Para KazanmaSosyal Medya

Youtube Kanalı Nasıl Açılır? Youtube Kanal Açanlara Öneriler

Youtube Kanalı Nasıl Açılır, Büyütülür? Youtube Kanal Konusu Önerileri ve daha fazlası bu yazımızda.

YouTube Kanal Açma basit birkaç adımdan oluşur. Youtube Kanal Fikriniz varsa popüler olmaya hazır olun. Hemen başlamak için yapmanız gerekenleri tek tek sıraladık. Dünyanın en uzun süre geçirilen, neredeyse en çok üye sayısına sahip olan bir sosyal medya platformudur. Diğer sosyal medyalardan ayıran en büyük özellik ise yayıncılarına para kazandırıyor olması.

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

Eğer bir Google Gmail hesabınız varsa aslında aktif olarak YouTube hesabızın da oluşmuş oluyor. YouTube’a giriş yaptıktan sonra eğer bilgisayardan giriyorsanız sağ üstte içinde artı olan bir kamera göreceksiniz. Buradan video yüklemeye başlayabilir, kanalınıza ilk içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

YouTube Kanal Açacaklara Öneriler

YouTube kanalı açtığınızda, bu kanalı açmak kadar büyütmek maalesef kolay değildir. YouTube özel bir ilgi verip içeriklerinizi en iyi şekilde hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca buradaki önerileri dikkate alarak kanalınızı iyi bir yere getirebilirsiniz.

  1. Temanızı Belirleyin
  2. Yüksek Çözünürlüklü Videolar Hazırlayın
  3. Rakiplerinizi ve Benzer Kanalları Analiz Edin
  4. Farklı Uygulamalarda İzleyicileriniz ile Etkileşim Kurun
  5. Etkileşimli İçerikler Hazırlayın
  6. Röportaj – Misafir Yayınları Yapın
  7. Teliflere Dikkat Edin
  8. AdSense dışı farklı sponsorluklar deneyin

#1 – Temanızı Belirleyin

Yeni bir YouTube kanalı açmadan önce yapmanız gereken ilk iş iyi bir tema belirlemek. Bu tema hem çok fazla kişinin ilgisini çekebilecek hem de insanlar tarafından paylaşılabilecek düzeyde sosyallik içermeli. Örneğin bir makyaj kanalı açıyorsanız ya da nasıl yapılır kanalı, bu anlatıların eğlenceli ve her kuşağa hitap edecek düzeyde hazırlanmış olması gerekir.

#2 – Yüksek Çözünürlüklü Videolar Hazırlayın

YouTube’da artık 360p ve altı neredeyse hiç tercih edilmiyor. 480p’nin de ömrü birkaç sene içinde dolacak. Eğer yeterli ekipmanlarınız ya da teknik bilginiz varsa videolarınızı olabildiğince 4K ya da 1444p gibi yüksek çerçeve boyutlarına göre çekmeniz faydalı olacaktır. Günümüzde yeni çıkan akıllı telefonlar da 4K çekim gücüne sahip. Eğer profesyonel ekipmanlarınız yoksa bu cihazlarla çekim yapabilirsiniz. Ya da 2K çekimlerinizi, Adobe Premiere Pro gibi ek uygulamalarla geniş çerçeveye alabilirsiniz.

#3 – Rakiplerinizi ve Benzer Kanalları Analiz Edin

Sizinle benzer içerik üreten, rakip konumuna gelen kanalları analiz ederek iyi yaptıkları eylemleri örnek alabilir, kötü yaptıklarından da uzakta kalarak daha başarılı bir profil çizebilir ve rakiplerinizden ya da benzer kanallardan izleyicileri kendinize yönlendirebilirsiniz.

#4 – Farklı Uygulamalarda İzleyicileriniz ile Etkileşim Kurun

Discord, Telegram gibi uygulamalar ile izleyicilerinizden bir sonraki video konunuz için öneriler alabilir, kendilerine sorular sorarak videoların izlenmesini arttırabilirsiniz. Ayrıca burada küçük bir ekip kurarak YouTube kanalınıza gönüllü içerik sağlayıcılarına, metin yazarlarına ulaşabilirsiniz.

#5 – Etkileşimli İçerikler Hazırlayın

İzleyiciniz olan kişilerin size ulaşmasına, görüş bildirmesine olanak sağlayın. Eğer yorum sayınız yeterli sayıda ise yorumculara beğeni atarak ya da cevap vererek etkileşimi yüksek tutabilirsiniz. Bu da kanalınızda sizin ulaşılabilir biri olduğunuzu ispatlar ve insanlar etkileşime girmekten zevk alır.

#6 – Röportaj – Misafir Yayınları Yapın

Kanalınıza kanalınız ile paralel içeriklere sahip olan ya da ilgi alanlarına girmek istediğiniz bir topluluğun öne çıkan kişilerine kanalınızda yer vererek o kişinin kitlesine kendinizi duyurup yeni izleyici kitlesi oluşturabilirsiniz.

#7 – Teliflere Dikkat Edin

YouTube, diğer sosyal ağlar arasında teliflere en çok dikkat eden sosyal ağ. Bu yüzden kanalınızda çalacak olan şarkı, göstereceğiniz video ya da fotoğrafın telifsiz ya da “ücretli kullanıma izni var” şekilde teliflendiğinden emin olmalısınız. Eğer inatla telifli bir içeriği videoya eklemek isterseniz bu konuda resmi makamlar ile başınızı ağrıtabilirler.

#8 – AdSense Dışı Farklı Sponsorluklar Deneyin

Kanalı oluşturup belli bir izleyici kitlesine ulaştığınızda dahi AdSense hemen devreye girmez. Bu yüzden AdSense öncesinde kendi fonunuzu oluşturup kanalınızı geliştirebilirsiniz. Bunun için içerik ürettiğiniz temada iş ya da ürün üretimi yapan firmalarla mail yoluyla iletişime geçerek sponsor olabileceklerini, tanıtabileceğinizi anlatabilirsiniz. Bu sayede gelirleriniz AdSense başlamadan gelmeye başayacak ve daha iyi bir kanal oluşturaiblmeniz için kazancınızı kullanabileceksiniz.

 

Youtube Nedir? Youtube Youtube Adsense Giriş, Kaydol, Kayıt Ve Hesap Açma Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz