Instagram Reels Nedir? Reels Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels geçtiğimiz günlerde duyurulan bir özellik. Bu özellikle, taklit yeteneği çok iyi olan Facebook şirketine bağlı Instagram, daha önce Musicaly olarak kullanılan şimdilerde ise çok büyük bir çıkış yakalayan TikTok’un birebir kopyasını yapmış oldu.

Toplamda 2 milyar cihazda bulunan ve sektörde bir dev haline gelen TikTok, başarısının devamından dolayı geçtiğimiz günlerde Amerika tarafından ambargolanmıştı. Microsoft’un satın almak istemesi ama satılmaması ile başlayan gerginlikte, Facebook ilginç bir çıkış yaparak TikTok’un tüm kamera özelliklerini kopyalayarak Instagram Reels’i hayata geçirmiş oldu. Her ne kadar Mark Zuckerberg, TikTok’un ambargosuna karşı çıksa da sektörlerinde bu kopyalamayı yaparak TikTok’u baltalamaya çalıştı.

Reels Nedir?

Reels, anlık ya da montajlı çekimlerle 15 saniye boyunca videolar oluşturabileceğiniz, Instagram’ın kendi kütüphanesindeki müzikleri ya da kendi ses kayıtlarınızı kullanabileceğiniz, TikTok benzeri bir Instagram özelliğidir. Reels içeriklerine Instagram’ın keşfet sayfasından erişebilir, buradan video çekimine başlayabilirsiniz. Şu anda özellikle TikTok’un yoğun kullanımda olduğu 50 ülkede kullanıma sunulan özellik, henüz TikTok kadar gelişmiş bir algoritmaya sahip değil. Bunun da temel sebebi henüz çok fazla içeriğin olmaması.

Kullanıcıların daha çok TikTok için hazırladığı videolarını eklediği Reels, özgün içerik üreticilerinin özgün içeriklerini daha fazla destekleyip öne çıkarmakta. Bu yüzden sol üst ve sağ altta “TikTok” filigranı bulunan videolar fazla öne çıkmamakta.

Reels Nasıl Kullanılır?

Keşfet & Ara sayfasına girdikten sonra Reels’i en üst içerik olarak göreceksiniz. Bu içeriğe tıkladığınızda takip ettiğiniz ya da öne çıkan Reels’leri görmeye başlayacaksınız. Eğer sağ üstte bulunan kameraya tıklarsanız Reels Video Üreticisine ulaşmış olacaksınız. Tıkladığınızda aşağıdaki görseldeki kamera alanı sizi karşılayacak:

Instagram Reels Nedir? Reels Nasıl Kullanılır? Sosyal Medya  Reels’in kamera ayarlarına girdiğinizde sol tarafta sizi Ses, Hız, Efektler ve Zamanlayıcı karşılayacak.

Ses ayarlarını dilerseniz kendi orijinal video sesinizle yapabileceğiniz gibi dilerseniz de Instagram Kütüphanesinde bulunan şarkıları seçebilirsiniz.

Hız ayarlarında 0.3x, 0.5x, 1x, 2x, 3x, 5x gibi hızlandırma ayarları ile oynayabilirsiniz.

Efektler ise aynı Instagram’ın kendi story efektleri. Oradakileri birebir kullanabilirsiniz.

Zamanlayıcı özelliğinde ise bir videoyu daha geç başlatabilir, kamera karşısına geçmenizi bekleyebilirsiniz.

Ayrıca sol alttaki buton ile kamerada çekim yapmak yerine hazır bir videoyu ekleyebilirsiniz. Bunun için o butona basmak ve videoları seçmek yeterli.

Ayrıca Reels’in storyden farklı yanı, birden fazla video seçip birleştirebilir, yazdığınız metinleri zaman ayarları ile görünür ya da görünmez yapabilirsiniz.

Instagram’ın Diğer Kopya Yenilikleri

Reels özelliği Instagram’ın ilk kopya özelliği değil. Özellikle şirket Facebook’a geçtikten sonra tüm yenilikleri kopyalama üzerine oldu. Bunlardan en bilineni ise Snapchat. Hikaye paylaşma ve 24 saat içinde silinme özelliğinin üzerine kurulu olan Snapchat, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde çok revaçta olan, snap çekip yükleyebilen gözlükleri ile fark yaratmış bir oluşum. Instagram, “story” denilen hikaye özelliğini kopyalayarak Snapchat’in kullanım oranını oldukça düşürmüş, Instagram’daki başarısını gören Mark Zuckerberg ise bu özelliği önce Facebook’a, sonrasında Messenger’a en son olarak da Whatsapp’a kadar getirmiştir.

Bunun dışında iPhone marka telefonlardan çekilen “Live Photo” özelliğinin bir benzeri şekilde kopyalanmasını sağlamış ve bu özelliği de Boomerang olarak duyurmuştu. Yine Snapchat’in yüz filtreleri özelliğini de Facebook ve Instagram’a da monte etmiştir.

Ayrıca “Yukarı Kaydır” özelliği de ilk olarak Snapchatte yüksek takipçili hesaplara gelmişti. Aynı özelliği kopyalayan Instagram, bu özelliği kendi kullanıcıları arasından en az 10 bin takipçisi olanlara açmıştı.

Canlı yayın özelliğini ise Twitter’dan kopyalayan Instagram, yine bir yeniliğini dış kaynaklardan örnek alarak yapmış oldu.

Son olarak, YouTube’ın yükselişine ortak olabilmek için IGTV özelliği ile en az 1 dakika olmak kaydıyla video atılabilen içerik alanı da oluşturdu.

Instagram Reels Sosyal Medya Nedir? Instagram Reels Sosyal Medya Asistanı, Uzmanı ve Yönetimi Kimler Yapar?
] }
No comment