Genel

Dropshipping Nedir?

Stoksuz satış anlamına gelir. Düşük kazanç ile uygulanabilen bir ticaret düzeneğidir. Dropshipping ile toptan satış arasındaki en önemli fark, bu yöntemde satış yapan işletmenin herhangi bir stok bulundurmamasıdır. Bunun yerine satıcı ürünü bir başka yerden alır. Bu kişi genellikle bir toptancı olur. Satıcı siparişi alır ve doğrudan ürünü görmeden müşteriye gönderir.

Dropshipping Nedir? Genel

Dropshipping‘in faydaları

Mağaza için bir depo lazım değildir ve ürünleri stoklamak gerekli değildir. Bu şekilde satış yapmak baya masrafsızdır. Ürünlerle uğraşmak zorunda kalınmadığından para, enerji ve yer tasarrufu yapılır. Bir depo için kira ödemeye ya da dükkan satın alamaya, muhasebe için malzeme takip etmeye ya da iade işlemleriyle uğraşmaya gerek yoktur. Ürün satın almak ya da depo yönetmekle uğraşmak zorunda olmadığınız için bu satış yönteminde masraflarınız oldukça düşük olacaktır. Öyle ki, birçok dropshopping firması işe bir bilgisayarla evden iş alarak başlamıştır. Bu yöntemle satış yaparken, müşterilerle kolayca iletişim kurabildiğiniz sürece işletmenizi her yerden yönetebilirsiniz.

Birden fazla çeşit ürün satabilirsiniz. Satacağınız ürünleri önceden satın almanız gerekmediğinden potansiyel müşterilerinize istedikleri ürünleri getirebilirsiniz. Tanındık bilindik ve popüler olan bir işletmede ne kadar satış yaparsanız, alışveriş yükünüz o kadar artar. Satışların artması iş piyasasını ve sizin kazancınızı her zaman artırır. Tüm bu avantajlar, dropshipping’i  daha kazançlı ve daha çekici bir yöntem gibi gösteriyor. Ne yazık ki bu yöntemin de kendine has dezavantajları ile karşılaşılabilir.

Dropshipping’in Dezavantajları

Bu satış seçeneğinin en büyük dezavantajı, kazancının düşük olmasıdır. Bir ürünü kendiniz tasarlayıp sunduğunuzda kar kazanç kısmını istediğiniz şekilde belirleyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı fazla miktarda para kazanmaya başlamanız uzun bir süreç alabilir. Bir diğer dezavantajı da bu yöntemi kullanarak büyük şirket haline gelmiş olan pek çok işletme mevcuttur. Ürünlerden kaynaklanan herhangi bir sorunda, müşterinin muhatabı siz olacaksınız. Bu nedenle yeri geldiğinde müşteriden kaynaklanan bir sorun olsa bile müşteri karşısında karşısın da siz özür dilemek zorunda kalabilirsiniz.

Sonuç olarak, dropshipping mükemmel, satıcılar tarafından vazgeçilmez bir satış yöntemi ve tamamen stresten arınmış bir satış yöntemi değildir. Her çalışma hayatında, iş ortamında olduğu gibi, bu işin de kendi çapında zorlukları vardır. Yine de düşük bütçe ile satış işine başlamak için son derece masrafsız ve kolay bir satış yöntemidir. Ama unutmamak gerekir ki ürün istif edilmediğinde ve müşterilerin isteği üzerine sipariş verildiğinde, eğer müşteri ürünün geri iadesini istediğinde, geri alınması halinde zararlı duruma düşen taraf her daim siz olursunuz. Vermiş olduğunuz sipariş elinizde kalabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam görmek istemediğinizi anlıyoruz fakat sitemizin tek gelir kaynağı reklamlardır. Size söz vereyoruz rahatsız edici reklam görmeyeceksiniz