BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ MALİYETİ VE KÂR MARJI

Badem Yetiştiriciliği Faaliyet Alanı

Sektörel piyasa rejiminin çeşitliliği, iş gücü yetersizliği ve pasif kazanç sağlayan yeni işsiz kitlesi ve gelişimini tarım ve uygulamalarından kazanan çiftçi ve iş sahipleri için badem yetiştiriciliği ve sektörel ürün yetiştirme alanında uzmanlık kazanmak isteyen, kar ve maliyet esaslı gelir programına dahil olmak isteyen herkes için ‘’badem yetiştiriciliği’’yeni bir iş kolu olarak karşımıza çıkan uygulamaların başında gelmektedir.

BADEM YETİŞTİRİCİLİĞİ MALİYETİ VE KÂR MARJI İş Fikirleri

-Badem her yerde yetişen bir meyve değildir. Bu sebeple iklim şartlarının sağlanabilir olması ve piyasa koşullarının badem yetiştiriciliği için etkin programlanabilir nitelikte olması son derece önem taşıyan konuların başında gelmektedir. Badem yetiştirilme alanları Akdeniz iklim alanlarıdır. Türkiye özelikle kuruyemiş tüketimi fazla olan, düğün eğlence ve her türlü hane halkı kullanım alanı bulan, genişliği çerçevesinde tüketim odaklı gelişen bademcilik sektörü ve badem kuruyemiş hizmet alanı, faaliyet genişliği açısından son dönemin en çok tercih edilen iş kolları haline gelmiştir.

Piyasaya Katkısı Ve Maliyet Kâr Rejimi

‘’Badem yetiştiriciliği ‘’ İş istihdam modeli yaratması ayrıca günlük yevmiye ile çalışan badem toplayıcıları için önem taşımakta olup maliyet ve kar rejiminin artış göstermesi, işçilerin günlük aldıkları yevmiye ye de a kazanç sağlayacaktır. Badem yetiştiriciliği her ne olursa olsun sonuçları birinci yıldan sonra net değerlerle alınan ve verimli bir hasat devresinden sonra kar oranlarına ve maliyet esaslı gelir programına katlayarak kâr dağılımı sağlayan önemli iş kollarından birisi haline gelmiştir.

– Badem yetiştiriciliği; maliyet ve kar politika rejimi; Özellikle dekar hesabı üzerinden gidilirse; fidan maliyeti dekara 250-300 TL olup; bodur olarak tercih edilmesi halinde 750- 800TL arasında değişmektedir. Bahçe bakımı yaparsanız gübreleme bedeli 1000TL’dir.İyi bir kâr elde etmek istiyorsanız en az 10 dekarlık alanlarda badem yetiştiriciliği yapmalısınız. Badem yaş iken 1 kg fiyatı 10 TL civarı, kuru badem fiyatı: 70-80 TL olarak piyasalarda güncelliğini koruyan fiyat aralıklarıdır.

Son zamanlarda iş gücü piyasa zayıflığı ve tüm gıda ve artım ürünlerine getirilen zam oranları bu fiyat politikalarına da yansıyacak, yazılan rakamlar tamamen genel fiyat araştırması yaklaşımları olarak kalacaktır. Badem yetiştiriciliği talep yoğunluğu ve kâr limitleri sayesinde güncelliğini yitirmeyecek olan sektörel tarım iş alanalrındandır.

] }
No comment