Instagram’da Para Kazanma – Nasıl Instagram Butiği Açılır?

Sosyal medyanın görsel bir hal alması ile birlikte, sosyal medyada da e-ticaret yapma konusunda fırsat doğmuş oldu. Özellikle Instagram’ın yeni özellikleri ile işletmenizdeki ürünleri satışa koyabilir, satışa koyduğunuz ürünleri ise sitenize ya da satış linkinize yönlendirerek ya da her ikisi olmadan EFT/Havale yöntemi ile satış yapabilirsiniz.

Instagram Butik oluşturmak için yapmanız gerekenleri başlık başlık inceleyelim.

 1. Instagram Hesabı Açmak
 2. Instagram Hesabınızı İşletme Olarak Kaydetmek
 3. Ürünlerinizin Fotoğraflarını Zamanla Yüklemek
 4. Dijital Ödeme Yöntemi Sahibi Olmak
 5. Ürünlerinizi Daha Çok Kişiye Ulaştırmak
 6. Etkinlikler ile Kendinizi Duyurmak

#1 – Instagram Hesabı Açmak

Hala daha bir Instagram hesabınız yoksa, instagram.com üzerinden ya da Google Play veya App Store’da bulunan Instagram uygulamalarını indirerek kayıt ekranından bir hesap oluşturmalısınız. Hesabınız butik olacağı için varsa kurumsal bir mail adresi ile açmanız, telefon numaranıza bağlamanız sizin için önemli olacaktır. Başka butiği taklit etmeyen ya da fiziksel mağazanız ile aynı ismi taşıyan bir hesap adı ile profilinizi oluşturabilirsiniz. E-posta onayı ve telefon onayı yapmanız oldukça önemli. Çünkü ilerleyen günlerde takipçiniz arttıkça hesabınızı çalma girişimleri olacak. Bunu da en kolay şekilde e-posta ve telefon onayının her ikisini de yaparak atlatabilirsiniz.

#2 – Instagram Hesabınızı İşletme Olarak Kaydetmek

Instagram, siz daha rahat ticaret yapasınız diye birçok aracını işletme kaydına saklamakta. Paylaştığınız gönderileri beğenen kullanıcılar hakkında demografik bilgi elde etme, linklere ya da profile yapılan ziyaret sayısı, insanların sizin paylaştığınız gönderilere nereden eriştiği gibi birçok bilgiyi mevcut kılıyor.

İşletme hesabına geçmek için;

 1. Profilinize girin.
 2. “Ayarlar”a giriş yapın.
 3. “İşletme profiline geç” butonuna dokunun.
 4. Açılan sayfadaki bilgilendirmeyi okuyup ilerleyin.
 5. Facebook’taki sayfanızı seçin.
 6. İşletmenizin ana ve alt kategorilerini belirleyin.
 7. İşletme profilinizin konumunu, telefonunu ve mailini girin.

Instagram işletme profiline geçiş bu şekilde yapmaktadır.

#3 – Ürünlerinizin Fotoğraflarını Zamanla Yüklemek

Ürünlerinizin görsellerinin tamamını eğer tek seferde yüklerseniz potansiyel müşterilerinizi kaçırmış olursunuz. Bu yüzden günde en az bir en çok dört adet olmak üzere ürün fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz.

İnstagram İşletme Hesabınızda fotoğraf yüklerken zamanlara dikkat etmeniz gerekmektedir. İstatistikler hesaptan hesaba değişiyor olsa da satış yapan işletmeler için en uygun saat aralığı 12.00-21.00 arasıdır. Paylaşacağınız post sayısına göre bu zaman aralığında paylaşımlarınızı eşit dağıtabilirsiniz.

#4 – Dijital Ödeme Yöntemi Sahibi Olmak

Satış yapmak için ürünleriniz hazır, hesabınız hazır fakat kullanıcılar Havale ve EFT yöntemleri ile ödeme yapmayı pek sevmiyor. Bu yüzden özellikle kargo bilgilerini girebileceğiniz, kullanıcıların takip edebileceği, kredi kartı ile ödeme ve taksitlendirme yapabileceği bir dijital ödeme yöntemine ihtiyaç duyacaksınız. Tüm bunları yapabilecek siteler arasında Shopier ve İyzico önde gelmekte. Bu ödeme yöntemleri sayesinde hem güvenli e-ticaret yapabileceksiniz hem de müşterilerinize karşı güveninizi kazanabileceksiniz.

#5 – Ürünlerinizi Daha Çok Kişiye Ulaştırmak

Fotoğrafları çekerken mutlaka daha aydınlık ve pastel arka plan renklerin olduğu fotoğraflar çekmelisiniz. Eğer satışını yaptığınız ürün küçük ise mini fotoğraf stüdyoları alarak çekimleri kendiniz yapabilirsiniz. Eğer ürünleriniz büyük ve çekimi meşakkatli ise bir fotoğraf stüdyosu ile anlaşarak ürün çekimlerinizi yaptırabilirsiniz.

Bu ürünleri paylaşırken kapsayıcı konum etiketini kullanmanız gerekir. Kapsayıcı konum etiketi; konum olarak kalabalık nüfusun olduğu bir ilçeyi girebilirsiniz. Eğer fiziksel bir mağazanız varsa bu sefer de bulunduğunuz ilçeyi konum olarak girebilirsiniz.

Etiketlerde ise en az üç en fazla on farklı etiket girebilirsiniz. Etiketleri girerken özellikle ürününüz ile en alakalı etiketleri girerek Instagram üzerinde birçok potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada girdiğiniz etiketlerden aldığınız aktif etkileşime göre keşfete düşme ihtimaliniz de artar.

Bunun dışında sayfanızdaki ürünlerin tanıtımı için Instagram’a reklam verebilir, bölgenizde ya da tüm Türkiye’de ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Son olarak; Instagram Butiği Açmak, biraz sabır ve beceri gerektiren bir uğraştır. Fiziksel işletmeniz kadar çok ilgilenmeniz ve uğraşmanız gerekir. Bu yüzden bir butik hesabı oluşturduğunuzda eğer ilk başlarda satış yapamıyorsanız bunun zamanla değişeceğine, paylaşımlarınız duyuldukça satışların başlayacağına inanmalısınız.

] }
No comment