KABİN MEMURU NEDİR? GÖREVLERİ NELERDİR?

Ulaşım sektörünün yolcunun konforu, emniyet gibi birçok seçeneğe hizmet vermesine yardımcı olan kabin memurları, host ve hostesler bulunmaktadır.

KABİN MEMURU NEDİR? GÖREVLERİ NELERDİR? İş Fikirleri

KABİN MEMURU NEDİR? GÖREVLERİ NELERDİR?

İstenilen ve belirtilen şartlara uygun geçerli sertifikaya sahip yolculuk sırasında yolcunun güvenliğinden ve rahatlığından sorumlu kabin amirinin emirlerine bağlı bir meslektir.

Kabin memurunun görevi gerekli olan güvenlik bilgilerini yolcuya iletip yolcunun yol boyunca ihtiyaç halindeki istekleri yerine getirip yiyecek içecek servislerini yolcuya sunar. Bunun yanında giriş çıkış kapılarını kontrol eder ve yolculuk sırasında beklenmeyen durumlara karşılık yapılası gereken kuralları yolcuya bildirir. Kabin memurları gülümsemekle gerekli şartlar olmadığında tüm gün aç kalabilme sadece ufak atıştırmalıklarla günlerini geçirebilirler.

HOST ve HOSTES NEDİR?

Host ve hostesler restoran, fuar, otel, bar gibi açık alanlar da ya da otobüs uçak gibi kapalı alanlar da görev ala erkek ve kadın kişilerdir. Bu kişilerden erkek olanına host kadın olanına hostes denilmektedir. Bu mesleğe sahip kişiler müşterileri güler yüzle karşılayıp oturacakları yerlere kadar eşlik ederler ve memnuniyetlerini gözlemlerler. Bu meslek gruplarına sahip olmak için dış görünüş ve fiziksel özelliklerin belirtildiği, istenilenin doğrultusunda olması gerekmektedir. Ulaşım sektöründe bulunan bu meslek gruplarının ekstra olarak ana dili dışında farklı bir dile sahip olması, ilk yardım, yüzme eğitimi gibi pek çok alanda eğitimlerinin bulunması gerekmektedir.

HOSTES OLMANIN GÜZEL ve ZOR YANLARI

Hostes olmanın en güzel yanlarından bir tanesi farklı şehirler ve farklı ülkeleri ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyor olmak. Bu sayede gezip farklı kültür tanımalarına farklı yerler görmelerini sağlayan bir meslek olmasıdır. Artı ihtimalle firmalara göre değişen hostes ailelerine de birçok avantaj sunulmaktadır. Hosteslerin bu kadar güzel yanlarının olmasının yanı sıra zor yanları da bulunmaktadır. Örneğin düzenli planlı hayat pek olmayabilir. Çünkü ani uçuşlarda görev alıp ani iptallerde karşılaşabilirler. Kilolarını her zaman belli bir seviyede tutmakla yükümlü ve dış görünüşleri içinde aşırı pratik ve şık çözümler bulabilmelidirler. Bunun yanında basınç, radyasyon gibi dış etmenlerin yarattığı birçok ağır hastalıklara da sahip olabilirler. Buna ek olarak aile yaşantılarında zorluk yaşayabilirler. Çünkü zamanlarının çoğu yolculukla geçtiği için aile kurma şartları aynı meslek grubundan olmadığı taktirde belli zorluklara yol açabilir.

] }
No comment