Avukat Nedir Avukatlık Mesleği Avukat Maaşları?

Avukatlık Nedir, avukatlık mesleği avukatlık asgari ücret tarifesi . Avukat Nasıl Olunur avukatlık hakkında her şey.

Her ne kadar halk içinde “şeytan işi” dense de aslında avukatlar, var olan yasaların doğruca yönetilmesi ve adaletin tecil edilebilmesini sağlayan en az diğer önemli meslekler kadar kutsal bir meslektir.

Avukat Nasıl Olunur?

Avukat olmak için neler yapmalı? Üniversiteden kaç puan almalı? Bu soruların cevabı yazımızda…

Üniversitede Hukuk Kazanmak

Bildiğiniz gibi avukat olmak için öncelikle “Hukuk Fakültesi”ni kazanmanız gerekiyor. Avukatlık mesleği icra etmek için şartların birincisi, hukuk fakültesinde okumuş olmaktır. Tüm dünyada geçerli olan bir durum söz konusudur. Fakat bir ülkede hukuk okursanız diğer ülkede avukat olmanız için denklik almanız gerekebilir.

Hukuk Fakültesi Kaç Puan?

En yüksek Hukuk Fakültesi puanı 526,31 olarak Galatasaray Üniversitesine aittir. Eşit Ağırlıkta en düşük ilk 89’a girmeniz gerekmektedir. Galatasaray Üniversitesinin hemen arkasından, Koç Üniversitesi, onun da ardından İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi gelmektedir. En düşük olarak da İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi gelmektedir. Bu üniversite elbette ücretlidir ve burssuz puanı 312,90 puandır.

Avukatlık Mesleği Hukuk Fakültesinde Neler Öğretilir?

Kimi üniversiteye göre farklılık gösterse de Hukuk Fakültelerinin neredeyse tamamında şu dersler bulunmaktadır;

 •  Anayasa Hukuku
 • Medeni Hukuk
 • Borçlar Hukuku
 • Uluslararası Hukuk
 • İdare Hukuku
 • Ticaret Hukuku
 • Eşya Hukuku
 • Devlet Kuramı
 • İnsan Hakları Hukuku
 • Fikri Mülkiyet Hukuku
 • Hak Kuramı
 • Rekabet Hukuku
 • Sermaye Piyasası Hukuku
 • Veri İletimi Hukuku
 • Kişisel Verilerin Korunması Hukuku
 • Medya ve İletişim Hukuku

Hukuk Fakültesi bittiğinde ise 1 yıl boyunca staj yapmanız gerekmektedir. 1 yıl stajın içinde 6 ay büro stajı 6 ay da adliye stajı yapılmakta. Bunlar sürerken ayrıca SEM Merkezlerinde staj eğitimleri yapılır. Bunun haricinde bölümü okurken okuduğunuz okula göre değişkenlik gösteren belli başlı stajlar da yapılmaktadır.

Staj yaparken büronuz adına bazı davalara girebileceksiniz. Bu davaların tamamında bir avukatın görevlendirmesi ile olur. Ayrıca cinayet gibi büyük davalar değil daha çok iş mahkemeleri gibi basit davalara girersiniz. Staj süresince davalara girseniz dahi cübbe giyemezsiniz. Cübbe giymeniz için stajınızı bitirmeli, sizden istenen evrakları baroya teslim etmeli ve güvenlik soruşturmasından sonra ruhsat almış olmanız gerekmektedir. Staj bitimi ile avukat olmanız arasında genelde 1-2 ay süre bulunur. Baro sizden istediği evrakları resmi dairelere tecil ettirir ve bunun sonunda da ruhsatınızı elde edersiniz.

Avukatlar Ne Kadar Kazanıyor?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Avukatların kazancı yaptıkları işe göre değişmektedir. Fakat yaptıkları işin kazancı ise Barolar Birliği tarafından resmi bir şekilde düzenlenmiştir.

Dava ve Takiplerin Dışındaki Hukuki Yardımlarda Ödenecek Ücret

Büroda sözlü danışma (ilk bir saate kadar): 450,00 TL
Takip eden her saat için: 270,00 TL

Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma (ilk bir saate kadar): 935,00 TL
Takip eden her saat için: 460,00 TL

Yazılı danışma için (ilk bir saate kadar): 935,00 TL
Takip eden her saat için: 435,00 TL

Her türlü dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname, protesto düzenlenmesinde:685,00 TL

Ayrıca avukatlar, bu fiyatların yanı sıra davaları da 800₺’den başlayıp 10 bin liraya kadar alabilmektedir. Tabi bu en düşük rakamlar için belirlenmiş fiyatlardır. Bazı davalarda avukatlar %10 komisyon ile davanın katılımcısı olabilir bazı davalarda ise kesin ücretle anlaşarak yapabilirler.

Avukat olunduğunda kimisi büroda çalışıp gelir elde etmekte, kimisi şirket avukatlığı yaparak gelir elde etmekte, kimisi de kendi bürosu ile gelir elde etmektedir. Büroda çalıştıklarında genelde patron olan bir avukat ya da avukat grubu olur ve onların yönlendirmesi ile maaşlı bir şekilde davalara bakarlar. Bazı bürolar dış davalara izin verirken bazı bürolar ise davalara izin vermemektedir.

Avukat Nedir Avukatlık Mesleği Yeni Ek İş Fikirleri

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra 1 yıl staj yapmanız gerekmektedir. Staj bitimi ile avukat olmanız arasında genelde 1-2 ay süre bulunur.

Avukatların yaptığı iş yargı önünde gerçek ve tüzel kişilerin haklarını savunmak, yasal ve hukuki açıdan yol gösterici bir çalışma sağlamaktır

Avukat: hak, hukuk ve yasa işlerinde isteyenlere yol gösteren, mahkemeler, devlet örgütleri ya da özel kuruluşlar önünde başkalarının hakkını savunmayı meslek edinmiş olan ve bunun için yasaların gerektirdiği koşulları taşıyan kimse demektir.

Avukatlık ücretleri hakkında deyatlı blgiye buradan ulaşabilirsiniz : https://www.barobirlik.org.tr/Haberler/2020-avukatlik-asgari-ucret-tarifesi-81038

Baro

Barodan avukat talebi için gerekli evraklar 2019 Muhtardan alınacak fakirlik belgesi, Muhtardan alınacak ikametgah belgesi, Nüfus cüzdan fotokopisi, Dava için gerekli belgelerin fotokopisi Toparlamak gerekirse; adli yardımdan faydalanmak için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına ya da baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz karşısında ilgili birim, ödeme gücünüzün bulunmadığını belgelemek durumundadır. Bunun için muhtardan alınacak fakirlik belgesi bazı durumlarda yeterli görülür. Ancak bazen barolar, aylık kazancınızı gösteren, üzerinize kayıtlı gayrimenkul veya araç olup olmadığını kanıtlayan, herhangi bir sigortadan yararlanıp yararlanmadığınızı ispatlayan belgeleri de göstermenizi isteyebilir.

No comment