Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji Nedir?

İnsanın var oluşuyla birlikte ortaya çıkan nanoteknoloji üretim sürecindeki en önemli basamaktır. Çağların değişip gelişmesiyle birlikte yaşanılan çağa uygun ürünler üretmeye başlandı. Sanayi Devrimi endüstriyel alanda büyük sıçrayış gösterdiği için keşiflere, icatlara, teknoloji ve bilimsel gelişmelere imza atıldı. 21. Yüzyılda ihtiyaçların çeşitliliği arttı ve bu ihtiyaçlara göre daha küçük ürünler üretiliyor ve bu yüzyılda nanoteknoloji daha ön plana çıktı.

Nanoteknolojinin Kullanıldığı Alanlar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ihtiyaçlar farklılaşarak çeşitlendi. Birçok alanda kendisine yer bulan nanoteknoloji, kullanıldığı alanların kurtarıcısıdır. Nanoteknolojinin kullanıldığı alanlar;

  • Bilgisayar Dünyasında Nanoteknoloji: Nanoteknoloji ilk olarak bilgisayar endüstrisinde kullanılmıştır. Bilgisayar 20. Yüzyılın başında gelişmeye başlamış ve devrim niteliğinde olmuştur. O dönemlerde bilgisayarlarda vakumlu tüpler ve transistorlar kullanılıyordu, daha fazla veri işleme ve hesaplama gücü için bilgisayarların daha da büyük hale getirilmesi gerekliydi. 1960’lı yılların sonlarında, mikroçip teknolojisi geliştirildi. Teknolojinin gelişmesiyle ve nanoteknoloji alanındaki çalışmalarla birlikte şu an aynı alana milyarlarca transistor sığdırılabiliyor. Bu gelişmelerin en büyük başrolü nanoteknolojidir.
  • Tekstil Alanı: Tekstil sektöründe ilk başlarda askeri ve astronot kıyafetlerinde kullanılmaya başlamıştır. Moleküller seviyesinde iyi organize olmuş atomlardan ısıya, soğuğa, kurşuna dayanıklı kıyafetler yapılmıştır. Günümüzde birçok spor dalının kıyafetlerinde de kullanılır.
  • Havacılık ve Uzay Alanında: Nanoteknolojisi sayesinde oldukça hafif ve sürtünme kuvvetinin oluşturduğu etkilere karşı dayanıklı araçlar üretilmektedir.

 

] }
No comment