Dijital Reklam Nedir? Dijital Reklam Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımın son yıllarda fazlaca yaygınlaşması nedeniyle, ticari kuruluşların da merak ettiği hatta ihtiyaç duyduğu yeni bir mesele ortaya çıktı: Dijital reklamcılık.

Dijital reklamcılığın ne olduğu ve nasıl yapıldığı en temel üreticiden, kompleks firmalara kadar herkesin odak noktası haline geldi. Biz de yazımızda dijital reklam nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Dijital Reklam Nedir?

İnternet pazarlaması olarak da bilinen dijital reklamlar; ürününüzün veya markanızın online kanallar aracılığıyla tanınmasına ve tercih edilmesine sebep olan, yeni nesil reklam türüdür. Dijital reklam sizin seçtiğiniz kanal aracılığıyla yapıldığı gibi, bir reklam şirketiyle anlaştığınızda bu işi sizin adınıza onlar da yapabilir.

Dijital Reklam Nasıl Yapılır?

Reklam şirketlerine bütçe ayırmak istemiyorsanız bu işi kendinizin halletmesi için birden fazla seçeneğiniz olacaktır. Peki hangi yollarla dijital reklam yapabilirsiniz?

Google Adwords Reklamları

Arama Ağı Reklamları

İnsanların, ihtiyaçları olan bir şeyi araştırmak ve satın almak için internete girdiklerinde; ilk sayfada gözlerine çarpan web sitelerinden daha çok yararlandıkları araştırma verilerince kanıtlanmıştır. Arama motorunda istenilen ürün araştırıldığında, anahtar kelimeler sayesinde karşımıza çıkan sayfaların en başında veya en sonunda yer alacak şekilde reklam vermek hedef tüketici kitlesine ulaşmak için en etkili yollardan biridir.

Görüntülü/ Videolu Reklamlar

Bu yöntem ile arama motoru üzerinden araştırma yapan birinin karşısına çıkan web sitelere görüntü veya video şeklinde reklam vermiş olursunuz. Tüketicilere yönelik bir araştırmaya göre görsel olarak hazırlanmış bir dijital reklam, ürün alımını %60 oranında artırmıştır.

Alışveriş Reklamları

Arama motorunuzun, ürünlere doğrudan ulaşmayı sağlayan ‘alışveriş sekmesi’ bölümüne reklam vermek; hedef kitle için ürün alımını artırıcı yönde etki eden bir diğer yöntemdir.

Influencer Marketing

Dijital reklamcılığın önemli bir bölümünü kapsayan diğer yöntem ise, herhangi bir mecra üzerinde tanınmış kişi olarak kabul edilen, diğer bir tabirle ‘fenomen’ olan kişilere ürününüzün reklamını yaptırmaktır. Dikkat etmeniz gereken püf nokta, ürününüzün tanıtımını yapması için seçtiğiniz kişinin, diğer paylaşımlarına bakılarak, yaptığı reklamın absürt durmaması gerektiğidir. Böylece o kişinin aracı olarak ulaştığı kişiler, ürünün gerçekten faydalı olduğuna inanacak ve doğal olarak ürünü almak isteyeceklerdir.

Mobil Pazarlama

Telefonlarımızın artık elimizden düşmez hale geldiği bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle dijital reklamcılığa başvurmak isteyenlerin seçtiği bir diğer yol kısa mesaj üzerinden ilgili kitleyi bilgilendirme yöntemidir. Çeşitli mecralar üzerinden topladığınız verilerle, ürününüzün hitap edeceği kitleyi kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu kişilere, onların dikkatini çekecek nitelikte ve açıklayıcı, kendinizi iyi tanıtan bir reklam mesajı gönderdiğinizde; geri dönüş alma olasılığınız yüksek olacaktır.

E-mail ile Pazarlama

Kısa mesaj ile pazarlama yöntemine benzer bir yol olarak e-mail göndererek dijital reklamınızı yapmak, seçebileceğiniz bir diğer yoldur. Tüketici kitledeki neredeyse herkesin bir e-mail hesabına sahip olduğu düşünüldüğünde, onlara internet üzerinden ulaşmak çok daha kolaydır. E-mail ile dijital reklam yaptığınız taktirde, hem kişisel olarak hitap ettiğiniz için hem de görsel ekleme fırsatınız bulunduğu için geri dönüş oranınız da yüksek olacaktır. Bu işte dikkat etmeniz gereken nokta, reklamınızın ‘spam’ kutusuna düşmeyecek şekilde tasarlanmasıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen; Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube gibi mecraları, dijital reklamınızı yapmak için seçerseniz, kullanıcı kitlenizi kendiniz seçmiş ve direkt yoldan onlarla temasa geçmiş sayılırsınız. Örnek olarak; genel kullanımına bakıldığında Facebook orta-ileri yaş için, Twitter özgün ürünlere yönelim gösteren gençler için, İnstagram güzellik ürünleri için, Youtube yeni çıkacak ürünler için reklam yapılmasına daha çok uygundur.

Neden Dijital Reklam Yapmalısınız?

Dijital reklamın kullanımı oldukça ucuzdur, küçük bir işletme bile bu yönteme başvurarak sonuç alabilir. Kolaydır, herkesin çözebileceği bir algoritma ile hızlıca reklamınız oluşturulabilir. Ölçeklenebilirdir, reklam vermeden önce ve sonrası olacak şekilde net marjınızın nasıl şekillendiğine bakabilirsiniz. Ayrıca hatırlatmak isteriz ki; rakipleriniz de dijital reklam yapıyor!

Dijital Reklam Yeni Ek İş Fikirleri

] }
No comment