İş Fikirleri

UZLAŞTIRMACI NEDİR? NASIL UZLAŞTIRMACI OLUNUR?

Uzlaştırmacı kişiler, herhangi bir davada, sanık ve şüpheli arasındaki sorunları ya da tıkanıklığı çözmek için çalışan kişilerdir. Halk arasında arabulucu kişiler olarak da adlandırılmaktadırlar. Dava zamanlarında Cumhuriyet savcılığı tarafından belirlenirler. Uzlaştırmacı kişiler davalı ve davacı kişilerin en az zarar ile sonuca varmalarına yarımcı olmaktadırlar. Bu meslek hakkında insanlar çok detaylı bir bilgiye sahip olmamaktadır. Uzlaştırmacı kişi olmak için avukat olunmasına gerek yoktur. Bu mesleğin gerçekleştirilip uygulanması için hukuk eğitimi alınmış olması yeterli kabul edilmektedir. Uzlaştırmacı eğitimine; Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi (açık ya da örgün öğretim) mezunları katılabilecektir.

UZLAŞTIRMACI NEDİR? NASIL UZLAŞTIRMACI OLUNUR? İş Fikirleri

Bu mesleğe sahip kişiler objektif, güven verici ve her iki taraf içinde adaletli bir şekilde davranış sunmalıdır. Bu kişiler davalarda soğukkanlı bir şekilde yorum yapmalı ve duygularını karıştırmamalıdırlar. Meslekte pratik yollar üretebilen kişilerin diğer kişilere göre daha başarılı olma olasılıkları yüksektir. Davaları ciddiye alan ve en dürüst şekilde değerlendiren kişiler savcılar tarafından bile çok önemli davalarda yer sahibi olabiliyor. Yasalar ve güncel gelişmeleri takip edip kendini geliştiren ön yargı sahibi olmayan kişiler bu meslekte çok daha başarılı olabilmektedirler.

UZLAŞTIRMACI NE KADAR PARA KAZANIR?

Uzlaştırmacı kişilerin aldıkları dava sayısı başarılı olmaları ya da olmamaları durumlarına göre aldıkları aylık ücret farklılık göstermektedir.  Bir davanın dosyası 150 TL taraflar uzlaşmazsa 200 TL taraflar uzlaşırsa 400 TL gibi farklı ücretler kazanılabilir. Bu rakam davanın içeriği, dava da ki kişi sayısı ve davanın ağırlık derecesine göre de farklılık göstermektedir. Bir uzlaştırmacı ayda 40 adet uzlaştırma dosyası alıp hiçbir dosyada uzlaştırma sağlayamazsa aylık geliri yaklaşık 6,000 TL olabilmektedir. Eğer dosyaların hepsinde uzlaştırma sağlanır ise bu ücret 16,000 TL ye kadar artmaktadır.

VERGİ KESİNTİSİ SONUNDA NET MAŞ NE KADAR OLUR?

Bunun yanında uzlaştırmacılardan ‘Gelir Vergisi’ kesintisi (gelirin %15’i) yapılmaktadır. Bu durum sonucunda ilk örnekte bulunan 6,000 TL maaş alan kişi net olarak 5,100 TL, 16,000 TL kazanmış uzlaştırıcı kişi net maaş olarak 13,600 TL kazanç sağlamış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz