Kodlama Dili Öğrenilerek Nasıl Para Kazanılır

Kodlama dili öğrenmenin amacı, bilgisayara belirli komutları gerçekleştirme emri vermek ve daha sonra dilediğiniz alanda bunu çalışmaya dökmektir. Örneğin kendi uygulamanızı yapmaya karar verirseniz ve uygulamanız tutulur hale gelirse, milyonlar kazanma şansınız vardır!

Bir veya birden fazla programlama dili öğrendiğinizde, ister kendi işinizin patronu olabilir; isterse son zamanlarda oldukça ihtiyaç duyulan bu alanda bir çalışan olarak yer alabilirsiniz.

Kodlama dili öğrenmenin çok da kolay olmadığını söyleyebiliriz. Ancak özveriyle çalıştığınızda ve yeterli bilgi birikimine ulaştığınızda kodlama dili üzerinden kazanacağınız gelirin yüksek olacağını belirtiriz.

Kodlama Dili Seçimi

Kodlama dilleri; düşük, orta, yüksek seviye olmak üzere üçe ayrılır. Düşük seviye için makine diline, yüksek seviye içinse insan diline yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Düşük seviyeli kodlama dili, makine dili odaklı olduğundan temel seviye kabul edilse de, işleme süresi yüksek seviyeli kodlama diline göre çok daha kısa olduğu için fazlaca kullanılmaktadır.

 • Düşük seviyeli kodlama dili: Assembly, makine kodları
 • Orta seviyeli kodlama dili: Cobol, Pascal, C, C++, Fortran, Java
 • Yüksek seviyeli kodlama dili: Access, Poxpro, Phyton

Örneklerini verebiliriz.

Kodlama Dili Nasıl Öğrenilir?

Kodlama dili öğrenme süreciniz iki aşamadan oluşur: teknik bilgileri öğrenme, bu bilgilerle kod yazma alıştırmaları yapma.

Peki teknik bilgileri öğrenmek için nereye başvurabilirsiniz?

İlk akla gelen yollardan biri çevrimiçi üniversitelerdir. Örnek olarak MIT ve Coursera üzerinden yayınlanan, dil seçeneği bulunan kodlama dili öğrenme programlarından yararlanabilirsiniz.

Yine internet üzerinden danışabileceğiniz bir diğer yol ise online kurs sistemidir. Udemy, Khan Academy gibi platformlarca yayınlanan kodlama dili derslerine cüzi bir ücret karşılığında ulaşabilirsiniz. Bu yolla aldığınız derslerin getirisi ise, tamamladığınızda size verilecek olan sertifikadır. Çalışma hayatınız için özgeçmişinizde konuyla ilgili sertifikaların bulunması, size büyük bir avantaj olacaktır.

Odaklanacağınız noktayı belirleyin.

Kodlama dilinin pek çok çeşidi bulunduğunu ve her birinin farklı amaç üzerine yoğunlaştığını belirtmiştik. Siz de kodlama dilinden para kazanmak istiyorsanız, öncelikle yapacağınız işi net olarak belirlemelisiniz.

 • Web sitesi geliştirmek istiyorsanız süreci kolaylaştırmanıza yarayacak acemi dostu 3 kodlama dili; CSS, JavaScript ve HTML’dir.
 • Makine öğrenmesi yapmak yani çeşitli bilgisayar komutlarını otomatikleştirmek istiyorsanız Phyton öğrenmek yararınıza olacaktır.
 • Veri tabanları oluşturmak ve düzenlemek üzerine odaklanacaksanız SQL size önerebileceğimiz dildir.
 • Masaüstü veya mobil oyunlar geliştirmek isterseniz, C# uygun olacaktır.

Öğrendiğiniz Dil Üzerinden Pratik Yapın

 • Örneğin bir web sitesinin verilerini temel düzeyde kullanarak ufak değişikliklerle kendi sitenizi oluşturma yolunda ilk adımları atabilirsiniz.
 • İnternetteki milyonlarca kod örneğinin bazılarını araştırıp hangi amaçla yazıldığını ve diğerleriyle etkileşimde nasıl kullanıldığını anlayabilirsiniz.
 • Kodlama dillerindeki söz dizilimini öğrenin. Dillere göre çeşitlilik göstermekle beraber ortak yanlarını öğrenmeniz yazılım için size yarar sağlayacaktır.
 • Örnek programlar edinip deneme yanılma yöntemiyle neyin ne işe yaradığını bulmak vazgeçilmez bir öğrenme yöntemidir. Denemekten korkmayın!
 • Programlar üzerinde hata ayıklama çalışması yapmayı öğrenin. İleride kusursuz bir iş teslim etmeniz gerektiğinde bu pratiklere ihtiyaç duyarsınız.

Bu yolları izlediğiniz takdirde kodlama dilini öğrenmiş sayılırsınız. Kaydettiğiniz aşama temel/orta seviye olmakla beraber, işinde iyi ve adını duyurmuş biri olmak size daha fazla para kazandıracağından; öğrenmekten vazgeçmemelisiniz.

Kodlama diline hâkim hale geldiğiniz andan itibaren, başta seçtiğiniz konudan çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz freelancer olarak çalışıp işverenlere kaliteli çalışmalar sunarak iyi paralar kazanırsınız veya kendi uygulamanızı yazar, tuttuğu takdirde milyoner olursunuz. Bu süreçte başarılar dileriz!

 

 

] }
No comment