Gıda Mühendisliği Maaş Ve Çalışma Alanları

Gıda mühendisliği bölümü uzun yıllardır üniversitelerde okutulan bölümdür. İlk olarak Ege üniversitesinde yer alan bölüm zamanla diğer illerdeki üniversitelerde de yaygınlaşmıştır. Bölümün mesleki anlamda iş bulma kapasitesi fazla olduğundan gençler tarafından tercih edilen bölümlerdendir. Zaten mühendislik başlı başına havalı ve prestiji yüksek bölümlerdir. Dolayısıyla gençler üniversite sınavlarına girmeden mutlaka akıllarından geçen fakültelerden biri de mühendislik fakülteleridir. Gıda mühendisliği çalışma alanları ve maaşları son yıllarda fazla merak edilen konulardandır.

Mahallenizde yada farklı yerde bir alışveriş merkezine gittiğinizde raflarda yer alan birtakım yiyecek ve içecek ürünleriyle karşılaşmışsınızdır. Bu ürünlerin paketlenme aşamasında, raf ömürlerinin belirlenmesinde ve depolama seçeneklerinde mühendislerin büyük rolü vardır. Gıda mühendisleri tüm ürünlerin kimyalarını çok iyi bildiklerinden hangi ürünün rafta ne kadar kalacağını ve hangi ürünün uzun süre depolanması halinde insan sağlığına zarar vermeden aynı özellikte kalabileceğini bilmektedirler. Bundan dolayı da zaman zaman marketler ve gıda işi yapan diğer firmalar mühendisler tarafından ziyaret edilir.

Gıda Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

Gıda mühendisleri gerek Kamu sektörü olsun gerekse özel sektör tüm gıda alanında hizmet veren firmalarla çalışabilir. Bu mesleği seçmek isteyen yeni mezun gençlerin çok fazla araştırdığı konulardan biri de maaş oranları ve gıda mühendisleri nerelerde çalışabilir? Gibi hususlarda bilgiler alarak kendilerine rota belirlemek olmaktadır. Büyük ölçekli şirketlerde ve kamu sektöründe de rahatlıkla iş bulabilen gıda mühendisleri belediyelerde ve aş evlerinde de iş bulma olasılıkları mevcuttur. Hatta kamu sektöründeki iş saatlerinin net olması nedeniyle kamu sektöründe yer almak istemektedirler.

Gıda Mühendisleri Maaşları Ne Kadardır?

Genel anlamda herkes mutlu olduğu işi yapmak istese de ülkemiz şartlarında pek te mümkün olan bir şey değildir. Dolayısıyla bu dönemde gençler eğer bir bölüme zaman ayırıp okuyacaklarsa önceden ne kadar maaş alıp almayacaklarını bilmek istiyorlar. Gıda mühendisleri maaşları ne kadardır? Diyerek yapılan araştırmalarda 3500 ve üzeri çalışan kişinin kıdemine ve kendine kattıkları seminerler, alanıyla ilgili sertifikalar gibi durumlarda maaş oranları artış gösterebilir.

] }
No comment