Wordpress

Backlink Nedir? Nasıl Backlink Elde Edilir?

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Elde Edilir? Backlink Elde Etme Yolları Nelerdir? sorularınızı bu yazımızda cevaplıyoruz.

Bir web sitesinin sizin bir yazınızın, içeriğinizin ya da sitenizin adresine yer vermesine Backlink denir. Backlink almanın doğal ve yapay birçok yolu bulunmakta. Bunları nasıl edebileceğinizi bu yazımızda size aktaracağız.

Backlink Nedir?

Backlink; sitenizdeki bir linkin başka bir sitede yer almasına denir. İlk olarak Google’ın çıkardığı PageRank olayı ile önemi artmış olup, Google her ne kadar PageRank’i kaldırdığını söylese de günümüzde de önemi devam etmektedir. Kaliteli bir siteden özellikle de “Anahtar Kelime” ile Backlink alırsanız sitenizin o kelimede yükselmesi artacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink doğal ve yapay olarak iki farklı şekilde alınmaktadır.

Doğal Yollarla Backlink Alma Yöntemi

  1. Yorum Yaparak
  2. Misafir Yazarlık
  3. Karşılıklı Dayanışma
  4. Sözlük Yazarlığı
  5. Sosyal Backlinkler

#1 – Yorum Yaparak

Sizinle aynı sektörde içerik üreten blog konularında, blog sahibinin kesinlikle yayınlayacağını düşüneceği bir yorum yazarak backlink sahibi olabilirsiniz. Bunun için önemli püf nokta “teşekkürler elinize sağlık” gibi bir yorum değil, daha çok o konu hakkında iyi bir görüş ya da yorum bildiren veya iyi bir şekilde soru içermesi önemlidir. Eğer spam yorum yaparsanız çok büyük ihtimalle blog sahibi sizi spamlayacak bu yüzden de attığınız yorumlar sisteme hiç gitmeyecektir. Bu yüzden yorumlarda bloglar ile aranızı iyi tutmanız gerekir.

#2 – Misafir Yazarlık

Misafir yazarlık, başka bir blogda ya da sitede kendi adınızla misafir olarak içerik oluşturarak yapabileceğiniz bir yazarlık türüdür. Burada dikkat etmeniz gereken en büyük özellik backlinkleri göze sokmamak. Eğer amacınızın backlink olduğunu gösterirseniz yazı çok büyük ihtimalle yayınlanmayacak ya da backlinkler silinip yayınlanacak. Bu yüzden sadece yazmak için yazmayın ve mutlaka yazınızın geniş kapsamlı bir araştırma olduğunu ispatlayın.

Misafir yazarlık yapacağınız kimi sitelerde doğrudan siteye üyelikle yazmaya başlayabilirsiniz. Bu sitelerde güven tahsis ettikten sonra backlinkli yazılar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Fakat Onedio gibi siteler “Türkçe siteleri kaynak olarak ekleyemezsiniz” gibi saçma durumlarla da karşılaştırabilir sizi.

#3 – Karşılıklı Dayanışma

Sizin sitenize yakın olduğunu bildiğiniz, Alexa verilerinizin ya da diğer istatistiklerin neredeyse eşit gittiği sitelere backlink çalışması yapabilirsiniz. Site sahibine karşılıklı backlink, tanıtım yazısı yayınlama teklifinde bulunursanız çok büyük ihtimalle kabul edecektir. Burada önemli olan, sizin de sitenizde bu backlinki yayınlıyor olmanız. Bu sayede karşılıklı güven ile tanıtım yazıları yayınlayabilir, yükselişe geçebilirsiniz.

#4 – Sözlük Yazarlığı

Sözlük sitelerine üye olup buralardan da backlink alabilirsiniz. Ekşi Sözlük her ne kadar yazar olana kadar 1-2 yıl bekletse de Uludağ Sözlük gibi siteler bu kadar fazla bekletmemekte. Bu sitelere üye olarak içeriklerinizin linkini burada paylaşabilir, hem buradaki okurlardan hit kazanır hem de backlink elde edebilirsiniz.

Eğer Ekşi Sözlük platformunda üyeliğiniz var ise, yine link paylaşırken çok dikkatli olmalısınız. Çünkü Ekşi Sözlük kurallarında reklam, backlink çekme gibi durumlar yasak. Eğer bu kuralı yerine getirmezseniz uzun emeklerle yazar olmuş olan hesabınız silinecektir.

#5 – Sosyal Backlinkler

Sosyal backlinkler de aynı sözlük yazarlığı taktiği gibi alabileceğiniz, sosyal medyada sıkı ve düzenli paylaşımların yanı sıra, profilinizin biyografisine link eklemenizle birlikte alabileceğiniz backlink türüdür. Burada önemli olan sosyal medya uygulamalarının izin verdiği link paylaşım sınırlarına dikkat etmek. Yoksa siteniz ömür boyu banlanabilir ve paylaşımları gözükmeyebilir.

Doğal Olmayan Yollarla Backlink Alma Yöntemi

Eğer doğal yollarla backlink elde edemiyorsanız, bir webmaster forumundan ya da freelancer ilan sitelerinden backlink alabilirsiniz. Bunun dışında bazı ücretli ve ücretsiz doğal olmayan backlink otomasyonları da bulunmaktadır. Bunların ücretsiz olanları sitenize zarar verebilir. Bu yüzden mutlaka backlink’te kalite araması yapınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz