İş Fikirleri

Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Anestezi bölümleri hemen hemen tüm üniversitelerde olan iki yıllık bir eğitimi kapsayan bölümlerdir. İki yıllık eğitimin ardından bölüm mezunları anestezi teknikeri olabilmektedirler. Anestezi bölümleri ataması en kolay yapılan bölümlerden biridir. Bilindiği üzere anestezi hastanın ameliyata girmeden önce hiçbir şey hissetmemesi adına alacağı sıvıyla uyutulması işlemine anestezi denilir. Bu anestezi kişinin kararına ve doktorunda yönlendirmesiyle genel veya lokal yapılabilir. Anestezi bölümü mezunları da bu işlemin ne kadar zaman için uygulanması gerektiğinin eğitimi almışlardır.

Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? sorusuna şu gibi görevleri vardır diyebiliriz:

Bu kişilerin en temel görevi hastayı ameliyata hazırlamaktır.

Lokal yada genel uygulanacak anestezi türüne göre hastaya gerekli ilaç ve malzemeleri hazırlar.

Anestezi yapılabilmesi için hastayı hazırlar.

Anestezi uygulanırken ve sonrasında da anestezi kayıtlarını tutarak hastanın durumuna göre değerlendirme yapılabilir.

Hastanın anestezi sırasındaki takip bilgilerini doktora iletir.

Anestezi yapılıp bittikten sonra hastayı odasına güvenli şekilde yerleştirir.

Anestezi teknikerleri tüm bu anestezi işlemlerini doktorla beraber koordineli olarak yapar.

Anestezi Maaşları

Anestezi maaşları yıldan yıla ve çalışan kişinin kıdemine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca hangi hastaneye veya kliniğe bağlı olarak çalışan anestezi maaşları çalışılan ortama göre de değişmektedir. Bu sektördeki taban maaşlar yeni başlayan anestezi teknikeri için farklı, kıdemli 15 yıllık çalışan tekniker için farklı olacaktır kuşkusuz. Teknikerlerin yüksek miktarlarda maaş alıp, 5 saat çalıştıkları gibi söylentiler ne kadar olsa da bu mesleğin birtakım zorlukları da mevcuttur. Anestezi uzmanları tıpkı doktorlar gibi herhangi bir durumda gece evlerinden çıkıp hastaneye gelmektedirler.

Anestezi Bölümü İş imkanları Nasıldır?

Anestezi bölümü iş imkânları nasıldır? bu soruya rahatlıkla hastanelerde, kliniklerde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde iş imkânı bulanabilir diyebiliriz. Günümüzde sağlık sektöründeki artış ve hastane sayısındaki artış ile bu sektörde işsiz kalınmasına olanak yoktur. Mutlaka işinde uzman bir tekniker gerek kamuda gerekse özel hastanelerde çalışma imkânı bulabilir. KPSS puanıyla yapılacak atamalarda da Kamu hastanelerine yerleşerek rahat bir çalışma hayatına geçilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz