GenelPara Kazanma

StartUp Nedir? Türkiye’de Başarılı Startuplar

Startup Nedir? Startup en geniş tanımla bir işin çözümü için kurulmuş ve bu konuda kazanç elde eden oluşumlara verilen isimdir. Türkiye’de çoğunlukla Startuplar teknoloji üzerine kurgulanmış, üniversitelerin “çekirdek” ya da “kuluçka” adı verilen oluşumlarında ofisleşmeye başlamış, şirket hayatına atılan ufak adımlardır.

Şu anda günümüzde binlerce Startup bulunuyor ve bunların temel çalışma prensibi bir problemin ya da çözüm gerektiren işin sürekli çözümünü oluşturmasıdır. Teknolojik bir boşluğun, ihtiyacı hissedildiği taktirde doldurulması ile başlayan Startuplar kimi zaman bir kişiye özel tasarlanabilir, kimi zaman bir şirkete. Ama günümüzde en iyi startup modeli özelden tasarlanıp genele yayılan girişimlerdir. Tabi, Startup sadece bir “girişimcilik” modeli değildir. Arka planında güncel startuplarda kod yazarları, ekip yöneticileri, tasarımcılar gibi birçok farklı meslek grubunun birleşimi söz konusudur.

Türkiye, Startup modelleri konusunda oldukça geri kalmış, dünyadaki örneklere göre küçük bir grup tarafından oluşturulmuştur. Dünya üzerinde startuplar evinde masa başında oturan birkaç kişi tarafından oluşturulabiliyorken Türkiye’de daha çok üniversitelerin “çekirdek”, “kuluçka”, “teknokent” gibi alanlarında çalışmalar yapıp, buralardaki fırsatlar ile büyütülebilmiştir.

Ayrıca teknoloji şirketleri günümüzde devlet tarafından desteklenmekte, devletten hibe ya da krediler alabilmektedir.

Türkiye’nin En Başarılı Startupları

#1 – iyzico

İyzico, internet üzerinden bireysel ödeme sistemi olarak kurulmuş, günümüzde “link ticareti” adı verilen sisteme de yol açmış, Avrupa’nın da ayrıca en bilinen fin-tech oluşumu. Küçük bir entegrasyon yazılımı olarak ortaya çıkan iyzico, günümüzde birçok mobil ödeme, dijital ödeme gibi konulara çözüm üretmekte ayrıca butik işletmeler için link ile ödeme alma yöntemini de sağlamakta.

#2 – Onedio

Türkiye’nin ilk sosyal içerik platformu olan Onedio, ODTÜ’de birkaç girişimcinin kafa kafaya vererek oluşturduğu, günümüzde ise içeriklerini satın aldığı haber sitelerini dahil tüm Türk siteleri geride bırakmış bir oluşum. İlk kuruluş günlerinde basit bir WordPress sisteminin üzerine sosyal ağ gibi inşa edilen içerik sitesi, günümüzde en çok ziyaret edilen Türk siteleri arasında yer almakta. Onedio ayrıca canlı yayında para kazanma uygulamaları girişimlerinde de bulunup önünü açmıştır. Onedio günümüzde video içerikleri ile, yorum köşesi “dio” ile oldukça dikkat çeken ve göz önünde bulunan bir oluşum.

#3 – Connected2.me

İnsanların birbirleri ile sohbet ederken bir tarafın anonim olmasını sağlayan sohbet uygulaması Connected2me özellikle gençlerin, kendi sosyal medya hesaplarında paylaşıp, onlara kendi adıyla yazamayan kişilerin cesaretlenip bu uygulama ile yazabilmesine vesile olmuştur. İlk olarak bir web sitesi olarak yayına başlayan C2me, premium shuffle özelliği ile kullanıcının birkaç saat ana sayfada sabit kalması gibi özelliklerle kazanç elde etmeye başladı. Günümüzde mobil uygulaması ile devam eden C2me hala daha çok kullanılan bir uygulama halinde.

#4 – Scorp

Scorp, Vine fenomenlerinin Vine kapatıldıktan sonra düştüğü boşluktan çıkaran, Türkler tarafından yapılmış ve yapı olarak ekşi sözlük’ün videolu hali diyebileceğimiz bir girişim. Günümüzde çok kullanılmasa da bir zamanlar içindeki fenomenlerden birçok şarkıcı, ünlü kişi de çıkarmıştır. Şu anda Scorp üzerinden fenomen olmuş en bilinen kişi Reynmen’dir.

#5 – Getir

Market alışverişini yapamayanlara online market alışverişi çözümü sunan Getir, Türkiye’nin mobilde en çok kullanılan mağaza uygulamalarından biri. Şu anda aktif olarak özellikle İstanbul’un tüm bölgelerine yayılmış olan Getir uygulaması, market sepeti oluşturup evinize getirmenizi sağlayan depo market. Getir’in başarısı tüm dünyada yankı yapmış, YemekSepeti de bu başarının karşısında beklemeyip “Banabi” uygulamasını çıkarmıştır.

#6 – PeakGames

Türk halkı olarak her ne kadar Okey, Okey 101 gibi oyunlarla tanısak da tüm dünya tarafından Toy Blast gibi oyunlarla tanınmış olan PeakGames, 2010 yılında kurulup en iyi oyun çözümlerini sağlayan bir mobil yazılım Startup’ıdır. Haziran 2020 yılında Türkiye’nin en büyük “Exit”ini yapan şirket, Zynga’ya 1.8 Milyar Dolara satılarak Türkiye’nin en büyük şirket satışını gerçekleştirmişti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz