Para Kazanma

Dolar Cinsinden Para Kazanabileceğiniz Ek İşler

Doların yükselmesi ile akıllarda da bir soru oluştu. Dolar cinsinden nasıl para kazanabilirim? Dolar cinsinden para kazanmak için illa dolar ile alışveriş yapılan bir ülkede bulunmanız gerekmiyor. İnternet üzerinden de dolar cinsinden gelir elde edebilir, bu geliri Türk Lirasına çevirerek kısa zamanda daha çok kazanabilirsiniz. Günümüz kurunda yaklaşık olarak 6-7 kat kazanabileceğinizi düşünürseniz bu oldukça iyi bir gelir.

Dolar ya da farklı bir döviz türü ile internette para kazanmak mümkün. Buna nasıl başlanır, nasıl döviz ile para kazanılır bu konumuzda bunlara değineceğiz.

#1 – Fiverr

Fiverr, Türkiye’de alışkın olduğumuz Bionluk ile aynı konseptte çalışan, freelancerların çalışmalarını sunduğu ya da alıcılar ile iletişime geçebildiği bir uygulama. Bu uygulama üstünde dilerseniz bir servis bulabilir dilerseniz de satıcı olabilirsiniz.

Bionluk’ta en düşük satış başlangıcı 10₺ iken, Fiverr’da bu ücret 5$. Bu yüzden kazancınız Türk lirasına göre daha yüksek olabilir. Ayrıca, Türkçe Freelance sitesinde muhatabınız en yüksek sayı olarak 80 milyon kişi olabilecekken, Fiverr’da dünya İngilizce konuşabilen insan sayısına göre 2 milyar insana satış sunabileceksiniz. Bu yüzden Fiverr hem satıcı olduğunuzda oldukça fazla kişiye erişebileceğiniz bir uygulama hem de dolar cinsinden kazanç elde edebileceğiniz bir kapı.

Fiverr’da çok iyi bir ingilizce bilgisine sahip olmanıza gerek yok. Biraz iletişim kurabileceğiniz, örnek dosya isteyebileceğiniz kadar ingilizce bilmeniz yeterli. Ya da Google Translate kullanarak da iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçilen kişiye konuşma sırasında “kısaltma” kullanmamasını rica ederseniz Translate yardımı ile çok rahat bir iletişime geçebilirsiniz.

#2 – Freelancer

Fiverr’ın alternatifi olan Freelancer’da profilinizi oluşturup yeteneklerinizi pazarlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için bir konuda uzman olmanız yeterli. Günümüzde bu tarz sitelerde Türk kullanıcıları  daha çok dil bilgisi gerektirmeyen, grafiğe odaklı içerikler üretmekte. Siz de Freelancer’a katılarak yeteneğinizi tanıtabilir, dolar cinsinden kazanç elde edebilirsiniz.

#3 – Etsy

Etsy bir “el işi satış merkezi”dir. Burada dilerseniz yaptığınız takıları dilerseniz tasarladığınız heykel ya da kupaları dilerseniz de tuval boyalamalarınızı satabilirsiniz. El yapımı ürünler satıldığı için çoğunlukla fiyatlar yüksek. Kargoyu karşıdan ödemeli yapabilir ya da kendiniz de karşılayabilirsiniz. Burada satacağınız ürünün fiyatını belirlerken örnek satış yapan kişilere de mutlaka bakmalısınız. Kimi ürünler 5-10 dolar gibi ücrete alıcı bulurken, 400-500 dolarlık satışlar da yapılmakta.

#4 – Yabancı YouTube

YouTube’a girmek meşakatli ve oldukça zor bir iş. Fakat hiçbir metin ya da konuşma anlatısı olmadan “Do It Yourself” (DIY) videoları çekebilir, “How To…” videoları ile insanlara hiçbir ses ve metin olmadan öğretilerde bulunabilirsiniz. Bu sayede yabancı izleyicilerin reklam izlemeleri daha yüksek gelir elde ettireceği için YouTube üzerinden Türkiye Adsense’ine göre çok daha iyi kazançlar elde edebileceksiniz. Ayrıca YouTube’da kur sabitlemesi olduğu için 1000 Türk izleyicisi size 20 krş gibi bir rakam kazandıracakken, 1000 Amerikan izleyicisi size 20 cent kazandıracak. Arada 7 kat fark olduğunu unutmayalım.

#5 – Yabancı Blog

Aynı YouTube taktiği gibi yabancılara yönelik bir blog açabilir, bu blog sayesinde yabancılar üzerinden AdSense kazançları elde edebilirsiniz. Fakat yabancı bloglar için maalesef çok iyi seviyede İngilizce bilmeniz gerekecek. Günümüzde Google, kendi Translate uygulaması üzerinden çevrilmiş makaleleri tanıyor. Bu yüzden Translate kullanmanızı önermeyiz.

#6 – Stok Fotoğraf Satışı

ShutterStock, iStock gibi sitelerde, çektiğiniz fotoğrafların mutlaka bir alıcısı çıkacaktır. Elinizde satışa uygun yüzlerce fotoğraf varsa satışa koymanızı ve beklemenizi tavsiye ederiz. Şu anda günümüzde 20 fotoğraf satışı elde ettiğinizde bile ortalama 700 ile 1000 ₺ arasında bir kazanç elde etmeniz mümkün. Üstelik fotoğraf satışı işi diğer önceki örneklerimize göre daha hazır ve pasif gelir elde ettiren bir işlem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz