Instagram’da Takipçi Arttırma Yolları – Takipçi Nasıl Artar?

Instagram kurulduğu günden bu yana aktif kullanıcı oranı en yüksek olan, görsellik üzerine kurulu ilk sosyal ağ. Hal böyle olunca elbette diğer sosyal ağlara göre çok daha fazla kurala da ev sahipliği yapıyor. Bu yazımızda bu kuralları zedelemeden, hile kullanmadan takipçi kazanma ipuçlarını vereceğiz.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz konular:

 1. İçerik Özgünlüğü
 2. Niş Alanlar
 3. Takibe Takip Avantajları – Dezavantajları
 4. Instagram Sınırları
 5. Neden Bot Takipçiden Uzak Durmalısınız
 6. Hesap Kapanması, Ceza Yenmesi ve Shadowban

#1 – İçerik Özgünlüğü

Instagram’ın, bir görselin daha önce paylaşılıp paylaşılmadığını anladığı, stok fotoğrafları ayrıştırabildiği bir algoritması olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız özetleyelim; Instagram bütün hesapları farklı şekilde kategorize etmektedir. Örneğin “Instabloggerlar, sayfaları, bloglar, yerel işletmeler” gibi işletme sayfasındaki kategorilerden farklı olarak gizli bir şekilde kategorize etmekte. Eğer siz gizli kategorinizdeki bir hesapla aynı görseli paylaşırsanız, takipçi sayınız ve ilgi oranınız eşit olsa bile ilk paylaşan daha çok etkileşim alacaktır. Çünkü Instagram bu içeriğin taklite değecek kadar kaliteli olduğunu düşünüp öne çıkaracaktır. Bu yüzden paylaştığınız görseller mutlaka ya özgün olmalı ya da stok görsel olmalı.

Peki, bunu aşmanın bir yolu yok mu? Elbette var. Başka bir yerde göremeyeceğiniz bu yöntemde; bir fotoğrafı kaydettikten sonra Lightroom gibi uygulamalarla biraz renk ayarlarını değiştirerek paylaşırsanız Instagram bu görselin ilk defa paylaşıldığını sanacaktır.

Bunun dışında paylaştığınız görselin altında yer alan açıklama da çok önemli. Yazdığınız yazıların sonunda mutlaka sizi keşfet sayfasında görecekler için “daha fazlası için bizi takip edin” gibi açıklamalar eklemelisiniz.

#2 – Niş Alanlar

Instagram, erken Facebook dönemi gibi topluca içerik paylaşılacak bir alan değil. Yani hem spor paylaşımı, hem yemek tarifi paylaşımı yapmak size sporla ilgilenen bir, yemekle ilgilenen bir, toplamda iki takipçi kazandırmaz, aksine sporla ilgilenen biri yemek paylaşımı gördüğünde sizi takipten vazgeçer. Bu yüzden aslında oldukça kısıtlayıcı bir konu seçmeli ve bu konular üzerinden yükselmelisiniz.

Instagram’da Niş Alanlar Önerilerimiz:

 • Instablogger – Yaşam Stili Anlatıcılığı
 • Magazin – TV Şovları
 • Edebiyat – Kültür – Sanat
 • Nasıl Yapılır Videoları
 • Dizi – Film Alıntı ve Videoları

 

#3 – Takibe Takip Avantajları – Dezavantajları

Birazdan bahsedeceğimiz Instagram Sınırlarını dikkate alarak takibe takip bir şekilde sayfanızı geliştirebilirsiniz.

Takibe Takip Yapmanın Avantajları

 • Reklam harcaması yapmadan insanlara ulaşabilirsiniz.
 • Size benzer sayfaların ya da rakiplerinizin takipçilerini kendinize kazandırabilirsiniz.
 • Sizi henüz keşfetmemiş kişilere kendinizi tanıtabilirsiniz.

Takibe Takip Yapmanın Dezavantajları

 • Sınırı geçerseniz hesabınız kitlenebilir.
 • Bazı hesaplara birden fazla istek atarsanız sizi spamlayabilir ve hesabınız kapanabilir.
 • Dışarıdan sizi takip edecek bir kullanıcı kalabalık bir takip edilen durumu görünce sizi takip etmekten vazgeçebilir.

#4 – Instagram Sınırları

Belirttiğimiz gibi, aktiflik oranı en yüksek sosyal medya Instagram olduğu için, bazı konularda da oldukça sınırlayıcı davranmakta. Instagram’ın bilinen ve deneyimlenen sınırları arasında, 24 saat içinde 600’den fazla kişiyi unfollow etmek, 24 saat içinde 750 kişiden fazla takip etmek (bu sayı sayfaya göre değişse de ortalama bu sayı geçerli), spam şekilde yorum veya mesaj atmak, isteğinizi defalarca reddeden bir hesaba takip isteği atmak size bazı kısıtlamalar getirebilir. Bunların dışında işletme hesabı iseniz ve bir telifli şarkıyı arka fonda kullanırsanız yaklaşık 70-80 ülkede geçerli olan evrensel telif hakları yasasını ihlal edeceğiniz için videonuz Türkiye dahil birçok ülkede izlenemez hale gelir.

#5 – Neden Bot Takipçiden Uzak Durmalısınız

İsteseniz bir günde bir milyon takipçiniz bile olur. Fakat bunlar ya bot ya da hesabının ele geçirildiğinden haberi olmayan kullanıcıların takibi olacaktır.

Eğer bot takipçi satın alırsanız, hem paylaşımlarınızı sizinle alakası olmayan insanlar görecektir ve etkileşime girmeyecektir. Hem de bu kadar para döktüğünüz takipçiler sizin sayfanızla ilgilenmediği için birer birer ortadan kaybolacaktır.

Bunun yanı sıra Instagram, aşırı bot yüklemesi yapan kullanıcıların tespitini kolaylıkla yapabiliyor. Bu da hesabınızın birazdan bahsedeceğimiz ceza türlerine girmesini sağlayabilir. Bu yüzden kolay bir şekilde yükselmenin düşüşü sert olacağı için yavaş yavaş ve emin adımlarla, hile kullanmadan yükselmelisiniz.

#6 – Hesap Kapanması, Ceza Yenmesi ve Shadowban

Hiçbir suçunuz olmamasına rağmen hesabınızın taciz ya da spamdan kapanabileceğini düşündünüz mü?

Düşünmediyseniz bile artık buna dikkat etmeniz gerektiğini öğrendiğiniz. Instagram’da eğer bir kullanıcıya defalarca istek gönderirseniz hesabınızın kapatılma ihtimali yükselir. Bunun dışında toplu takip yapma, spam gönderi paylaşma, müstehcen içerik oluşturma, toplu mesaj gönderme, üst üste aynı ya da benzer yorumu girme gibi işlemlerde de bir hafta, iki hafta, bir ay, bir yıl gibi paylaşım, beğeni yapamama, takip ve unfollow edememe, mesaj gönderememe gibi cezalar yiyebilirsiniz.

Bu cezaların dışında olası hareketliliği zararlı bulunan hesaplara Instagram’ın Shadowban attığı da bilinmekte. Fazla etiket girme, toplumsal sorunlar yaratacak ama suç teşkil etmeyen paylaşımlar yapma gibi durumlarda shadowban yiyebilirsiniz ve daha az takipçiye gönderileriniz gözükmeye başlar.

Eğer siz de bir Instagram hesabı açmak üzereyseniz ya da Instagram Takipçi Kasma Taktikleri  arıyorsanız bu rehberimizden faydalanabilir, fayda gördüyseniz başkalarının yararlanması için paylaşabilirsiniz.

] }
No comment