Twitter Nedir? Twitter’da Nasıl Fenomen Olunur?

2006 yılında kurulan ve günümüzde en çok kullanılan sosyal medyalardan biri haline gelen Twitter Nedir ve nasıl fenomen olunur bu yazımızda anlatacağız.

Twitter Nedir?

Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından kurulan mikro içerik paylaşım sitesidir. Mikro içerikten kasıt, 140 harften oluşabilen, bir SMS’ten daha kısa yazılı içeriklerinizi paylaşabileceğiniz bir ortam. Günümüzde ise 280 karakter ile derdinizi anlatabilirsiniz Twitter’da.

Twitter elbette bir anda popüler olmadı. Öncesinde twttr adı ile yayına başlayan sitenin adı tweet’lemek yani kuş sesi olan “cik cik”ten geldi. Bu yüzden metinler kısa, sade ve öz olması gerekti. Yapısı gereği Twitter hesabı olan biri ile hızlı iletişime geçebildiğiniz için oldukça hızlı tutundu. Markalar, siyasetçiler ve ünlüler burada PR yapabilmek için hesap açınca, hayranları da Twitter’a akın ederek bu ünlülerle, siyasetçilerle ya da markalarla iletişime geçmeye çaba gösterdi. Bu sayede günümüzde çok popüler bir iletişim aracı oldu.

Günümüzde Twitter sosyal ağ olarak değil haber kaynağı olarak kategorilendirilmekte. Yani aslında Twitter şu anda bir haber sitesi ve kendileri bu şekilde olmayı, adlandırılmayı tercih ediyor.

Twitter’da Nasıl Fenomen Olunur?

Twitter’da fenomen olmak için adım adım yapmanız gereken yöntemler bulunuyor. Bunlardan sizin için derlediklerimiz;

  1. Konu Belirlemek
  2. Belirlenen Konu Üzerinde Diğer Çalışmaları Takip Etmek
  3. Paylaşım Öncesi Çalışmalar
  4. Paylaşım Yapma Kuralları
  5. Paylaşımınızı Daha Çok Kişiye Ulaştırma
  6. Takipçiler ile Etkileşimde Bulunma

#1 – Konu Belirlemek

Twitter’da hesabınızın ya da sayfanızın takipçi sayısını yükseltmek için öncelikle ilgi çekici ve sizin de bu konuda yapabileceğiniz şeylerin olduğu bir konu belirlemesiniz. Eğer kişisel bir hesap yönetecekseniz; siyasi, komedi, tespit gibi konular günümüzde çok fazla tutuyor. Bunları yaparken belli bir kesimi kırmadan, kimseyi hedef almadan yapmanız gerekir.

Eğer ki bir sayfayı yükseltecekseniz; sanat, edebiyat, kitap alıntıları, komik ya da huzur veren video içerikleri, spor ve siyaset haberleri de üst sıralarda yer alan konulardır. Bu konulardan birini ya da birden fazlasını seçebilirsiniz. Seçim yaparken sıkılmayacağınız, araştırmayı sevdiğiniz bir konuyu seçmeniz çok önemli.

 

#2 – Belirlenen Konu Üzerinde Diğer Çalışmaları Takip Etmek

Konuyu belirlemek ile konu üzerinde yapacağınız çalışmaların bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Belirlediğiniz konuda ileride rakibiniz olacak olan hesaplar neler yapmış, hangi tweeti nasıl atmış bu konuda da çalışma yapmanız gerekiyor. Bu yüzden rakibiniz olması muhtemel hesapları listeleyip onların çalışmalarını uzun süre takip etmelisiniz.

#3 – Paylaşım Öncesi Çalışmalar

Paylaşım yapmaya başlamadan önce tweetlerinizi saat kaçta atacağınızı, hangisinde görsel, hangisinde sadece metin içereceğini, link yoğunluğunu, takipçilerinizin daha çok hangi saat aralığında etkileşim verdiğini tespit etmeniz gerekir. Bu tespitler sayesinde attığınız bir tweet eğer uygun saatte atılmışsa, uygun olmayan saate göre %800 daha fazla etkileşim alacaktır.

#4 – Paylaşım Yapma Kuralları

Paylaşım yaparken mutlaka atacağınız tweet bir kişiyi ya da bir grubu hedef almamalı. Ayrıca atacağınız tweet telif hakları dahil hiçbir politikayı ihlal etmemeli. Kullanıcılar tarafından bakacak olursak, insanlar imlası bozuk tweetlere daha fazla etkileşim göstermekte. Bu yüzden bağlaçları, soru eklerini düzgün yazmalısınız. Ayrıca kendinize sıkı bir program belirleyip, Twitter’ı günlük rutininiz haline getirmelisiniz.

#5 – Paylaşımınızı Daha Çok Kişiye Ulaştırma

Paylaşımlarınızı daha fazla kullanıcıya ulaştırmak için benzer hesaplarla ortak çalışmalar yürüterek RT çalışmaları yapabilirsiniz. Bunun dışında sizin hesabınızdan daha büyük hesaplara reklam verebilir, RT panellerine ya da “Deck” adı verilen oluşumlara katılabilirsiniz.

#6 – Takipçiler ile Etkileşimde Bulunma

Twitter insanlarla etkileşime girebileceğiniz en uygun sosyal ağdır. Zaten yapısı gereği hesapların birbirleri ile etkileşime girebilmesi adına kurulmuştur. Bu yüzden insanlarla etkileşime girip, çekilişler düzenleyerek, onların sorunlarını ya da size attığı tweetleri yanıtlayarak etkileşime girip güven kazanırsanız, güven kazandığınız kullanıcılar sizden daha fazla bahsedecek ve daha çok paylaşacaktır.

 

Twitter Nedir? Sosyal Medya Nedir? Twitter Nedir? Sosyal Medya Asistanı, Uzmanı ve Yönetimi Kimler Yapar?
] }
No comment