefonunuzdan internette gezinmeyi içerir. Bu sizin için geçerliyse, bilgisayarınızdaki veya mobil cihazınızdaki bir VPN, işteyken göz atma etkinliklerinizi anonimleştirmek için kullanılabilir.

Yasaklı Sitelere Girmek için VPN Kullanın
Bir VPN IP adresinizi aldattığından, coğrafi engelleme olan bir ülkedeyken coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe, engellenen web sitelerine ve yasaklanmış VOIP hizmetlerine erişmek için bir VPN kullanabilirsiniz . Bu, nerede olursanız olun favori web sitelerinize, TV şovlarınıza ve ücretsiz iletişim hizmetlerine erişmenizi sağlar.

Telefonda VPN kullanın
Dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde VPN kullanmanın yanı sıra, mobil cihazları kullanırken verilerinizi ve kimliğinizi korumak için birçok VPN uygulaması mevcuttur. Bu, evden uzaktayken veya seyahat ederken kullanışlıdır.

VPN Programı İndir- Vpn Nasıl Kurulur

Bir VPN programı kurmak ve kullanmak basit bir işlemdir teknik bilgi gerektirmez. İster evinizde kullandığınız bilgisayarınız için istersenizde cep telefonunuz için, aylık olarak veya yıllık olarak belirli bir ücret karşılığında bir VPN hizmeti sağlayıcısından abonelik alarabilirsiniz. Ücretli vpn kullunmua istemezseniz de ücretsiz olarak kullanabileceğiniz VPN programları da vardır ancak bunlar reklam veya uygulama içi satın alım içerebilir..

Sıkça Sorulan Sorular

VPN, uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan bir İnternet teknolojisidir. Vpn ile internette gezinirken gerçek IP Adresinizi gizleyebilirsiniz. Bu sayede kimlik bilgilerinizi korumu altına almış olursunuz.

Vpn Teknolojisi internete bağlanan cihazlarda kullanılabilir. Cep Telefonu Vpn hizmeti için kullunılacak programlar farklılık gösterebilse de mantık aynıdır.

VPN'nın internette gezinirken güvenlik sağladığı doğrudur fakat VPN kullanmak webte aklınıza gelen her şeyi yapabileceğiniz ve her türlü kimlik bilgilerinizin güvende olacağı anlamına gelmez. Tehlikeli barındıran sitelere VPN kullanarak bağlansanız dahi virüsler, zararlı yazılımlar ve phishing gibi risklere maruz kalabilirsiniz.

No comment