Programlar

Online Eğitim Nedir Nasıl Verilir?

Online eğitim verme nasıl yapılır, online eğitim verme yöntemleri ve online eğitim verilecek platformlar bu yazımızda.

Online Eğitim e kurs gibi terimler pandemi ile hayatımıza daha çok girdi. Online Kurs yöntemleri yoğun bir şekilde ders yöntemlerinde kullanılmaya başladı.

Bununla birlikte hayatımıza da birçok eğitim verilebilecek yeni siteler, mobil uygulamalar ve teknolojiler de girmeye başladı. Bu yazımızda size online eğitim verebileceğiniz uygulamaları tanıtmak istiyoruz.

Online Eğitim Nasıl Verilir sorusuna cevap vermeden önce, eğitim vermeye değer bir uzmanlığınız, sertifikanız, diplomanız olmadan bir eğitim vermeniz sakıncalı olabilir.

Uyarımızı yaptığımıza göre Online kurs verme anlatmaya başlayalım.

Online Eğitim Verme Yöntemleri

Online eğitim vermenin birçok farklı yöntemi bulunmakta. Dilerseniz mesaj grupları üzerinden dilerseniz topluluk grupları ile dilerseniz toplu canlı yayınlarla ya da daha farklı yöntemlerle de online eğitim verilebilmekte.

  1. Zoom ile Online Eğitim
  2. Google Meet ile Eğitim
  3. Whatsapp Grupları ile Eğitim
  4. Telegram Kanalları ile Eğitim
  5. Udemy ile Eğitim
  6. Youtube ile Eğitim
  7. Discord ile Eğitim

#1 – Zoom ile Online Eğitim

Özellikle pandemi sürecinde hayatımıza giren Zoom, sunduğu imkanlar ile tüm online eğitim yazılımlarının en başında geliyor.

https://zoom.us/ linkinden bilgisayara, mobil cihazlara indirilebilen bu uygulamada öğrencileriniz ya da eğitim verdiğiniz kişilerle toplu bir gruba dahil olabilir, gruptakilerin mikrofonlarını kapatıp açabilir, ekranınızdaki slaytı ya da videoyu rahatlıkla öğrencilere aktarabilirsiniz. Zoom’un ücretsiz versiyonunda dersleri 40 dakikada işleyebilirsiniz. Eğer ücretli bir host’a sahip olursanız daha uzun eğitimler verebilmek de mümkün. Zoom Hakkında daha detaylı bilgi için Zoom nedir göz gezdirebilirsiniz.

 

#2 – Google Meet ile Eğitim

Google’ın Ekim 2019’da Hangouts uygulamasını dönüştürmesi ile ortaya çıkan Google Meet, aynı Zoom gibi eğitimlerinizi tüm cihazlarda verebileceğiniz, ekran görüntünüzü aktarabileceğiniz bir uygulama. Eskiden sadece G Suite dediğimiz uygulamayı kullananlar tarafından toplantı başlatılabilse de şu anda gelen güncelleme ile birkaç tık ile otomatik olarak canlı eğitiminizi başlatabilirsiniz. Bunun için size sadece bir gmail hesabı yeterli olacaktır.

#3 – Whatsapp Grupları ile Eğitim

Whatsapp grup özelliğinin nimetlerinden biri de üzerinde online eğitim verebiliyor olmanız. Her ne kadar görüntülü sohbette 4 kişilik alan açılsa da grup üzerinde ödevlendirmeler, geri bildirimler alabilir, eğitim verdiğiniz insanlarla iletişimi kurabilirsiniz.

#4 – Telegram Kanalları ile Eğitim

Her ne kadar Whatsapp gibi bir eğitim olsa da telefon numarasının başkaları tarafından görüntülenmesini istemeyenler için Telegram kanalları daha iyi bir çözüm olmakta. Whatsapp’tan farkı, bir Telegram kanalında kullanıcılar siz yetki vermedikçe mesaj gönderemeyecektir. Bu da gereksiz iletişimi önlemekte ve tek noktada toplamanızda fayda sağlayacaktır.

#5 – Udemy ile Eğitim

Udemy, buradaki maddelerden farklı olarak daha önceden çektiğiniz video ve yayınları pazarlayabileceğiniz, bir kere anlatıp sürekli satışını sağlayabileceğiniz bir eğitimdir. Bu yüzden eğitimi alan kullanıcılardan geri dönüt almanız bu eğitimde oldukça zordur. Fakat bunu özellikle Telegram, Whatsapp, Discord grupları ile önleyebilir, eğitim alan kullanıcılarınızdan geri dönütler alabilirsiniz.

#6 – YouTube ile Eğitim

YouTube’un yeni güncellemelerini takip ettiniz mi? Artık dilerseniz bir videoyu ücretsiz yayınlayabilir isterseniz de “Katıl” butonuna özel videolar çekerek ödeme yapan kullanıcılara farklı videolar hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler belli bir sayıda abonenizin olması olduğunu unutmamak gerekir.

#7 – Discord ile Eğitim

Discord da aynı Whatsapp gibi Telegram gibi grup mesajlaşma üzerine odaklanmış bir yazılımdır. Diğer sohbet uygulamalarından farkı ise farklı kanallar oluşturup bu kanallar üzerinden çeşit çeşit eğitimler verebilirsiniz. Discord’da ayrıca gelişmiş botlar bulunmakta, bu sayede siz ilgilenemiyorken bile botlarınız boş durmayıp eğitim verdiğiniz kullanıcılarla etkileşime girebileceksiniz.

Online Eğitim Vermek İçin Gerekli Ürünler

Kaliteli bir online eğitim vermek istiyorsanız mutlaka özellikleri yüksek mikrofon ve kamera, iyi bir internet bağlantısı, bilgisayar olmazsa olmazlardır. Bunların dışında iyi bir şekilde sunum programları bilmeli, eğitim programınızı çıkarmalı, çıkardığınız eğitim programını da eğitimi alacak olan potansiyel kullanıcılara anlatmanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz