Zabıt Kâtibi Ne İş Yapar?

Zabıt Kâtibi mesleğine yeni başlayan kişiler önce belgelerin arşivlenmesi görevini yaparlar. Bu işlerin yanı sıra kendilerine verilen işleri zamanında yapmak ve evrakların dosyalanmasını zamanında yapmak gibi görevleri de üstlenmektedirler. Kâtipler dosyaları düzenli bir şekilde muhafaza etmek ve gerektiğinde dosyalara rahatlıkla ulaşılabilmesini sağlamak ve yargı süreci boyunca bu dosyaları arşivlemek, duruşmalarda ve keşif işlemlerinde Cumhuriyet Başsavcılığı işlemlerini yapmak ve her türlü tebligat evrakını hazırlamakla ve arşivlemekle yükümlüdürler.

Türkiye’deki son yıllarda en popüler mesleklerden biri olan Zabıt Kâtipliğine başvuru çok fazla olmaktadır. Aileler özellikle çocuklarının bu mesleği yapmalarını istemektedirler. Bunun nedeni ise Türkiye’de adalet sistemindeki büyüme oranlarıdır. Özellikle ülkemizin tüm illerinde ve ilçelerinde yargı sisteminin uzantıları bulunmaktadır. Bundan dolayı ülkemizin dört bir yanında bu meslek gurubuna atamalar yapılmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlar arasında Zabıt Kâtibi Ne İş Yapar? Sorusu akıllara gelmektedir. Bu mesleğin zorlukları, çalışma koşulları kişilerin merak ettiği konulardandır.

Zabıt Kâtibi Nasıl Olunur?

Türkiye’de zabıt kâtibi olabilmek için binlerce genç başvuru yapmaktadırlar. Özellikle Adalet Yüksek Okulunu bitirmiş gençler daha fazla bu alana ilgi duymaktadırlar. Fakat gençler Zabıt Kâtibi nasıl olunur? Hala bilmemektedirler. Bu mesleği seçmek ve zabıt kâtibi olmak için aranan birtakım şartlar vardır. Adalet Bakanlığı her yıl bu alanda alım yapmaktadır. Öncelikle KPSS sınav şartı aranan bu meslekte KPSS puanının Lisans düzeyindekiler için P3, Ön lisans için P93 ve ortaöğretim için se P94 puan türünden alım olmaktadır.

Bu puan türlerinden yüksek alan adaylar Zabıt Kâtipliğine başvuruda bulunabilirler. Sıralama usulüyle yapılacak alımlarda en yüksek puanda başlayarak alımlar yapılmaktadır.

Zabıt Kâtibi Maaşları Nasıldır?

Zabıt kâtibi maaşları Yargıtay tarafından her yıl açıklanan oranlarda maaşlar yansıtılmaktadır. Bu maaşlar tamamen kişinin eğitim durumu, kıdemi ile yakından ilgilidir. Lise mezunu Kâtip maaşları eğer 5 yıldan az görev yapmışlarsa 3 bin TL gibi olurken, 20 yıldan fazla görev yapanların maaşlarıysa 3 bin 500 TL olmaktadır. Zabıt kâtibi maaşları nasıldır? gibi sorular çok fazla araştırılmaktadır.

] }
No comment