Nasıl Pilot Olunur?

Nasıl Pilot Olunur

Günümüzde artık gençler bir mesleğin eğitimini almaya karar vermeden önce mesleği enine boyuna değerlendirip avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek öyle karar veriyorlar. Bir anlamda haklı da sayılırlar. Fakat meslek seçiminde tam olarak kişinin hangi mesleği yapmak istediğini ve başarılı olup olamayacağını bilmesi gerekir. Nasıl pilot olunur? Pilotluk mesleği de yüksek maaşı nedeniyle son yıllarda oldukça popüler mesleklerden. Ayrıca pilotluk hem havalı hem de yüksek getirisi olan bir meslektir.

Nasıl Pilot Olunur? İş Fikirleri

Fakat pilot olmak sanılanın aksine kolay bir meslek değil, adeta zorlukları ve sorumlulukları fazla olan bir meslektir. Öyle ki pilot olmak sadece bulutlar arasında gezinip yüksek paralar kazanmak değildir. Şartları ağır ve sorumlulukları fazladır. Pilot genelde uçuşlar sırasında kabinde tek olmaz. Kaptan pilot ve ikinci bir pilot tarafından uçuşlar yönetilir. Fakat öyle dönemler vardır ki dört pilot bir uçuşu yaptırabilir. Pilotlar uçuş hakkında tüm bilgilere sahip olmalı ve yolcuların sayısından haberdar olmalıdır.

Pilotluk Şartları

Öncelikle pilot olabilmek için bu mesleğin eğitimini tam anlamıyla almış olmanız gerekir. Bunu gerek pilotluk eğitimi veren havacılık okullarından veya pilotluk ve havacılık kurslarından gerekli eğitimi alarak pilotluk mesleğine başlayabilirsiniz. Fakat yaşınız burada önem teşkil eder. Pilotluk şartlarıkolay değildir. Yaşınızın küçük olması gerekecektir. Yani lise mezunu veya üniversiteden yeni mezun kişiler daha kolay mesleğe adapte olacaklardır. Uçuşları yapabilmeniz için tek motorlu uçak ehliyetinizin olması gereklidir. Ayrıca iyi derece İngilizce bilmenizde fayda vardır.

Pilot olabilmek için belli bir boya ve kilo endeksine sahip olmanız gereklidir. Sağlık açısından yapılacak bir sürü test vardır. Hepsinden başarı ile geçmeniz gerekir. Lisans mezunu olmalısınız ve gireceğiniz kursların ve sınavlar ücrete tabi olduğundan pilot olma süreci maddi ve manevi zorlu bir süreçtir.

Pilot olmak için gerekli ön koşullar

Pilotluk için gerekli ön koşullarlar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün sitesinde açıklanmıştır. Ön koşullar şu şekildedir:

—-Pilot olmak için aranan ön koşullar—

1) Öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır(SP)

a) İlk yalnız uçuşundan önce 17 yaşını tamamlamış olmak. Ancak entegre kurslara başlayacak adaylar için 16 yaşını tamamlamış olmak yeterlidir.

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

(2) Hususi pilot lisansı almak için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır:(PPL)

a) En az 18 yaşında olmak.

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

ç) SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

d) Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş eğitiminin tamamlanmasından sonra 6 ay içinde girilecek yetenek testinde başarılı olmak.

e) Gece uçuşu yetkisi isteniyorsa gerekli eğitimleri almış olmak.

f) Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.

(3) Ticari pilot lisansı almak için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır:(CPL)

a) En az 18 yaşında olmak.

b) En az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1. sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

ç) SHGM tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

d) Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş yetenek testinde başarılı olmak.

e) Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.

(4) Hava yolu nakliye pilotu lisansı almak için müracaat edenlerde aşağıdaki şartlar aranır(ATPL)

a) En az 21 yaşında olmak,

b) En az lise veya dengi bir okul mezunu olmak,

c) SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak,

ç) CPL(A) ve çok motor IR(A) sahibi olmak,

d) SHGM tarafından yetkilendirilmiş Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi eğitimini tamamlamak,

e) Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş kontrolünde başarılı olmak,

f) Bu Yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak,

g) MCC kursu görmüş olmak.

—- Aletli uçuş yetkisi almak isteyen adaylarda aşağıdaki şartlar aranır:—–(IR)

a) İlgili sınıfta geçerli sağlık sertifikasına sahip olmak.

b) SHGM tarafından onaylı bir programa uygun olarak, onaylı bir uçuş eğitim organizasyonunda teorik bilgi ve aletli uçuş eğitimi almak.

c) Aletli uçuş eğitimi; hususi pilot veya ticari pilot lisansına sahip bir pilot tarafından SHGM tarafından onaylı bir uçuş eğitim organizasyonunda alınabileceği gibi, sıfırdan başlayan ve devamlılık isteyen entegre bir kurs takip edilerek ticari pilot sertifikası ile birlikte de alınabilir.

ç) Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş kontrolünde başarılı olmak.

d) IR(A) için müracaat sahibi, gece yetkisini içeren PPL(A) ya da CPL(A) sahibi ve sorumlu pilot olarak uçulmuş 50 saat seyrüsefer uçuşu tecrübesine sahip olmalıdır. IR(A) için helikopter seyrüsefer tecrübeleri de kredilendirilir. Bunun için en az 10 saati uçakta olmak kaydıyla helikopter seyrüsefer uçuşunun 40 saati kredilendirilir.

Pilotluk Maaşları

Pilotluk maaşları çalışılan şirkete ve standartlara göre farklılık göstermektedir. Özel hava yollarıyla Yurt içi hava yollarının verdiği rakamlar genelde aynı olup, pilotun pozisyonuna göre de değişmektedir. Her meslekte olduğu gibi pilotluk mesleğinde deneyim ve kıdem çok önemlidir. Örnek olarak Türk Hava Yollarında çalışan bir yardımcı pilotun aylık maaşı 20-25 bin lira, kaptan pilotun maaşı ise 40-45 bin lira civarında seyretmektedir. Yeni pilot olanların maaşı ortalama 20 bin liradır. Deneyim sahibi pilotların maaşları 60 bin liraya kadar olabilmektedir.

] }
No comment