EN YÜKSEK MAAŞLI MESLEKLER HANGİLERİDİR

Meslek hakkında küçük yaşlarda aile büyüklerimizin girdileri ile başlayan bir sorgu süreci yaşanır. O yaşlarda doktor, mühendis, savcı, asker, polis vb. meslekler yakıştırılır. Oysa her insanın doğasına ve yeteneklerine uygun meslek seçimi çok önemlidir. Yapılan yönlendirmeler kişiyi tanımak sureti ile yapılmalıdır. Bu konuda toplumun bilinçlendirilmesi ve gençlerimizin bu şekilde motive edilmeleri önemlidir.

EN YÜKSEK MAAŞLI MESLEKLER HANGİLERİDİR İş Fikirleri

Meslek denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biri kariyerdir. Herkesin hayalinde işinde en iyi olmak ve yükselebilmek vardır. İnsanoğlunun ilerlemesi için moral ve motivasyon önemlidir. En iyi motivasyon kaynaklarından biri de para yani maddi kazançtır. En yüksek maaş kazandıran mesleklerin başında;

  1. Yazılım Mühendisliği: Yenidünyanın getirilerinden biri olan yazılım işi programcılık ve bilgisayar mühendisliği diploması gerektirmektedir.
  2. Pilot: Bu iş için iyi bir eğitim ve istek gereklidir. Zor olduğu bilinen bu meslek en yüksek maaşlı meslekler arasındadır.
  3. Avukat: Hukuk okumanın yanında devamlı bilgi güncelleme gerektiren gelişime açık bir meslek dalıdır. Çok talep gören avukat maaşları oldukça fazladır.
  4. Uzman Doktor: İnsan sağlığı ile uğraşılan manevi tatmin de sağlayan kutsal mesleklerden biridir. Özellikle cerrahların operasyonlardan dolayı gelirleri çok daha yüksektir. Hastalıkları cerrahi yöntemler ile tedavinin maliyetlerinin yüksek olması ve uzmanlık gerektirmesi nedeni ile yüksek gelir grubuna girmektedir.
  5. Yeminli Mali Müşavir: Öğretim sürecinin yanı sıra en az 3 yıllık çalışma gerektirir. Mali mevzuata yatkın rakamlar ile arası iyi insanların yapabileceği yüksek maaşlı mesleklerdendir.
  6. Hava Trafik Kontrolörü: Uçakların seyrini birbirlerine uzaklıklarını ve iniş/kalkış işlemlerini kontrol eden yöneten meslek dalıdır.

Bu meslekler arasında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında mezuniyet sonrası iş imkânının olmasıdır. Yapılan araştırmalar özellikle sağlık alanında tercih edilen mesleklerde maaş arasında farklılık gösterse de kolay iş imkânı bulunduğunu göstermektedir. İstihdam açısından kolaylık sağlayan diğer meslek grubu pilotluktur.

Ülkemizde asgari ücretin azlığı da düşünüldüğünde meslek seçerken en yüksek maaşlı meslekler arasından seçilmesi daha da önem kazanmıştır. Finansla ilgili meslekler de en çok kazandıran meslekler arasına girmeye adaydır. Pazarlama müdürü vb. iş sektöründe finansal çalışmaları destekleyen meslek grupları rağbet görmeye başlamıştır.

] }
No comment