ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR?

Endüstri mühendisliği, insanlar, kurumlar, sistemler arasında bağlantı görevi gören en önemli mühendislik dallarından biridir. Daha geniş kapsamda incelemeye alacak olursak insan, makine, malzeme, bilgi, bilişim ve teknoloji gibi tüm işlerin geliştirilmesi, düzenlenmesi, iyileştirilmesi ve uyumlu bir şekilde çalışılmasını ve kontrol edilmesi safhalarında görev almaktadır.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ NEDİR? İş Fikirleri

Endüstri mühendislerinin en başlı amaçları çalışılan alandaki verimliliği, kaliteyi ve etkinlik düzeyini en üst seviyede olabildiğince düşük maliyette uygulamaktır. Yüksek kalite düşük maliyet bu meslek için bir prensip olmaktadır. Bu mühendislik dalını diğer mühendislik dallarından ayıran en önemli özelliklerden biri geliştirmiş olduğu her sistemde insan varlığını ve insan psikolojisini göze alarak iş yapmasıdır.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİNDE İŞ ALANLARI NELERDİR?

Endüstri mühendisi birçok kamu kurumunda, otomotiv sektöründe üretim, satın alma, tedarik, lojistik gibi alanlarda, bankacılık, danışmanlık, hızlı tüketim malları sektörü, yazılım sektörü ve diğer sektörler gibi birçok sektörde iş sahibi olma olanağı bulmaktadır.

Diğer sektörlerde Endüstri Mühendisinin görevleri;

– Üretim %2,4
– Sağlık %2,4
– Havacılık %1,8
– İnşaat %1,8
– Gıda %1,2
– Lojistik %1,2
– Mobilya %0,6
Devlet kurumlarına atanabilmek içinde KPSS’den 89 ve üzeri puan alınması gerekmektedir.
Bölüm Mezunlarının Çalıştıkları Marka Değeri Bulunan Kuruluşlar
Toyota, Ford, Roketsan, Arçelik, Pirelli, Acıbadem Sağlık Kuruluşları, Turkcell, Vodafone, TSK, Aırlınes, Petrol Ofisi gibi pek çok kuruluşlarda görev almaktadırlar.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİNİN MAAŞLARI?

Endüstri mühendislerinin maaşları işe yeni başlama, özel sektör, devlet sektörü ve yurtdışında çalışma gibi durumlara göre farklılık gösterir. Eğer yeni mezun olmuş ve iş tecrübesinde ilk zamanlarınız ise Mühendislik Odasının belirlediği ücret miktarı 3500 TL’dir. Fakat özel sektörler bu ücreti 2400 TL ye kadar düşürebilmektedir. Özel sektörlerde Endüstri Mühendisi 2400 TL ile 7500 TL arasında, devlet sektöründe 2700 ile 6100 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında yurtdışında çalışan Endüstri Mühendisleri ülke standartlarından farklı maaşlar almaktadırlar. Yine ülkelerin ödeme kaynaklarına göre Endüstri Mühendisleri ortalama olarak aldıkları maaş 4000 dolar ile 5000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

] }
No comment