Teknoloji

Televizyonun Sağliğa Zararlari

Televizyonun olmadığı bir evi bugün düşünebilir miyiz? Tabii ki hayır, ama bu kadar popüler olmuş bir elektronik cihazdan ne kadar uzak durabiliriz ki? Bu makale ile birlikte televizyonun sağlığa zararları tüm insanlık tarafından anlaşılmış olacak.

Televizyonun Sağliğa Zararlari Teknoloji

Yirminci yüzyılın en değerli ve işlevsel icatlarından birisi olan televizyon ilk üretildiği zamanlarda ona “Sürpriz kutusu” deniyordu. Hatta ülkemizin çeşitli kısımlarında “Şeytan kutusu” denebiliyordu. Ancak televizyon günler ve yıllar geçtikçe değeri daha çok anlaşılan ve şu an her evde olan bir elektronik cihaz haline geldi. Kültürel ve siyasi teknolojik olarak ön plana çıkan televizyon tüm dünyadan haberimizin olması için atılan ilk adımlardan biriydi.

Tabii ki öncelik radyodaydı ama televizyon çok daha farklı sevildi. Şu an televizyon sayesinde tüm dünyadan haberdar olabiliyor ve zaman geçirmek için kullanabiliyoruz. Peki, televizyonun sağlığa zararları nelerdir gelin hep beraber öğrenelim! Bu makale ile birlikte televizyonun zararları açıklandı!

Televizyonun sağlığa zararları bugüne dek tespit edilenlerle sınırlı değil tabii ki. Bu zamana kadar tespit edilemeyen onlarca zararı olabilir. Hemen küçük bir örnek vermek gerekir ise televizyon karşısında sürekli oturan insanların çok rahat bir şekilde obeziteye yakalanabildikleri bir gerçektir. Her ne kadar yenilecek bir şey olmasa da televizyon da insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit eden araçlardan bir tanesidir.

Bütün televizyon çeşitleri tüplü, plazma, LED ve LCD televizyonlar radyasyon yaymaktadır. Nükleer santrallerden farklı olsalar da uzun yıllar içinde ciddi sıkıntılarını görebilmekteyiz. Yayılan ışınların hormon dengemizi bozduğu bilim insanları tarafından açıklanmıştır.

Melatomin hormonu, insanların beyinlerinden salgılanan bir hormondur. Genel amacı insanların uyku düzenini sağlamasıdır. Ancak televizyon Melatomin hormonumuzun dengesini bozarak uyku düzenimizi bozmaktadır.

Görsel zekamızı zedeleyebilir. Görsel içerikleri izlemek sürekli olarak beynimizin tek lobunu çalıştıracağı için diğer lobunu devre dışı bırakacaktır. Bu durumda ise analitik karar verebilme yetimizi kaybetmiş oluruz.

Göz rahatsızlıkları için birebirdir. Uykusuzluk sağlayarak dengemizi alt üst eder. Dikkat dağınıklığı sağlayarak tüm gün bu dağınıklığı yaşamamıza sebep olur. Unutkanlık sağlar ve gelecekte yaşamımızı tehdit eder. Düşünme yetimizi kaybetmemize olanak sağlar.

Günün en önemli saatlerini televizyon başında harcayan çocukların sosyalleşmeden çok uzakta kaldığını ve psiko-sosyal gelişimlerini etkileyeceği kanıtlanmıştır. Eğer çocuklarınız uzun saatler boyunca televizyon başında duruyorsa onu engellemeli ve diğer sosyal aktivitelere katılmasını sağlayabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz