Seo

Web Sitesi Nasıl Büyütülür? Hit Kazanma Yolları

Web sitesi kurmak, artık neredeyse her alanda önemli bir ihtiyaç haline geldi. Bir web sitesine sahipsiniz, ancak istediğiniz düzeyde kullanıcı sayısına ulaşamıyor ve amacınıza hitap edemiyor musunuz?

Bu yazımızda web sitenizle ilgili neleri değiştirmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz ve eksikliklerinizi görüp gerekli düzenlemeyi yaptığınızda web sitenizin nasıl büyüyeceğini, daha büyük kitlelere ulaştığını görmenizi sağlayacağız.

Web Sitenizde Hitlerin Artması için Yapmanız Gerekenler

  • SEO Uyumlu Hale Gelin
  • Web Siteniz İçin Özgünlük Önemli Bir Nokta Olmalıdır
  • Görseller Üzerine Web Sitenizin Adını Ekleyin
  • Siteyi Güvenilir Hale Getirin
  • Yararlılık ve Kullanılabilirlik Önemlidir
  • Web Siteniz Her Cihaza Uyumlu Olmalıdır
  • Web Siteniz Hızlı Olmalıdır
  • Web Siteniz Güncel Olmalıdır

SEO Uyumlu Hale Gelin

Web sitenizin görünürlüğünü arttırmak adına yapacağınız ilk iş, tema ne üzerine olursa olsun, SEO uyumlu hale getirmek olmalıdır. SEO dostu bir web sitenizin olmasının size sağlayacağı onlarca yarardan bahsedebiliriz.

Öncelikle, web siteniz anahtar kelimeye uygun olarak üst sıralarda gözükeceğinden, organik trafik akışınızın hızlanacağını söyleyebiliriz. Araştırmalara göre; tüketicilerin, güvendikleri arama motorları üzerinden ihtiyaçlarını tarattıklarında, ilk sayfada çıkan 5 sekmenin, onlar için daha güvenilir ve tercih edilebilir nitelikte olduğu gözlenmiştir.

Web Siteniz İçin Özgünlük Önemli Bir Nokta Olmalıdır

SEO verilerine bağlı olarak, web siteniz üst sıralarda gözükse bile, kullanım süresini uzatmak için bir diğer önemli nokta da özgünlük olacaktır.

Örneğin bir makale üzerine araştırma yapan kişi, sitenizi görüp incelediğinde, diğerlerinde bulamadığı özgün bir nokta bulabilmelidir ki, verilerinizden yararlanabilmek için sitenizde daha uzun süre kalsın.

Ek olarak özgünlük, sitenizin geri dönülebilirlik oranını da artırır. Örneğin diğerlerinde bulamadığı içeriği sizde bulan araştırmacı, sitenizin adını öğrenir ve başka araştırmalarında da sitenizden faydalanabilir.

Görseller Üzerine Web Sitenizin Adını Ekleyin

İstenmeyen bir durum olsa bile, içeriğiniz ve kullandığınız görseller özgün olduğu sürece, aynı tema için çalışan rakipleriniz, içeriğinizi kopyalamak isteyebilir.

Olası bir durumda sizin de kullanabileceğiniz akıllıca bir yöntem bulunmaktadır. Kullandığınız görsellerin üzerine web site isminizi de kodlayın. Böylece içeriğinizi haksız olarak edinip kendileri için kullanmak isteyenler, farkında olmadan reklamınızı yapacaktır!

Siteyi Güvenilir Hale Getirin

Sıklıkla tercih edilen arama motorları, sitenize giriş yapmadan önce verilerinizi inceler ve kullanıcı için güvenilir olarak görmediği bir durum bulduğu taktirde, karşı tarafa bunu uyarı olarak gönderir.

Sitenize girildiğinde olumsuz yönde bir uyarı alınması, kullanıcı gözünde güvenilirlik açısından riskli bir durum olduğu için, sitenizin tercih edilebilirliğini azaltacaktır. Bu nedenle tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun.

Yararlılık ve Kullanılabilirlik Önemlidir

Kullanıcılar için araştırdıkları şeyin kendisi, öz noktadır. Web sitenizde daha fazla kalınması adına, pek çok gereksiz bilgiyi de kullanıcı ekranına düşürürseniz; detaylarda kaybolan kullanıcı, istediğine ulaşamayarak sitenizi terk edecektir. Akıllarda kalabilmek için bu tarz numaralardan uzak durmalısınız.

Web Siteniz Her Cihaza Uyumlu Olmalıdır

Web siteniz için yaptığınız tasarım, çeşitli mobil araçlar için uygun olacak şekilde hazırlanmalıdır. Kullanıcı profilleri bilgisayar, tablet, telefon gibi farklı araçlarla sitenize ulaşmaktadır ve sizin yapmanız gereken, seçenek sunarak hepsine uygun modunuz olduğunu belirtmektir.

Web Siteniz Hızlı Olmalıdır

Hız çağında olduğumuz için, kullanıcıların dikkat ettiği bir diğer nokta sitenizin performansı olmaktadır. Herkes, özgün ve doğru bilgiye, en hızlı şekilde ulaşmak ister.

Siteniz için ‘Lütfen bekleyiniz, şu kadar süre sonra açılacaktır’ gibi uyarılar kullanmamanız ve alt yapıyı hızlandırmanız; tercih edilebilirlik açısından yararınıza olacaktır.

Web Siteniz Güncel Olmalıdır

Bilgi sonsuz bir derya olmakla birlikte, sürekli değişir de özelliktedir. Örneğin sitenizde yazılan bir makalede; herkesçe bilinen, geçerliliğini çoktan yitirmiş bir bilgi, sırf güncel olmadığı için doğruymuş gibi bahsediliyorsa, bu sizin güven puanınızdan götürecektir. Güncel olmamak, geri dönüşleri azaltan önemli bir problemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz