Borsadan Para Kazanmak İçin Etkili Stratejiler

Borsadan para kazanmak istiyorsanız mutlaka bir stratejinizin olması gerekmektedir. Hisse senedi alım ve satımlarında plansız yapılan yatırımlar zarara uğramanıza yol açabilmektedir. Bu şekilde hedeflediğiniz kazanca ulaşmanız mümkün değildir. Borsadan hisse senedi almak ve satmak ile ilgili pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmaları özellikle tecrübeli yatırımcılar ile fonlar yapmaktadır. Bu sebeple de yüksek getirisi olan daha önce denenmiş stratejiler bulunmaktadır. Bu stratejiler ile borsadan iyi bir getiri sağlayabilirsiniz. Borsada kullanılan ve iyi getiri sağlayan stratejiler aşağıdaki gibidir;

Borsadan Para Kazanmak İçin Etkili Stratejiler Teknoloji

Martingale Stratejisi

Borsada para kazanmak istiyorsanız uygulayacağınız stratejilerden biri de Martingale Sistemidir. Bu teknik diğer yatırımlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Çoğunlukla ise kısa vadelerde tercih edilir. Bir hisse senedinin yükseleceğinden eminsiniz fakat ne zaman yükseleceğini bilmiyorsunuz ya da yukarı trend için bir geri çekilme olduğunu tespit ettiniz ve bu sebeple hisseye girme niyetindesiniz. İşte tam da bu aşamada dip noktasını tespit etmek ve en dip noktadan almak ilk hedefiniz olmalıdır. Fakat bir hisseyi en dipten almak imkansızdır. Çoğu zaman yeni başlayanlar kendilerine bu şekilde hedefler koyarlar. Fakat bunun yerine belirli fiyat aralıklarından alım yapmak sizin için daha iyi olacaktır.

Martingale de her alım bir önceki alımın iki katı olacak şekilde yapılmaktadır. Yani 1x2x4x8 gibi. Bu şekilde alım ile belirli planlar uygulanmaktadır. Örneğin hissenin her %5 ya da %10 düşüşünde bir hisse alınmaktadır. Bu şekilde hissenin dip noktaya ulaşması durumunda alım da dip noktaya çok yakın olacaktır. Bu durumda dip noktaya en yakın alım en yüksek alım olur. Bu şekilde hisse yukarı doğru hareket ettiğinde direkt kara geçmiş olursunuz. Çünkü alım ortalaması dip noktaya çok yakındır.

Bu sistemin kritik noktası ise anaparanın kontrol edilmesidir. Çünkü alımlar iki kat olduğu için anaparanızın tükenme riski bulunmaktadır. Bu sebeple planlamayı iyi yapmak çok önemlidir.

Maliyet Ortalaması Stratejisi

Borsada para kazandıran diğer bir strateji de maliyet ortalaması yapmaktır. Bu strateji genellikle orta ve uzun vadeli ya da dalgalı hisse senetlerinde kullanılmaktadır. Sistem oldukça basittir. Bunun için yükselen trendler bulmanız gerekmektedir. Daha sonra belirli zaman aralıkları ile alımlar yapılmaktadır. Ya da belirli ağırlık ortalamalarına göre alımlar yapılır. Çoğu zaman 13 ya da 21 günlük ortalama kullanılmaktadır. Bu şekilde uç noktalarda ortalama bir maliyet oluşmaktadır. Yukarı trend devam ederken kar oranınız artmış olur.

En Kazandıranlar Portföyü Stratejisi

Borsada en çok para kazandıran stratejilerden biri en kazandıran portföy oluşturmaktır. Bu strateji genelde kısa vadeli bir stratejidir. Bir dönemde en çok kazandıran hisseler bulunmaktadır. Bu hisseler arasından seçim yapılır ve bir portföy oluşturulur. Seçilen hisse senetlerinde risk ve kazanç oranları belirlenmektedir.

] }
No comment