Sosyal Medya

Sosyal medya yöneticisi nedir? Ne İş yapar?

Sizlere bu yazımızda sosyal medya yöneticisi nedir? Sosyal medya yöneticisi ne iş yapar sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Sosyal medya günümüz de reklam ve pazarlama sektöründe önemli bir yere gelmiş bulunmaktadır. Sosyal medya yöneticisi de, sosyal medya yöneticiliğinin başrolüdür. Bağımsız ve ya bağlı olduğu şirketin sosyal medya hesaplarını yöneterek tüm aşamalarda görev alır.

Sosyal medya yöneticisi nedir? Ne İş yapar? Sosyal Medya

Sosyal medya yöneticisi ne iş yapar?

Sosyal medya yöneticisi, şirketin sosyal medya hesaplarına yaratıcı içerikler oluşturarak şirketin durumunu en üst seviyeye çıkarmaya çalışmaktadır. Rakip analizi yaparak ve gündemi takip ederek yeni içerikler oluşturur. Yaptığı reklamlar ve içerikler için alt yapı oluşturur.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya hesapları  olan facebook ve instagram hesaplarını etkili ve etkin şekilde kullanarak şirkete üst düzey seviyede fayda sağlamayı hedefler. Facebook ve İnstagram hesap yönetimi, sosyal medyada  en çok kullanılan hesaplardır.

Sosyal medya günümüzde her insanın içinde bulunduğu bir dünya oldu. Sosyal medya hepimizin bildiği gibi facebook, twitter, instagram, linkedin gibi kişisel oluşturulan hesaplara verilen isimlerdir. Bildiğimiz üzere de bu sosyal ağları kullanan sayısını tahmin edemeyeceğimiz kadar çok insan mevcut ve bu da firmaların reklam içeriklerinde bu alanlara yönelmesini sağlıyor. Bu sosyal ağları reklam ve pazarlama yönünde son derece akıllıca kullanmayı bilen insanlara sosyal medya yöneticisi denir.

Hepimizin sosyal medya hesaplarından bir kaçını hatta hepsini kullanıyoruz fakat reklam verme koşullarını, paylaşım amaçlarını ve kısıtlamalarını, gönderi etkileşimlerini ve milyonlarca insana nasıl ulaşılabileceğinin farkında bile değiliz. Kullandığımız bu hesaplarda doğru çalışma çizelgesini en iyi şekilde belirleyen ve bilgi ve tecrübelerinin konuşturan insanlara sosyal medya yöneticisi denir.

Sosyal medya yöneticisinin yaptığı işlemler

Sosyal medya hesaplarında ve gündemde ki akışı iyi takip etmek ve güncellemelere karşı strateji oluşturabilmek gerekmektedir.

Gündeme uygun dikkat çekici görseller hazırlayabilmek için photoshop, illustrator benzeri grafik programlarını iyi bir şekilde kullanabiliyor olması gerekmektedir.

Sektördeki diğer sosyal medya yöneticilerinin hareketlerini, paylaşımlarını takip etmek ve onlardan bir adım önde olmak için en ön plana çıkıp en çok dikkat çeken içeriğin sahibi olmaya çalışmalıdır.

Sosyal medya kullanıcılarının nelere yönelik içeriklerle uğraştıklarını ve neye daha çok eğilimlerinin olduğunun analizini iyi yapabilmek ve stratejilerini ona göre geliştirmeleri gerekmektedir.

İyi bir sosyal medya yöneticisi olmak için ağların analizini ve içeriklerinin amacını, hesapların kuruluş amaçlarını iyi derecede anlayabilmek onlara göre içerik üretmek ve programlarıyla uğraşması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz