İnternette Kalıcı Gelir Elde Etme Yöntemleri

Bir önceki yazımız olan “İnternetten Ek Gelir Elde Etme Yöntemleri” yazımızda bahsettiğimiz emek üzerine gelir modellerine yakın bir çalışma temposu ile internette kalıcı gelir elde edebilir, bu gelirlerle kendi yatırımlarınızı arttırarak pasif ya da ek gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, internette reklam gelirlerinin artması ile günlük kullanımımıza girmiş, bir arsanın değer kazanması gibi, dijital varlığınızın durduğu yerde gelir elde etmesine denir. Bir web sitesi, niş bir konuda açtığınız sosyal medya hesabı, yayınlamış olduğunuz birkaç video size pasif gelir elde ettirebilir. Pasif gelir yapısı gereği sizin çok fazla uğraş vermeden, yakalamış olduğunuz bir trend üzerinden gelir elde edebileceğiniz bir modeldir.

İnternette Kalıcı Gelir Nasıl Elde Edilir?

Eğer bir beceriniz ya da eğilimleri takip etme, anlama ve yorumlama kabiliyetiniz varsa internetten çok fazla işlem yapmadan da gelir elde edebilirsiniz. Bunlar sırasıyla;

  1. Blog Açmak
  2. Youtube Kanalı Açmak
  3. Önceden Hazırlanmış Videolarla Eğitim Vermek
  4. Insta-Blog Hazırlamak
  5. E-Kitap Yazmak
  6. Sesli Kitap Okumak
  7. Grup İletişimleri Oluşturmak
  8. Yaptığınız Çalışmalara Bağışçı Bulmak

#1 – Blog Açmak

Bildiklerimizi anlatmayı, insanların bilmediği şeyleri öğretmeyi yapımız gereği severiz. Bunları gerek arkadaş sohbetinde, gerekse aile ortamında anlatarak diğer insanların da bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Peki, bundan para kazanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Uzmanı olduğunuz işte dilerseniz nasıl yapılır yazıları yazabilir, dilerseniz içinizden geçen konular hakkında yazabilir dilerseniz de gündemi, magazini ya da sporu yorumlayan yazılar yayınlayabilirsiniz. Blog açmak için yapmanız gereken bir gmail hesabınızın olması. Blogspot ile dilerseniz ücretsiz blog açabilir dilerseniz de düşük fiyatlarla profesyonel bir paket alarak web sitenizi açabilir ve yazılar yazabilirsiniz.

Eğer blog açmaya karar verdiyseniz Blogger Nedir? Blogger Nasıl Kullanılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Tabi kimse size blog açtığınız için ücret ödemesi yapmayacak. Kazanç elde etmeniz için AdSense veya benzeri oluşumlara kaydolmalısınız ve yazılarınızın bol bol okunması gerek. Yazılarınız ne kadar çok okunursa reklamlara o kadar ziyaretçi gelecektir ve kazanç elde etmeye başlayacaksınızdır.

#2 – YouTube Kanalı Açmak

Aslında her ne kadar blog açmaya benzese de YouTube kanalı açmak oldukça meşakkatli ve uğraştırıcı bir iş. Fakat henüz internette anlatısı olmayan ya da henüz izlenme sayısı on binlere ulaşmamış bir konu hakkında video çekip yayınlamanız size ilerleyen zamanda sabit gelir elde etmeye başlayacaktır.

YouTube kanallarının birçoğu profesyonel ekipmanlarla, bir ekiple oluşturuluyor olsa da aslında birçok profesyonel YouTuber’ın telefon kamerası ile video çektiğini biliyor muydunuz? Siz de evde masanıza bir örtü yerleştirerek ya da bilgisayarınızdan bir animasyonlu sunum hazırlayarak bir şeyler anlatabilir, insanların ilgisini çekebileceği, internette aratıp bulamadığı bir konuda video hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan iki şey, akıllı telefon ve istek.

#3 – Önceden Hazırlanmış Videolar ile Eğitim Vermek

YouTube kanalından farklı olarak kendi uzmanlık alanınızda bir video serisi hazırlayabilir ve bu videoları dilerseniz eğitim sitelerine satabilir dilerseniz eğitimci olarak kendiniz iletişime geçebileceğiniz bazı platformlarda yayınlayabilir dilerseniz de kendi internet sitenizi oluşturup anlatım sağlayabilirsiniz.

YouTube’a farklı olarak biraz daha iyi bilgisayar becerisi isteyen bu işte iyi bir mikrofon desteği, video montajı yapacak bir bilgisayar ve sizin bilgi birikiminiz yeterli. Hazırladığınız videoları Udemy gibi sitelerde satışa çıkarabilmeniz mümkün. Üstelik bu tarz sitelerde yayınlarsanız bu eğitimi birden fazla kişi alacağı için siz sadece bir kere anlatıp geri kalan zamanınızda bu eğitimi pazarlamaktan başka hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak.

#4 – Insta-Blog Hazırlamak

Günümüzde Influencerlar nasıl kazanç sağlamaya başladı, nasıl bu kadar takipçileri oldu hiç düşündünüz mü? Influencerlar aslında Instagram’ı günlük halinde kullanmaya başlayarak popüler oldular. Telefonunuzun kamerasını açıp yaşadığınız birçok şeyi fotoğrafladığınızda ve bunlar arasında paylaşmaya değer gördüklerinizi seçip insanların önüne serdiğinizde emin olun insanlar sizin yaptıklarınızla ilgilenmeye başlayacaktır. Eğer bir çanta tasarımcısıysanız bunun hangi aşamalardan geçtiğini, nasıl yaptığını anlatan videolar, storyler, postlar paylaşarak insanlara yaptıklarınızı anlatabilirsiniz. Hem yaptıklarınızın satışı ile hem de reklamverenlerin ilgisini çekmeniz ile birlikte kazanç sağlamaya başlayacaksınız.

#5 – E-Kitap Yazmak

Blog açacak kadar, YouTube kanalında anlatımlar yapacak kadar bilgimiz varsa, kitap yazacak kadar da zaman yaratabiliriz öyle değil mi? E-Kitap yazarak yine aynı blog mantığı gibi bildiklerinizi derli toplu bir şekilde anlatabilir, bunu Google Play dahil olmak üzere birçok yerde satışını gerçekleştirebilirsiniz.

#6 – Sesli Kitap Okumak

Eğer iyi bir diksiyonunuz, kaliteli bir mikrofonunuz ve sessiz bir ortamınız varsa bu iş tam size göre! Sesli kitap okuyarak bu sektörde var olan uygulamalara kitapların satışını gerçekleştirebilir, her okunma sayesinde gelir elde edebilirsiniz.

Tabi dikkat etmeniz gereken bir husus var bu konuda. Eğer bir uygulamaya satmayıp kendi sitenizde ya da başka bir mecrada ticari amaçlı satış yapmaya kalkışırsanız telif haklarını ihlal etmiş olursunuz.

#7 – Grup İletişimleri Oluşturmak

Günümüzde video eğitim, yazılı eğitim dışında grup iletişimi eğitimlerinin ne kadar popüler olduğunu biliyor musunuz? Artık gelişen teknoloji ve iletişim becerilerimiz sayesinde mesajlaşarak eğitim almamız mümkün. Discord, Telegram, Whatsapp gibi platformlarda mesaj üzerinden süreli eğitimler vererek gelir elde edebilirsiniz.

#8 – Yaptığınız Çalışmalara Bağışçı Bulmak

Aslında bu madde önceki maddelerin genelinde uygulayabileceğiniz bir konu. Bir blog açtığınızda, bir YouTube kanalı oluşturduğunuzda ya da diğer işleri yapmaya başladığınızda Patreon gibi platformlar üzerinden yaptığınız çalışmalar adına bağışlar toplayabilir, bağışçılarınıza özgün daha farklı ve genele yayınlananlara göre ileri seviye olan içerikler sunabilirsiniz.

Son olarak, her ne kadar pasif gelir elde etmenin birçok yöntemi olsa da, öncelikli olarak kendinizdeki isteği ve inancı görmeniz gerekir. Bu tarz işlere başlayacağınız zaman mükemmeliyetçi olmamaya özen göstermeniz ve sabırsız olmamanız gerekir.

] }
No comment