İş FikirleriSosyal Medya

Podcast Nedir? Podcast Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Podcast nedir?

Aslına bakacak olursanız biz Podcast nedir sorusuna cevap olarak yeni medyanın radyosu diyoruz. İlk Podcast yayını Adam Curry ve Dave Winer’in beraber yaptıkları bir çalışma sonucu ortaya çıkmıştır. Podcast’in en temel mantığı ise internet sitelerini takip etmemiz amacıyla ortaya çıkan RSS’in ses kayıtlarına uyarlanmasıydı. Adam Curry daha sonra bu durumdan kar elde edebileceğini düşünerek mevio.com isimli bir web site kurdu. Bu web site üzerinde kendi yayınlarını yapmaya başladı ve kısa süre içinde büyük takipçi kitlesine sahip oldu. Ancak olayın seyri Apple devreye girince değişti. Apple iTunes üzerine Podcast eklentisi getirince insanlar bu bölüme odaklandı. Podcast isminin esinlenmesi ise iPod’dan POD, Broadcasting’den Cast’ı alınarak ortaya Podcast kelimesi çıktı.

Podcast Nedir? Podcast Yaparak Nasıl Para Kazanılır? İş Fikirleri Sosyal Medya

Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Şimdiye kadar anlattığımız tüm bilgiler dinleyiciler için bilgi kaynağıydı. Bu bölümde Podcast yayını nasıl yapılır bu konuyu irdeliyor olacağız.

Öncelikle Podcast’in bir ses kaydı olduğunu tekrar hatırlatalım. İşte bu yüzden düzenli bir program dahilinde ses kayıtları oluşturup, düzenleyip SoundCloud, iTunes, Spotify gibi kanallara yüklüyor olmanız lazım.

Podcast Ses Kayıtları Nasıl Oluşturulur?

Podcast ses kaydı nasıl oluşturulur sorusunun en basit cevabı hemen kendinize bir mikrofon edinmek olacaktır. Bir mikrofon edindikten sonra ses kayıtlarına başlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir kural var. Her ses kayıt cihazı ile başarılı olamazsınız. Öncelikle ses kayıt cihazınızın kaliteli olması gerekiyor. Çünkü her ses kayıt cihazı size istenilen performansı sağlamayabilir ve kayıtlarınız cızırtılı hatta anlaşılmayacak seviyelerde olabilir. Eğer başlangıç seviyesinden başlayacaksanız Logitech G930 oyuncu kulaklığı mikrofonu ile başlayabilirsiniz. Başlangıç seviyesi için gayet yeterli ve kalitelidir. Kaldı ki bu mikrofon dahi ham ses dosyası içerisinde dip ses vermeye neden olabilmektedir. Dip ses dediğimiz ise kayıt esnasında yankı, cızırtı gibi kayıtların oluşmasıdır.

Podcast nedir öğrenmiş olduk şimdide geldik 2. kısma

Tüm gereksinimleri sağladığınız peki, nasıl para kazanacaksınız?

Podcast Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Sponsorluk

Dünya genelinde birçok ses kaydı yani Podcast’in içerisinde markaların mesajları yer almaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar marka ismi pek duyulmamış küçük işletmeler ve özellikle İnstagram mağazacıları yer alırdı. Şimdi ise dev şirketler ve hatta holdinglerin bu mecrada sponsorluk sağladığını görebilmekteyiz.

Doğal Reklam Satışı

Bazı Podcastler içerisinde duyabileceğiniz gibi belli ürünler hakkında bazı kısımlarda bahsedilir. Markanın ücretli ürün tanıtımı diyebiliriz. Aslında İngilizce ismi ile Native Advertising denmektedir. Podcast içinde belli promosyon kodlarını vererek markanın ürünleri hakkında daha hızlı satışlar yapılabilmektedir. Günümüzün radyosu demek yanlış olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz