SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nedir?

Kelime anlamı ile Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, Google, Yandex, Bing gibi sitelerde hedeflenen “sorgu”da ilk sıralarda yer almak için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Günümüzde SEO web siteleri için birinci öncelikli konudur çünkü yüksek aranma potansiyelli bir kelimede birinci sıradaysanız milyonlarca ziyaretçiyi sitenize çekebilirsiniz.

Neden SEO Çalışması Yapılmalı?

SEO çalışması yaptırdığınızda ve bir sorguda birinci sıraya çıktığınızda, o sorguyu aratan kullanıcıların yüzde sekseninden fazlası sitenize ziyaret edecektir. Yüzde onu ikinci sıradakine, diğer yüzde on ise alttaki sayfalara bakacaktır. Yani eğer bir sorguda birinci sıradaysanız her şeysinizdir, ikinci sırada ise az bir şey.

SEO Yapmaya Başlamadan Önce Neler Gereklidir?

SEO çalışmalarına başlamadan önce çok iyi bir gözlem ve analiz yapmanız gerekir. Sitenizin potansiyel olarak yükselebileceği sorguları (kelime gruplarını) belirlemeniz, hangi kelimede kaçıncı sırada olduğunuzu kontrol etmeniz, hangi sorgu ne kadar ziyaretçi oluyor bunları analiz etmeniz gerekiyor. Bunları yaparken en çok kullanacağınız uygulama Google Search Console ve Google Analytics uygulamalarıdır. Eğer bu uygulamalar sitenize henüz bağlı değilse hiçbir çalışma yapmadan öncelikle bu uygulamaları sitenize bağlamanız gerekir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması, kelime bazlı, sayfa bazlı, dış kaynaklar bazlı şekilde yapılabilmektedir. Haber ve blog sitelerinde farklı, niş sitelerde farklı, tanıtım sitelerinde ise farklı SEO çalışmaları yapılmaktadır.

SEO Yöntemleri

#1 – İç SEO Nasıl Yapılır?

Metin Odaklı SEO

Çalışma yapacağınız kelimeleri belirledikten sonra, sitenizdeki sayfa ve yazılar üzerinde kelime çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz. Yükselmek istediğiniz kelimeleri, yükseltmek istediğiniz sayfalarda sık sık geçirerek ilk SEO adımını atmış olursunuz. Buna anahtar kelime çalışması denmekte. Anahtar kelimenin geçtiği bir başlıkla yazı yazmaya başlayıp o yazının içinde yüz kelimeden üçünde anahtar kelimenizi geçirirseniz ilk SEO çalışmanıza başlayabilirsiniz.

Optimizasyon

Arama motorlarının ve özellikle de Google’ın en çok dikkat ettiği konulardan biri aslında Site Optimizasyonu. Bir sitenin yükselmesi gereken yüzlerce anahtar kelimesi olabilir. Site yapımcısı ya da sahibi olarak tüm bu kelimeler üzerinde tek seferde çalışma yapmak istiyorsanız öncelikle sitenizi optimize etmeniz gerekir. Eğer siteniz 2 saniyenin üstünde açılıyorsa, resimler kalitesiz ama yüksek boyutta ise, CSS ve JS dediğimiz kodlar sıkıştırılmamış ve dağınık ise arama motorları sitenizi beğenmez ve nasıl çalışma yaparsanız yapın yükselme şansınız olmaz. Bu yüzden sitenizin ilk açılış sayfalarını hızlandırmalı, çok fazla eklenti barındırmamalı ve temiz kodlama dediğimiz şekilde tüm kodları minimize edilmeli. Hızlanan siteler arama motorları tarafından sevilir ve çalışma yaptığınız kelimeleri daha hızlı fark edip sizi hak ettiğiniz yere taşır.

Mobil Arayüz

Arama motorlarının son iki senedir özellikle de üzerine düştüğü konu: Mobil Arayüz. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse sizi mobil sorgularda geriye atmakta. Şu anda Google’da yüzde yetmiş üçe yakın sorgu mobil cihazlardan yapıldığını düşünürsek bu çok yüksek bir hit kaybı olur. Bu yüzden mobil bir arayüz sahibi olmak sizi yukarı taşıyacaktır.

Özgünlük

Siteniz, internette olmayan bir değeri vaat etmeli. Eğer başka yerde yer alan içerikleri birebir kopyalarsanız, özgünleştirme ya da yeniden yazım yapmazsanız siteniz özgünlük kontrollerini geçemez ve arama motoru botları sizi önemsiz olarak işaretleyebilir.

Güncel Olmak

Sitenizi ne kadar sıklıkla güncellerseniz, arama motoru botları sizin hala güncel bir içerik sayfası olduğunuzu, kayda değer ilgiyi gösterdiğinizi düşünüp öne çıkaracak, üst sıralara yerleştirecektir.

#2 – Dış SEO Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir?

Backlink; bir başka sitede sitenizin linkinin yer alması olarak adlandırılabilir. Fakat sadece bu kadar kısa bir işlem değildir. Örneğin “SEO Nasıl Yapılır” kelimesi üzerinde çalışıyorsanız, bu kelime grubunda çalışma yapan başka bir blog ya da sitede, bu kelime ile etiketlenerek linkinizin verilmesi size fayda sağlar.

Sosyal Ağlar

Sitenizin eğer hayran kitlesi oluşuyorsa, sosyal ağlardan gelecek olan tıklanmalar da sizi oldukça önemli noktaya getirecektir. Zaten analiz programları ile sitenize gelenlerin geldiği yeri takip eden arama motoru, insanların size sosyal medya üzerinden değer verdiğini fark edecek ve buna göre yükseltmeye başlayacaktır.

 

] }
No comment