Zoom Video Pprogramı Nedir?

Zoom Video Programı pandemiyle hayatımıza giren ve bireysel,  sınıflı ders anlatımı, toplantı yapılabilen Zoom Video Pogramı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Zoom Video Programı Nedir?

Zoom, bulut teknolojisi tabanlı, daha çok eğitim programcılarına ve eğitim kurumlarına hizmet veren fakat son dönemde iş-şirket toplantıları, aile görüşmeleri gibi birçok farklı dalda canlı ve görüntülü konuşma hizmti sağlayan video konferans aracıdır. Özellikle eğitim programları arasında sesli ve görüntülü haberleşmesine imkan veren benzeri programlar arasında çok daha fazla özelliğinin bulunması ile dikkat çeken Zoom’un günümüzde dijital eğitim için çağ açıcı bir uygulama olduğunu söylemek mümkün.

Video Görüşme Uygulamasını Kimler Kullanmalı?

Zoom uygulaması özellikle pandemi günlerinde çok fazla dikkat çekti ve kullanıldı. Normalde amacı dijital sınıflaştırma olan Zoom uygulaması şu anda birçok şirketlerde güvenli bir toplantı amacıyla kullanılmakta. Bunun yanı sıra birebir eğitimler ve sınıf eğitimlerinde öğretmenlerimizin de ilk tercihi. Ayrıca sosyal medyada evden doğum günü partisi, buluşma gibi organizasyonlar yapacaklar için de oldukça uygun bir yazılım.

Zoom Uygulama Ücretleri

Bireysel

 • Ücretsiz
 • 100 kişilik oda
 • 3 kişiyi aşan görüşmede 40 dk süre

Profesyonel

 • Aylık 14.99$
 • 100 kişilik oda
 • 24 saat kesintisiz süre
 • 1 GB Saklama Alanı
 • Chat Odası Açma – Kapama Özelliği

İşletme – Kurumsal

 • Aylık 19.99$
 • 300-500 kişilik oda
 • 24 Saat kesintisiz süre
 • 1 GB – Sınırsız Saklama Alanı

Zoom Özellikleri

Zoom’un en belirgin özelliklerinden biri YouTube ve Twitch gibi sitelere doğrudan içeriğinizi gönderebilir aynı anda canlı yayınlar da yapabilirsiniz.

Bunun dışında Zoom’da arka plan değiştirme özelliği sayesinde arka sahnenize özel ilgi çekici alanlar oluşturarak eğitim verdiğiniz ya da görüştüğünüz kişilerin sempatilerini kazanabilirsiniz.

Diğer uygulamalardan farklı olarak Zoom, mükemmel bir alt yapı sayesinde kameranızın ve internetinizin izin verdiği en yüksek kalitede yayın yapmanızı sağlar. Eğer çapraz internet (metronet) kullanıyorsanız ya da yurtdışında kaliteli bir bant genişliğiniz varsa 4K yayın yapmanız bile mümkün.

Bunlar dışında ayrıca ekran paylaşma, telefon ekranı paylaşma gibi birçok özelliğini kullanabilirsiniz. Bu sayede hazırladığınız slaytlar üzerinden konu anlatımı yapabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin ya da katılımcıların hem sizi hem de slaytı görme imkanı da sağlayabilirsiniz.

Yeni özelliklerinden biri de WordPress sitelerde api ile çalışması. Bu sayede kendi online dijital eğitim platformunuzu da Zoom üstünden planlayabilir, yeni bir sektör olarak doğan dijital eğitim hizmetlerine de adım atabilirsiniz.

Ayrıca Zoom’da planladığınız bir eğitimi takvim üzerinden takvim ortaklarınıza gönderebilirsiniz. Bu sayede toplantıya katılım için mail atmak, linki mesaj atmak gibi detaylarla uğraşmadan ortak takvimden bir toplantı ya da sunum planlayabilirsiniz.

Zoom’da her odaya bir şifre atayarak, farklı odalarda farklı toplantılara ortaklık edebilir, iş yönetiminizi üst düzeye çekerek birden fazla toplantıyı aynı anda başlatabilirsiniz.

Ders anlatımı, çizim üzerinden anlatım gibi özelliklerinden dolayı ayrıca Zoom’da Whiteboard denilen bir özellik de bulunmakta. Bu sayede eğer elinizde iyi bir tablet ya da bilgisayarınıza bağlı bir çizim tablet varsa ders anlatımlarınızı konu üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Zoom Nasıl Kullanılır

Zoom oldukça basit bir şekilde kayıt olabileceğiniz ve hesaplarınızı bağlayabileceğiniz bir uygulamadır. Zoom hesabınızı otomatik olarak Facebook ve Google ile oluşturabileceğiniz gibi ayrıca normal bir şekilde mail kaydıyla da oluşturabilirsiniz. Google üzerinden oluşturduğunuzda takvime izin verirseniz takvim üzerinden etkinliklerinizi yönetebilirsiniz.

Zoom’a Alternatif Uygulamalar

Zoom kullanmak istemiyorsanız en az bu program kadar işinize yarayacak uygulamalar da bulunuyor. Her ne kadar Zoom’un bütün özelliklerini içinde barındırmasa da, Zoom’a temel olarak benzeyen uygulamaları da kullanabilirsiniz. Bunlar;

 • Skype Şimdi Tanışın
 • Cisco Webex
 •  Google Meet
 • Ev partisi
 • Microsoft Teams
Sıkça Sorulan Sorular

Kelime manası olarak yakınlaştırma anlamına gelir. Zoom programı ise görüntü olarak görüşme imkanı sağlar.

No comment