İnternetten Gelir Elde Edilebilecek İşler

İnternetten Ek Gelir Elde Yöntemleri yazımızda bahsettiğimiz gelir modellerini bu konumuzda biraz daha açıp, madde madde nasıl gelir elde edebileceğinizi anlatacağız.

İnternette Ek Gelir Elde Etme için aslında bir bilgisayar, bir internet bağlantısı yeterli. Hatta bilgisayar olmadan da kazanç elde etmeniz mümkün. Bu yazımızda size hangi ihtiyaçlarla, nerede, ortalama ne kadar kazanacağınızı anlatacağız.

İnternetten Para Kazanma Yolları

  • Makale Yazarlığı
  • Fotoğraf ve Video Satışı
  • Freelance Siteler
  • Domain Ticareti
  • Satış Ortaklığı
  • Grafik – Tasarım
  • Aracılık
  • Online Seminer / Eğitim

#1 – Makale Yazarlığı

İnternette aynı bu sitedeki ya da birçok haber siteleri, bloglardaki yazıları yazarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? İnternette bulunan Freelancer sitelerinden, webmaster forumlarından makaleler yazıp para kazanabilirsiniz. Genelde yeni başlayanlar için yüz kelimesi 1₺ ya da 1,5₺ fiyat verilmekte, iyi bir seviyede yazar olduysanız 100 kelimesi 1,5₺ – 2₺ arası değişmekte. Bu rakamlar size küçük gibi gözükse de internet siteleri en az 300 kelimeli birçok yazıya ihtiyacı olduğundan kazançlı bir anlaşma yapabilirsiniz.

#2 – Fotoğraf ve Video Satışı

İnternette özellikle stok fotoğrafçılık işi oldukça yüksek düzeyde kazanç sağlatmakta. Shutterstock gibi ünlü olan stok fotoğraf ticaretinin yapıldığı sitelere çektiğiniz fotoğraf ve videoları yükleyebilir, bir satıştan ortalama 5 dolar gibi bir ücret elde edebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hem sürekli bir iş yapmamış olacaksınız hem de çektiğiniz fotoğraflar dünyanın dört bir yanına dağılabilecek.

#3 – Freelance Siteler

Freelance siteler üzerinde kendi yetenekleriniz ile ilgili satışlar ya da işler oluşturabilir, buralardan siparişler alabilirsiniz. Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan bionluk’ta günde yüzlerce ticaret yapılmakta. Bunun dışında webmaster forumlarında da satışlar yapabileceğiniz gibi eğer İngilizce seviyeniz iyi durumdaysa Fiverr gibi sitelerde de dolar cinsinden ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

#4 – Domain Ticareti

Domain ticareti, internetin çıktığı ilk günden bu yana internette en çok yapılan dijital satış işlemidir. Bir web sitesi alan adını satışa koyarak normalde aldığınız fiyattan daha yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bunun dışında değerlenebileceğini düşündüğünüz domainleri başkalarından alarak da satabilirsiniz. Domain Ticareti açıkçası internetin araba ticareti gibi çok sık yapılan bir işlemidir.

#5 – Satış Ortaklığı

Elinizde olan bir web sitesi ya da yüksek takipçili bir sosyal medya hesabı varsa satış ortaklığı işi ile kazançlar elde edebilmek mümkün. Satış ortaklığı bulunan bir marka ile anlaşarak sattığınız ürünler üzerinden gelir elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra satış ortaklığında sadece gelir elde etmez, şirketin ürünlerini daha ucuza kullanmayı sağlayabilirsiniz.

#6 – Grafik Tasarım

Grafik tasarım yazılımları ile içli dışlı iseniz ya da renk uyumları ve yerleşimlerden iyi anlayan bir yapıya sahipseniz grafik tasarım işlemleri ile de kazanç elde edebilirsiniz. Adobe, Corel gibi yazılımlarla kazanç elde edebileceğiniz gibi Canva gibi premium uygulamalar ile de tasarladıklarınızın satışını yapabilirsiniz. Bu tip satışları #3 numarada anlattığımız sitelerde daha kolay yapabileceğinizi unutmayın.

#7 – Aracılık

Sırf internette her şeyi temin edebilme gücünüz var diye para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer bir siteden bir tasarım işini 10 liraya alıp başka bir sitede 100 liraya satabiliyorsanız; tebrikler! Artık Aracısınız.

Aracı olmak için elbette birçok yapıyı birçok siteyi çok iyi bilmek gerekir. Ayrıca aracısı olduğunuz iş ile aracısı olduğunuz kişi arasındaki iletişimi sağlamadan satışınızı ya da hizmetinizi gerçekleştirmeniz gerekir.

#8 – Online Seminer / Eğitim

Dijital eğitimler aslında hayatımıza pandemi ile girmedi fakat pandemi döneminde meşhur oldu. Eğer bir konuda uzmanlığınız varsa ya da üniversiteden mezun olduğunuz bölüm, okurken eğitim gerektiren bir bölüm ise sizin bilgilerinize ihtiyaç duyan insanlar bulabilir ve onlara online seminer ve eğitimler verebilirsiniz.

] }
No comment