İnternetten Ek Gelir Elde Etme Yöntemleri

İnternette Para Kazanmak Mümkün Mü?

Günümüzde internette birçok konuda para kazanmak mümkündür. Burada dikkat etmemiz gereken hususlardan bazıları; başlangıç sermayenizin olup olmadığı, satış üzerinden mi yoksa emek üzerinden mi kazanacaksınız.

İnternette kazanç elde etmenin temel iki mantığı da budur. Satış üzerine gelir modeli ve emek üzerine gelir modeli. Dilerseniz bu iki farklı konuyu ele alarak ilerleyelim.

Emek Üzerine Gelir Modeli

İnternette ek gelir elde etme yöntemleri arasında kapsayıcı iki gruptan biri olan Emek Üzerine Gelir Modeli aslında çok aşina olduğumuz bir kelimeden gelmekte: Freelance. Freelancer olacaksanız öncelikle alan araştırması yapmalı ve hangi türde zamanınızı harcayacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Freelancer Nasıl Olunur?

Eğer zamanınızı harcayarak ortaya bir emek koyabiliyorsanız, tebrikler! Siz bir Freelancer oldunuz. Freelance dediğimiz, serbest çalışma modelini temel alan iş yönetimi ile dilerseniz tasarımlar yaparak dilerseniz de metinler yazarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Freelancer olmak için para harcamak gerekli mi diye soracak olursanız buna hem evet hem de hayır cevabı verebiliriz. Eğer yapacağınız işi reklamla daha çok kişiye duyurmak isterseniz elbette başlangıç sermayeniz olacaktır. Eğer kazanç geldikten sonra reklam vermek isterim derseniz de bu sefer de sıfır maliyet ile bu işe giriş yapabilirsiniz.

Freelancer Olarak Neler Yapabilirsiniz?

Freelance çalışma mantığı ile bir işe başlayacaksanız öncelikle neye yeteneğinizin olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Eğer çok iyi grafik-tasarım yazılımları kullanıyorsanız; internetteki freelance sitelerinin yanı sıra Instagram, Behance, Dribbble gibi görselliğin ön planda olduğu, tasarım çalışmalarının yayınlandığı sitelerde portfolyo oluşturabilir, potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Öncelikli olarak basit bannerlar, kartvizitler ile çalışmaya başlayabilir, çalışmalarınızı pazarladıkça kurumsal kimlik gibi büyük işlere adım atabilirsiniz.

Eğer çok iyi yazı yazarım, editörlük yaparım derseniz; içerik odaklı sitelerde makale ve içerikler yazarak, haber içerikleri oluşturarak ya da sitelere metin desteği sağlayarak da kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için freelance sitelerinde ilanlar oluşturabilir, öncelikli olarak görece daha küçük işler alabilir bu şekilde hem kendinizi geliştirmeye başlar hem de adınızı duyurabilirsiniz. Bunun yanı sıra içerik yazarlığı hizmeti sunan bir ekibe katılarak günlük yazacağınız içerikleri sabitleyip, aylık sabit bir ek gelire de ulaşabilirsiniz.

Eğer ben programlama biliyorum, yazılımdan anlıyorum derseniz; birçok freelance sitesinde ve webmaster (web uzmanı) sitelerinde ilanlar açarak mobil uygulamalar tasarlayabilir, web siteleri yapabilir ya da bir yazılım geliştirerek bu yazılımın satışını sağlayabilirsiniz. Ayrıca böylelikle bir yazılımcı olarak ilk start-up’ınızın adımlarını da atmaya başlayacaksınız.

Satış Üzerine Gelir Modeli

Dünyanın en zengin insanının bir e-ticaret sitesi sahibi olduğunu biliyor muydunuz? Jeff Bezos hiçbir kitabı yokken Amazon üzerinden kitap satışını sağlayarak bugünlere geldi ve şu anda dünyanın en zengin insanı.

E-ticarette eğer küçük bir işletme olarak başlamak istiyorsanız; bunu bir Instagram hesabı ve bir dijital ödeme desteği ile yapabilirsiniz. Instagram’da açtığınız bir butik, bir sayfa sayesinde on binlerce kişiye ulaşabilir, ürünlerinizin satışını sağlayabilirsiniz.

Küçük bir sermaye ile başlıyorsanız özellikle kupa baskı, tişört baskı gibi işlemler doğru yatırım olabilir. Bunları yaparken özellikle özel tasarımlar kullanır ve kimsede olmayan ürünleri üretirseniz insanların daha çok dikkatini çeker ve daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Bugün birçok dijital baskı uygulamaları sizin yerinize basım ve kargolama yapmakta, siz sadece müşteri ile ürünü buluşturmakla uğraşmaktasınız.

Eğer e-ticarete girerken iyi bir sermaye ortaya koyacaksanız yapmanız gereken ilk adım toptan satış deposu ile anlaşmak olacaktır. Günümüzde birçok e-ticaret çözümlerinin hiçbirinin kendisine ait deposu yoktur. Özellikle niş dediğimiz belli bir kesime ya da konuya hitap eden ürün satışları ile sermayenizi geliştirebilirsiniz.

Emeğe Dayalı Satış Modeli

Her ne kadar üstte anlattıklarımızı birilerinden tavsiye olarak duysanız da, internette okuyor olsanız da bahsedeceğimiz bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi kişilere denk gelmeyeceksiniz.

Emeğe dayalı satış modeli, yapmış olduğunuz bir ürünü satmak şeklinde açıklayabileceğimiz bir konu. Emeğe dayalı kazanç ile arasındaki keskin fark burada bireysel ihtiyaca ve isteğe göre değil Pazar payına göre üretim sağlayacaksınız. E-ticaret modeline yakın olan bu modelde evde üreteceğiniz bir heykel tasarımı, ayna tasarımı gibi tasarıma dayalı ürünler ya da önceden oluşturulmuş makaleler, önceden oluşturulmuş grafikler ya da önceden oluşturulmuş yazılımları satarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Emeğe dayalı satış modeli, kazancı diğerlerine göre daha yüksek, daha fazla kâr payı olan, dilerseniz sermaye ile dilerseniz beş kuruş harcamadan oluşturabileceğiniz bir modeldir. Bu model sayesinde hem kısıtlı zamanlarda üretim yapmak zorunda olmazsınız hem de bir başkasının elinde olan ürünü pazarlamaya çalışmazsınız. Burada hem kendi emeğinizle oluşturulmuş hem de açık pazarda satışa sunulan ürünlere sahip olacaksınız.

Konumuzu bitirirken, internette iş modelleri, internette kazanç sağlama, freelance nasıl olunur, e-ticarete nasıl girilir gibi aklınızda olan soruları cevaplamaya çalıştık. Aklınıza takılanları bize yorumda sorabilirsiniz. Eğer bu iş modellerini faydalı görüyorsanız arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

] }
No comment