Teknoloji

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

30 yıl önce iPhone diye bir elektronik cihaz çıkacak ve bu cihaz ile tüm dünyadan anında bilgi alabileceksin deselerdi inanır mıydınız? O zamanlar ne kadar zor bir ihtimaldi değil mi? Oysa bugün bir iPhone için üretilmiş teknik parçalar ile 1960’lı yıllarda aya gönderilen jetin kullanıldığı teknoloji hemen hemen aynı. Teknolojinin bu kadar ilerlemesi demek bütün sorunlarında beraberinde geleceği demek olduğunu kimse düşünemedi. Peki, telefonun dinlendiği nasıl anlaşılır? Bu konumuzda telefonunuzun dinlendiğini öğreneceksiniz.

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır? Teknoloji

Ünlü bir insan değilseniz bile bu başlığı gördükten sonra aşağıda yazdıklarımızı deneyecek ve test edeceksiniz. Çünkü hemen hemen herkesin telefonu çok rahat bir şekilde dinlenebilmektedir. Bu dinlemeleri önlemenin basit birkaç yolu var tabi. Hadi gelin hep beraber bunları inceleyelim.

Cep Telefonları Dinlemeleri Nasıl Anlaşılır?

* Telefon dinlemelerini anlamanın en basit ve herkes tarafından bilinen en kolay yolu telefon görüşmelerinde iken hatlarda oluşan tuhaf sesler ve tıkırtı sesleridir. Eğer biri ile telefonda görüşürken telefonunuzdan olmaması gereken sesler geliyor ise çok büyük ihtimalle dinleniyorsunuz. Özellikle sadece sizin dinlenmenize gerek yok eğer görüşme yaptığınız kişi dinleniyorsa yine bu sesleri duyacaksınız.

* Eğer telefonunuzun şarjı son birkaç gündür özellikle çok hızlı bir şekilde bitiyorsa bilmelisiniz ki telefonunuz dinleniyor olabilir. Eğer telefonunuza yeni bir güncelleme gelmediyse, bataryanız şişme yapmadıysa ve oyun oynamıyorsanız yani şarjınızı bitirecek ekstra bir durum yoksa bilin ki telefonunuz dinleniyor.

* Telefonunuzu kullanmamanıza rağmen elinize aldığınızda sıcaklık varsa telefonunuz dinleniyor.

* Cep telefonunuzda kullandığınız casus bir korsan yazılımı varsa bu casus yazılımların %90’ı dinleme ve takip etmek için üretilmişlerdir. Bu uygulamalardan hızlı bir şekilde kurtulmalı ve hatta cep telefonunuza komple reset atmalısınız.

* Casus yazılımlar ses kayıtlarını ve takip edilmesi gereken bazı özellerinizi MMS yolu ile gönderiyor olabilir. Eğer cep telefonu faturanız olması gerekenden fazla geliyorsa servis sağlayıcınızdan detaylı fatura isteyin. MMS gönderimi yoğun bir şekilde yapılıyor veyahut yurt dışına gönderilen SMS var ise bilin ki telefonunuz takip ediliyor ve dinleniyor.

Telefon Dinlenmesinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Telefonun dinlendiğini nasıl anlarız konulu başlığı incelediğinize göre sıra geldi bu beladan nasıl kurtulacağımıza. Öncelikle yapmanız gereken cep telefonunuza temiz bir format atmak olacak. Ardından güvenlik yazılımları yüklemek ve gerekli testleri gerçekleştirmek. Daha sonra cep telefonlarının dinlenip dinlenmediğini gösteren aracı uygulamalar mevcut. Bunlardan birini indirebilir ve deneyebilirsiniz. Ayrıca savcılığa giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz