İş Fikirleri

RADYO TELEVİZYON VE SİNEMACILIK OKUMAK, İŞ ALANLARI VE MAAŞLAR

Özellikle genç kuşağın hayallerini süsleyen Radyo Televizyon ve Sinemacılık, sanata sanatçıya hayranlığı olanları daha çok çekmektedir. Radyo eskiye göre rağbet görmese de televizyonculuk ve sinema gün geçtikçe gelişmektedir. Yurt dışı ile rekabet edebilecek seviyelere gelmiş olan sinema sektörü konusunda uzman ve istekli bireylerin girişimi ile daha da ileri seviyeye taşınacaktır. Sinema ve televizyonun arka planında yer alan bu meslek grubuna göz atalım.

RADYO TELEVİZYON VE SİNEMACILIK OKUMAK, İŞ ALANLARI VE MAAŞLAR İş Fikirleri

1. Genel Bilgi: Bu mesleğe istekli arkadaşların Radyo Televizyon ve Sinemacılık için bu bölümde diplomasını almaları gerekmektedir. Diploma sonrası iş grubuna yakın çevre edinmek önemlidir. Çaba göstererek bahse konu çevre içine girmek ve kendini kanıtlamak başarının sırrıdır. 2 yıllık ön lisans bölümü ile Radyo Televizyon Programcılığı diploması alınabilir. Hem devlet hem de özel üniversitelerde okumak ve yüksek lisans ile kariyer yapmak da mümkündür.

2. İş Alanları: İş anlamında yelpaze çok geniştir. Radyo Televizyon ve Sinemacılık sektöründe; gazetelerde,  televizyon kanallarında, radyo kanallarında, reklam ve tanıtım şirketlerinde çalışmak mümkündür. Muhabirlik, kameramanlık, yönetmen, yapımcı, operatör, tekniker vb. diğer yapılabilecek işler arasındadır. Özellikle kendini geliştirmiş, iletişim konusunda başarılı, kültür düzeyi yüksek ve yabancı dil bilgisi olan bireyler daha güzel yerlerde ve daha rahat iş bulabilmektedirler. Mesleki yeterliliğini kanıtladıktan sonra daha yüksek gelirli işlere girmek mümkün olabilir.

3. Maaşları: Asgari ücretten başlayarak 7.000 TL ye varan bir ücret aralığı vardır. Aslında ücret için üst sınır koymak uygun değildir. Özel şirketlerde asgari ücretle başladıktan sonra deneyim ve tecrübe sonrası çok daha iyi bir maaşa iş bulma potansiyeli bulunur. Diploma ve tecrübe iş arayışlarında öncelik sağlar. Aynı zamanda heves ve yetenek kesinlikle kendini gösterir. Güzel iletişimi olan sosyal becerileri iyi kişilerin çok daha yüksek paralar kazandıkları gerçeği yadsınamaz.

Bu işin çalışma saatlerinin esnek olduğu da unutulmamalıdır. Ancak severek ve isteyerek yapılan bir iş insanı yormaz ve yıpratmaz. Bu nedenledir ki bu tür bölümler kişilerin gerçekten isteyerek girdikleri bölümlerdir. Yapılan işin eğlenceli zaman geçirilmesi ve insanın ruhuna yaratıcılık katması vb. zevkli yanları da vardır. Medyada sık gördüğümüz kısa film çekimleri gibi…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz