Adsense

TBM Nedir? (Tıklama Başına Maliyet)

Tıklama Başına Maliyet Ne Anlama Geliyor?

Tıklama başına ödeme (TBM) olarak da bilinen tıklama başına maliyet (TBM), web sitelerinin, bir ziyaretçinin bir reklamı tıklama sayısını temel alarak faturalandırma için kullandığı bir yöntemdir. Alternatif, her izleyicinin reklama tıklayıp tıklamadığına bakılmaksızın, binlerce gösterim sayısı olan bin gösterim başına maliyettir (BGBM).

TBM Nedir? (Tıklama Başına Maliyet) Adsense

Örneğin, TBM oranı 10 sent olan ve 1000 tıklama sağlayan bir web sitesi 100 ABD doları (0,10 ABD Doları 1000) faturalandırır. Bir reklamverenin bir tıklama için ödediği tutar genellikle bir formülle veya bir teklif verme işlemiyle belirlenir. Kullanılan formül genellikle gösterim başına maliyetin (TÜFE) tıklama oranının yüzdesine (% TO) bölünmesiyle elde edilir.

TBM, bir web sitesi yayıncısının sitede ücretli bir reklam tıklandığında aldığı tutardır. İşletme giderek çevrimiçi hale geliyor ve reklamlar da bunu takip ediyor. Küresel çevrimiçi reklamcılık 2015 yılında yaklaşık 170,5 milyar dolar kazanmıştır. Yayıncılar genellikle reklamverenlerle eşleştirmek için üçüncü bir tarafa bakar ; bu tür en büyük varlık Google AdWords’tür.

Google AdSense

Web sitesi yayıncıları, sitelerine reklam yerleştirmek için Google ile sözleşme yapabilir. Reklamlar bir metin, resim veya video kombinasyonu içerebilir. Google, aldığı trafik miktarına, içerik veya konunun türüne ve malzemeyle ilgilenen reklamverenlerin sayısına bağlı olarak, belirli bir sitede ne tür reklamların yayınlanacağına karar verir.

Yayıncı, görüntüleyenlerin reklamı tıklama sayısını temel alarak ödeme yapar; tıklama başına ödenen tutar, reklamın TBM’sidir. Reklamverenler, her bir tıklama için ne kadar ödemek istediklerini teklif eder ve Google, yayıncıları ve reklamverenleri eşleştirmek için karmaşık algoritmalar kullanır . En fazla sayıda benzersiz ziyaretçiye sahip olan ve en değerli anahtar kelimeleri içeren siteler en yüksek TBM’yi alır. Açık artırma reklamlar için dinamik ve süreklidir, yani TBM sürekli olarak değişir.

TBM Nedir? TBM Youtube Adsense Giriş, Kaydol, Kayıt Ve Hesap Açma Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz