Cep Telefonu Nedir

Cep telefonları kablosuz telefon sistemini kullanan geniş kapsama alanlı kolayca taşınabilen teknolojik üründür. Türkiye’de ki cep telefonlarında GSM özelliği kullanılır. GSM hizmeti üç operatör tarafından sağlanır. 2000’li yılların başlarından günümüze hızlı bir evrim geçiren cep telefonları günümüzde telefon modeline ve servis sağlayıcı operatöre göre değişmekle kalmamış en yaygın olarak kullanılan sesli görüşme ve kısa mesaj özellikleridir. Sesli ve yazılı görüşmelerin yanı sıra görüntülü konuşma, görüntülü mesaj ( video) müzik çalar, oyun uygulamaları, internet, veri transferi, ofis uygulamaları gibi tüm diğer bilgisayar işlevlerini cep telefonlarına kazandırılmıştır.

Cep Telefonu Nedir Mobil Sosyal Medya Teknoloji

Cep telefonlarına internet ve telefon bankacılığı hizmetleri de sağlanmıştır. Cep telefonu ile sağlanan hizmetler, telefon modeline ve kullanılan operatörlerine göre değişiyor. Cep telefonları yediden yetmişe her kuşağın sahip olduğu çeşit ve modelde sınır tanımayan teknolojik alettir. Kolayca taşınılabilen, geniş kapsama alanlı multimedya aygıtına telefon denir.

Cep telefonunuz olmadan biraz zaman geçirdiğini düşün. Bu biraz olan zamanın hatta bir gün olduğunu hayal edin.  Kimi insan için bu durum sıradan bir olay gibi gözükse de kimi insanlar için o gün tam bir dünyanın sonu hissini verdirebilir. Hayatımızda her yerde herkes tarafınca çok büyük bir yere sahip olan cep telefonları, günümüzde hemen hemen herkes de bulunan teknolojik bir alettir. İnsanların %90’ı telefonlarını yanı başından ayırmayıp anında ulaşabilecekleri yerlerde bulundurmaktadırlar. Bu durum sağlık yönünden fazlaca zararlıdır. Dünya üzerinde bulunan cep telefonlarının %70’i Çin’de üretilmektedir. Cep telefonu kullanıcılarının büyük bir kısmı telefonlarını iletişim için değil de oyun oynamak ve sosyal medya uygulamalarını kullanmak için zaman geçirdikleri araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Telefon temel açıklamasıyla elektromanyetik sinyaller aracılığıyla iletişimi sağlayan cihazdır. Fakat günümüzde cep telefonları, farklı özellikleri nedeni ile konuşma özelliğinden daha fazla kullanılmaktadır. Cep telefonunu resim ve video çekmek için, internete girmek için, müzik dinlemek için, konuşmak için, yazışmak için, oyun oynamak için, araştırmalar yapmak ve benzeri kullanımlar için bu mühendislik programlarını da kullanabilirsiniz.

Cep telefonlarının Büyük dokunmatik ekranlı, qwerty klavyeli olmak üzere iki ana kategorisi vardır. Dokunmatik ekranlı olan cep telefonların ekran boyutu 3.5 inç (8.8 cm) civarındadır.  Son zamanlarda daha büyük ekrana sahip telefonlar üretilmeye devam ediyor. Cep telefonlarının dokunmatik ekranları esasen internette gezinmek, sosyal ağlara bağlanmak, e-posta alıp göndermek, müzik dinlemek, oyunlar oynamak gibi birden çok ihtiyacı karşılamaya yeter. Her telefon mutlaka android özelliğe, 3G bağlantısına sahiptir.

] }
No comment