İnternet Sitesi Nasıl Kurulur? İnternet Sitesi Kurma Yöntemleri

İnternet sitesi satışını yaptığınız üründen, düşündüklerinizi insanlara aktarmaya kadar pek çok konuda işinize yarayacaktır. İnternet sitesi sahibi olduğunuzda dilerseniz bu siteyi kartvizit gibi kullanabilir, dilerseniz müşterilerinizin alışveriş sepeti maksadıyla kullanabilir dilerseniz de karalama defteri gibi kullanabilirsiniz.

Biz bu yazımızda amacına göre site açma yöntemlerine değineceğiz.

#1 – Blog Sitesi Kurma

Bloglar diğer web sitelerine göre ticari kaygı gütmediği için bazı yayıncılar tarafından ücretsiz oluşturulabilmekte. WordPress, Blogger, Tumblr gibi sitelerden ücretsiz ya da bu alt yapılar ile ücretli bir blog oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz blog oluşturursanız seçtiğiniz ismin yanına aracı olan alt yapının adı gelecektir. Örneğin “blogsitem” isimli bir blog açacak olursanız blogsitem.wordpress.com, blogsitem.blogspot.com ya da blogsitem.tumblr.com gibi uzantılar gelecektir. Eğer bu alt yapılara ödeme yaparsanız ve o isim boşta ise blogsitem.com ya da farklı bir uzantıda blog oluşturabilirsiniz.

#2 – Tanıtım Sitesi Kurma

Tanıtım sitesi kurmak için neler yapmak gerekir? Tanıtım sitesi kurmak istiyorsanız domain ve hosting sahibi olmanız gerekiyor.

Domain Nedir? Domain, sitenizin görünen ismidir. Örneğin sitemizin domaini webhazine.com’dur. “.com” kısmı uzantıdır ve “.org”, “.net” gibi farklı sürümleri de vardır.

Hosting Nedir? Hosting, sitenizin bulunduğu bir harddisktir. İnternete bağlı olan bu harddiskin içinde sitenizin bilgileri yer alır ve insanlar o harddiske bağlanarak sitenizi görüntüleyebilir.

Eğer bunlara sahipseniz yapmanız gereken birkaç adım kalıyor. Dilerseniz WordPress gibi hazır bir sistem kurdurup bunun üzerine tema satın alarak yapabilirsiniz. Eğer sitenizi kendiniz kodlayıp yapmak istiyorsanız HTML, CSS, ve JavaScript adı verilen işaretçi dillerini iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Eğer bu dilleri biliyor ya da öğrenmek istiyorsanız, kod ile özel bir site yapmak her zaman daha iyi bir izlenim ve orijinallik katacaktır.

Tanıtım sitesinde ürün tanıtırken sadece ürünün fotoğrafı olması yetmez bunun dışında ekstra grafiklere ihtiyaç duyacaksınız. Bunları da Canva gibi hazır görsel hazırlama programları ile giderebilir, sitenize profesyonel bir görünüm katabilirsiniz.

#3 – E-Ticaret Sitesi Kurma

E-Ticaret sitesi kurmak blog ve tanıtım sitelerine göre daha zor, daha çok emek isteyen bir işlemdir. Öncelikle bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, devletten temin etmeniz gereken belgeler, açmanız gereken bir şirket olmalı. Yani vergi mükellefi olmalısınız ve gerekli bütün izinleri almış olmalısınız.

Eğer e-ticareti kendi fiziksel mağaza ya da deponuz ile yapacaksanız buradaki ürün çekimleri, ürün girişleri ve listeleme gibi işlemleri teker teker sizin yapmanız gerekiyor. Eğer stoksuz ürün satışı gerçekleştirecekseniz anlaşmalı olduğunuz yerden xml dosyaları temin edebilir, sitenize otomatik olarak ürün fotoğraf ve bilgilerini aktarabilirsiniz.

Tabi E-ticaret sitesi açıldığı gibi hemen satışa başlayan bir yapı değildir. Satışınızı iyi bir şekilde yapmak için reklam vermeli, promosyonlar ve etkinlikler düzenlemeli, diğer e-ticaret sitelerine göre farklı olan ürünler listelemelisiniz.

#4 – Portfolyo Sitesi Kurma

Yaptığınız işleri daha çok kişiye tanıtmak, göstermek ve örnekler oluşturmak için elbette portfolyo sitesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer dijitalliği yüksek bir iş yapıyorsanız (web tasarım, grafik tasarım) kendi sitenizi Bootstrap gibi dillerle kreatif bir şekilde kodlamalısınız. Eğer ki dijital bir işte değilseniz WordPress gibi alt yapılar işinizi görecektir. Bunların yanı sıra Wix, Blogspot gibi alt yapılar ile de yaptığınız çalışmaları da tanıtabilirsiniz.

WordPress Nedir?

Bu yazımızda çok fazla konusu geçtiği için WordPress’i açıklamalıyız. WordPress aslında aynı Facebook, Twitter gibi insanların dışarıdan üye olabildiği, blog yazabildiği bir oluşum. Ama bunun dışında kendisi çok iyi bir “İçerik Yönetim Sistemi” (CMS). WordPress aynı bir bilgisayar programı gibi hostinginize kurup site yapmaya başlayabileceğiniz, yukarıda bahsettiğimiz tüm site türlerinde siteler oluşturabileceğiniz, hayal ettiğiniz birçok konuda çözümü ve eklentisi olan bir yazılımdır.

] }
No comment