Oyun Oynayarak Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde oyun oynayarak nasıl para kazanılır sorusu, çocukluk çağından itibaren teknolojiyle tanışmış olan gençlerden tutun da, işten arta kalan vakitlerinde kendini oyun konsolunun başında bulan yetişkinlere kadar geniş bir kesimin merak ettiği, önemli bir sorudur.

Peki, gerçekten sadece oyun oynayarak ek gelir elde etmek mümkün müdür? Elbette mümkündür! Hatta oyun oynamayı meslek haline getirip yılda altı haneli sayılar kazanan eSpor oyuncuları da bulunmaktadır.

Ortalama düzeyde bir oyuncu iseniz aylık 300-500 Türk lirası gibi bir kazanç elde edeceğiniz düşünülürken, ‘e-spor’ adı altında lisans edinebilecek seviyeye gelmişseniz, profesyonel takımlarla birlikte turnuvalara katılarak çok daha fazlasını kazanabilirsiniz.

Oyun oynayarak para kazanmak için ne yapmam gerekir diye merak ediyorsanız, yazımızda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

Oyun Üzerinden Sanal Eşya veya Altın Satışı Yapın

Oyunda kazandığınız aksesuarlar, bazı ‘gamer’lar için kayıp hazine niteliğinde olabiliyor. Üstelik bu sanal eşyaları iyi fiyata satmak için profesyonel bir oyuncu olmanız da gerekmiyor. Online olarak iletişime geçtiğiniz oyun arkadaşlarınızın; sahip olduğunuz aksesuar, eşya veya altını almak için yaptığı teklifleri değerlendirerek, güzel meblağlar kazanabilirsiniz.

Yeni Oyunlar İçin Testçi Görevini Üstlenin

Büyük çaplı video oyunu üreticileri, ürettikleri bir oyun son aşamaya kadar geldiğinde, yapay zekânın değerlendiremediği hataları bulmak ve insan gözünden bakıldığında ‘Ne daha iyi olabilir?’ sorusunu yanıtlayabilmek için oyun testçilerine ihtiyaç duyarlar.

Gizlilik anlaşması imzalamanız dâhilinde edinebileceğiniz bu görev, size iyi bir gelir kaynağı olabilir. Ancak oldukça uzun süren ve kendini fazla tekrar eden bir işe adım attığınızı belirtmek isteriz.

Bu konuda ilerlemek isteyenler için birkaç öneri; PlaytestCloud, ErliBird, BetaFamily.

Oyun Hesabınızı Satın

Oynadığınız oyunda belirli bir ilerleme kaydettikten sonra ulaştığınız seviye, oyuna yeni başlayan fakat tecrübe kazanmakla vakit harcamak istemeyen veya hesabını kaybedip, sil baştan çalışmak yerine yetkin bir hesaba başvuran kişiler tarafından satın alınabilecek değerdedir.

Karakterinize yeterli deneyimi kazandırıp, yapabiliyorsanız aksesuar, silah gibi kullanıma hazır sanal eşyalar edinmek; alıcıların gözünde hesabınızı çekici kılar ve bu yolla yüksek miktarlar kazanabilirsiniz.

Oyun Oynarken Canlı Yayın Yapın

İyi bir anlatıma sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, oyun oynarken canlı yayın yapın, belirli bir kitleye ulaşın ve izlenme sayıları üzerinden para kazanın!

Twitch, bu konuda danışabileceğiniz, insanların oyun oynarken sizi izleyebildiği; hem izleme sayılarıyla, hem de kullanıcıların size yaptığı bağışlarla para kazanabileceğiniz bir platformdur.

E-Spor Turnuvalarına Katılın

Oynadığınız oyunda profesyonelleştiğinizi düşünüyorsanız, artık sizin seviyenizde olan insanlarla ‘eSpor’ platformu üzerinden buluşabilir, takım oluşturabilir ve turnuvaları kazanarak yüksek miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz! Örneğin 2011 North American Star League Starcraft 2 turnuvasının kazananları yüz bin dolar elde ettiler.

Elbette ki, böyle miktarlara ulaşmak için oyun üzerine çok çaba sarf etmiş olmanız gerekmektedir. Profesyonel oyuncuların sabırlı ve bu yola kendini adamış kararlı kişiler olmaları beklenir.

Oyun Üzerinden Doğrudan Para Kazanma

Oyun oynayarak dolaylı yoldan nasıl para kazanılır bunu anlattık. Peki, oyunu oynamaya başladığımız andan itibaren sanal parayı gerçek paraya dönüştürebileceğimiz oyunlar da mevcut mudur? Sayısı çok fazla olmamakla birlikte bu soruya evet cevabını vermekteyiz.

  • Team Fortress 2 adlı oyunda; kozmetik eşya pazarından edindiğiniz eşyaları, oyun üzerinden gerçek paraya dönüştürerek satabileceğiniz bir sistem geliştirilmiş. Ayrıca sistem, bu pazara eşya tasarımı yapmanız dâhilinde de size ödeme yapıyor!
  • Second Life iki milyondan fazla üye barındıran yapısında, oyun parasını (Linden doları) gerçek paraya dönüştürme şansı sunuyor. Anshe Chungthe adlı oyuncu 250 milyon Linden dolarını 1 milyon dolar olarak gerçek hayatta kazanmıştır.
  • Entropia Universe oyununda tamamladığınız görevlerle PED adlı oyun parası kazanmaktasınız. 3 PED’in 1 Türk lirasına denk olduğu sistemde; kazandığınız para, aracı olmaksızın banka hesabınıza yatırılıyor.
] }
No comment