Teknoloji

Sanal Gerçeklik Nedir Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal gerçeklik gözlüğü kişilerin orada olma hissini yaşadığı teknoloji ile beslenen 3 boyutlu ortamlar için ifade edilen ortamdır.

Kullanıcılar farklı aparatlar arayıcılığıyla sanal ortamın içine girerler. Sanal gerçeklik ortamına girildikten sonra kullanıcının gerçeklik ile bir bağının kalmaması sağlanılarak, sanal gerçekçiliğin oluşturduğu ortamda olma hissini yaşatılıyor. Sanal gerçeklik hissiyatının tüm kullanıcılara aktarılabilmesi için daha gerçekçi tasarımların profesyonelce hazırlanması gerekmektedir.

Sanal Gerçeklik Nedir Sanal Gerçeklik Gözlüğü Teknoloji

Sanal Gerçeklik Kullanım Alanları

  • Kısmi Katılımlı Ortamlar: Sanal imgeleri ve bir takım fiziksel unsurları bir arada kullanılmasını gerektiren bir ortamdır. Katılımcıya gerçek dünya ile bağlantısını kopartmadan bir sanal gerçeklik hissiyatı yaşatır.
  • Ortak Katılımlı Ortamlar: Bu ortamda birçok katılımcının birbirleriyle etkileşime girmesine olanak sağlayan büyük bir sanal evrendir. Eğitim, tıp, sanat, mimarlık, mühendislik gibi farklı disiplinlere ait insanların fikir alışverişinde bulunmalarını sağlar.
  • CAVE- Tam Katılımlı Ortamlar: kullanıcılarının tüm duygularına hitap etmektedir. Zemin ve duvar projeksiyonu, farklı açılarsan ses- müzik yapan hoparlörler ve algılayıcılardan oluşur. Katılımcıların tamamen bu ortam ile bütünleşmesini sağlayacak tüm ayrıntı ve detaylar düşünülmüştür.

Günümüzde Sanal Gerçekliğin Durumu

Günümüzdeki sanal gerçeklik cihazları ile geçmişteki cihazları arasında bir karşılaştırma yapıldığında cihazların konforsuz, kullanışsız, karmaşık olduğu görülür. Günümüzde VR cihazları küçüldü ve daha kullanışlı bir hal aldı. Gelişen teknoloji ile artık sanal gerçeklik kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunar.

Sanal Gerçeklik Nedir? Sanal Gerçeklik Gözlüğü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz